Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Centrum badawczo-rozwojowe MovieBird otwarte

Przedsiębiorcy
13.04.2018

"Gra o tron", "La la land", "Mission Impossible" - to tylko niektóre tytuły wielkich hollywoodzkich produkcji, podczas kręcenia których wykorzystywane były wysięgniki do kamer produkowane przez opolską firmę MovieBird International. Ta lista w kolejnych latach z pewnością się zwiększy!

To dlatego, że MovieBird 13 kwietnia br. otworzyła w Opolu zbudowane z unijnym dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 centrum badawczo-rozwojowe. Powstaje w nim, także z unijnym wsparciem, nowatorski w skali świata wysięgnik do kamer przeznaczony do stabilizowania obrazu podczas kręcenia scen pościgu!

- Ostatnie lata pokazały nam, że mamy w regionie wspaniałych przedsiębiorców, którzy doskonale odnajdują się w unijnej polityce wspierania innowacyjności. Korzystają z niej, rozwijają się i tworzą rzeczy tak nowatorskie, jak te które ma w ofercie firma MovieBird - mówił podczas otwarcia centrum badawczego tego przedsiębiorstwa marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła. - Dajecie nam tym samym powód do dumy i do tego, by się Wami chwalić przy każdej możliwej okazji. Niech się spełniają wasze kolejne marzenia i plany! - dodał.

W uroczystym otwarciu centrum badawczo-rozwojowego MovieBird uczestniczył też znany polski ekonomista prof. Jacek Szlachta, który mówił o swojej fascynacji firmą od czasu gdy o niej usłyszał i gdy pierwszy raz ją zobaczył. Podkreślił, że to przedsiębiorstwo unikalne z kilku powodów.

– Jest to firma globalna, dla której rynek polski, a także chyba europejski są za ciasne. Tworzy miejsca pracy z najwyższej półki. Przy tym zatrudnia absolwentów Politechniki Opolskiej, a więc korzysta z miejscowego potencjału. Poza tym sprzedaje produkty jednostkowe, nie masowe, czyli takie o większej wartości dodanej. A dodatkowo sprzedaje zarówno produkt, jak i usługę – wymieniał.

- Otwarcie naszego centrum badawczego nie oznacza, że spoczniemy na laurach. Na pewno będziemy dalej rozwijać nowe technologie – zapewniał z kolei prezes MovieBird Piotr Adamiec.

Firma MovieBird International to czołowy gracz na światowym rynku wysięgników do kamer. Produkuje zaawansowane technologicznie dźwignie kamer teleskopowych wykorzystywane do produkcji filmów i programów telewizyjnych, w których stosuje nowoczesne i opatentowane rozwiązania. Dzięki temu przedsiębiorstwo to jest jednym z ich wiodących światowych producentów w swojej branży.

W latach 2014-2020 MovieBird skorzystała z unijnych dotacji w ramach dwóch naborów: na innowacje w przedsiębiorstwach oraz na współpracę gospodarczą i promocję. W ramach tego ostatniego m.in. uczestniczyła w targach i misjach zagranicznych promując swoje produkty w takich krajach jak Niemcy czy Chiny. Natomiast z dofinansowaniem z naboru na innowacje zbudowała i wyposażyła otwarte 13 kwietnia centrum badawczo-rozwojowe.

Projekt ten wart był ogółem ponad 6 mln zł, a przyznane w ramach naboru unijne wsparcie wyniosło prawie 2,9 mln zł. W ramach dofinansowania prowadzony jest też projekt badawczy pn. „Żyroskopowo stabilizowany system korygujący odchylenia hydraulicznej kolumny wysięgnika kamerowego będącego w ruchu z żyroskopową głowicą samopoziomującą”. Chodzi o nowatorskie w skali świata wysięgniki do kamer, które mogą być używane do stabilizowania obrazu podczas kręcenia scen pościgu. Jak mówili podczas uroczystego otwarcia centrum przedstawiciele firmy – nowy produkt powinien być gotowy przed końcem tego roku.