Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Błyskawiczna decyzja Włochów o inwestycji w Opolu

Informacja
04.07.2017

Dziesięciu dni na decyzję o utworzeniu zakładu w stolicy województwa opolskiego potrzebowała włoska firma UFI Filters produkująca filtry dla branży motoryzacyjnej. Włosi na początek zatrudnią 100 osób, a produkcja w halach na ul. Północnej w Opolu ma ruszyć w 2018 r.

- Tak błyskawicznie podejmującego decyzję inwestora jeszcze nie mieliśmy – mówi kierownik działającego przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE) dr Iwona Święch-Olender. – Najczęściej firmy potrzebują na podjęcie takiej decyzji kilka czy kilkanaście miesięcy, ale były i takie, które potrzebowały na to trzy lata. W przypadku UFI Filters 11 kwietnia dostaliśmy pierwszą informację o tym, że przyjeżdżają zobaczyć nasze tereny, a już 21 kwietnia poinformowali nas, że chcą się ulokować w Opolu.

- Cieszy nas informacja o kolejnym już w ostatnich latach inwestorze z branży motoryzacyjnej, bo to oznacza, że Opolszczyzna ma dobrą renomę wśród firm tego sektora. To ważne tym bardziej, że branża motoryzacyjna inwestuje w nowoczesne technologie i jest jedną z najprężniej rozwijających się. Poza tym każda nowa inwestycja to następne miejsca pracy. A to dla lokalnego rynku rzecz bardzo ważna – podkreśla marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.

Włoski inwestor będzie wynajmował hale od dewelopera – firmy CTP – która wybuduje je w Opolu przy ul. Północnej na terenie należącym do niedawna do sióstr zakonnych, w opolskiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, tuż obok budujących się właśnie hal firmy IAC. Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono podaje, że w pierwszym etapie włoskiej inwestycji firmy, wartej ok. 40 mln zł, zagospodarowana ma zostać hala o powierzchni kilku tys. metrów kwadratowych.

Piotr Regeńczuk z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera podkreślił, że ważnym graczem w procesie inwestycyjnym była firma developerska CTP Polska, która wspierała firmę na wcześniejszych etapach związanych decyzją czy inwestować i jaki kształt inwestycja powinna przybrać. W projekt zaangażowane były również działające przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, Urząd Miasta Opola, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest-Park oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

- Inwestor był bardzo zadowolony z faktu, że na spotkaniu z firmą pojawili się przedstawiciele wszystkich instytucji zaangażowanych w proces inwestycyjny. To wpłynęło na pozytywny odbiór i przekonało inwestora do tego, że wszystkim zależy na tym by ten zakład powstał w Opolu – mówi Piotr Regeńczuk z OCRG.

UFI Filters produkuje filtry dla motoryzacji. Ich odbiorcami są producenci samochodów, m.in. takie marki jak BMW, Fiat Group, Ford Group, GM Group, Hyundai-KIA, Mercedes-Benz, PSA, Nissan-Renault, Volkswagen Group. Włoskie filtry trafiają też do samochodów Audi, Alfa Romeo, Seat, Volvo, a nawet Bentley, Bugatti, Ferrari, Lamborghini czy Maserati. Z ich produktów korzystają także hurtownie i warsztaty motoryzacyjne, w tym klienci indywidualni. Firma dostarcza swoje filtry również do sześciu zespołów startujących w wyścigach Formuły 1.

UFI Filters powstała w 1972 roku. Zatrudnia 3800 pracowników, ma 17 zakładów na całym świecie. Prócz Opolszczyzny rozważała też lokalizację swojego polskiego zakładu na Śląsku. O wyborze województwa opolskiego zdecydowały m.in. korzystna jeśli chodzi o transport lokalizacja oraz duża otwartość i przychylność władz miasta, regionu i instytucji odpowiedzialnych za obsługę inwestorów.