Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

BlueSoft tworzy innowacyjny system zarządzania budynkami

Przedsiębiorcy
25.07.2017
BlueSoft Smart Technologies Cluster z Opola
BlueSoft Smart Technologies Cluster z Opola

„W zdrowym i komfortowym budynku – zdrowy i szczęśliwy pracownik” - to idea przyświecająca projektowi badawczo-rozwojowemu realizowanemu przez firmę BlueSoft Smart Technologies Cluster z Opola. Firma uzyskała dofinansowanie unijne na „Innowacje w przedsiębiorstwach”.


Zintegrowany System Zarządzania Budynkiem „BMS Economic Health” to innowacyjna technologia sterująca, która pozwoli na skuteczne zarządzanie ciepłem w budynku i jakością użytkowania pomieszczeń, uwzględniając przy tym mikroklimat oraz warunki zdrowotne osób przebywających w pomieszczeniu. Technologia ma też pozwolić na sterowanie oraz kontrolę jakości powietrza w budynku tak, aby przebywanie w nim nie powodowało problemów zdrowotnych.

Program badań nad technologią składa się z etapu badań przemysłowych i prac rozwojowych. W ramach projektu zostanie opracowana stacja pomiarowo-integrująca All-In-One, która będzie pozyskiwała parametry fizyko-chemiczne budynku takie jak: temperatura powietrza, poziom natężenia dźwięku oraz zawartość dwutlenku węgla w powietrzu.

Autorski system samodzielnie integruje wszystkie podsystemy danego budynku i steruje nimi w oparciu o otrzymane dane. Nie wymaga przy tym tworzenia rozległej sieci pomiarowej. Kierując się poczuciem komfortu mieszkańców i odpowiednimi kryteriami reaguje adekwatnie do sytuacji, uwzględniając przy tym ekonomię użytkowania obiektu.

- Budząc się w środku nocy wychodzimy na korytarz. Nasz ruch rejestruje czujka alarmowa, jednak system wie, że początek ruchu nastąpił wewnątrz domu i był poprzedzony otwarciem drzwi w sypialni. Następuje chwilowa blokada alarmu. System wie, że z powodu późnej godziny w domu jest ciemno i po to by nas nie oślepić, włączy oświetlenie tylko na 50 proc. mocy. Po wykryciu przez czujkę ruchu ogrzewanie nadal pozostanie w trybie „noc”, ponieważ system jest zharmonizowany z aktualnym planem dnia i wie, że budzik jest nastawiony na 6:30. Wracając do sypialni gasimy całe oświetlenie jednym klawiszem, a system alarmowy po upływie kilku minut wraca do trybu czuwania - tłumaczy Patryk Weisser z BlueSoft.

Projekt „Doposażenie Działu B+R firmy BlueSoft STC Sp. z o.o. w Opolu wraz z opracowaniem innowacyjnej technologii Zintegrowanego Systemu Zarządzania Budynkiem BMS Economy Health" jest realizowany we współpracy naukowej z Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu, Politechniką Opolską i Instytutem Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk. BlueSoft uzyskał na ten projekt dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 w wysokości ponad 510 tys. zł. Jego realizacja ma się zakończyć do 30 września 2018 r.

Źródło: Newsletter Klubu 150