Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Będzie wsparcie na podniesienie efektywności energetycznej firm

Nabór
10.11.2016
Obraz moerschy z Pixabay
Obraz moerschy z Pixabay

Unijne wsparcie na projekty dotyczące szeroko rozumianego podniesienia efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach mogą dostać za pośrednictwem OCRG firmy z woj. opolskiego. W puli jest prawie 16 mln zł. Nabór wniosków potrwa od 9 do 16 grudnia.

Wsparcie można otrzymać m.in. na zastosowanie energooszczędnych – w zakresie energii elektrycznej, ciepła, chłodu czy wody - technologii produkcji i użytkowania energii; zastosowanie technologii odzysku energii wraz z systemem wykorzystania energii ciepła odpadowego w ramach przedsiębiorstwa; wprowadzanie systemów zarządzania energią; zastosowanie energooszczędnych technologii; modernizację energetyczną budynków w firmach; instalacje służące do wytwarzania, przetwarzania, magazynowania oraz przesyłu energii ze źródeł odnawialnych (jako uzupełniający element projektu) czy na audyt energetyczny w małych i średnich przedsiębiorstwach (także jako element kompleksowy projektu).

O dofinansowanie w ramach konkursu pn. Efektywność energetyczna w MSP” mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność na terenie tzw. podregionu nyskiego, czyli z powiatów brzeskiego, namysłowskiego, nyskiego, prudnickiego oraz głubczyckiego.

– Przedsiębiorcy z pozostałych powiatów naszego regionu będą mogli natomiast w przyszłym roku ubiegać się o pożyczki na ten cel. Wynika to z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Po negocjacjach z Komisją Europejską zapisano w nim, że trzeba wspierać i dążyć do rozwoju przedsiębiorczości na terenach słabiej rozwiniętych, gdzie m.in. wskaźnik przedsiębiorczości jest niższy, niż w pozostałych częściach naszego regionu – wyjaśnia dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

To już szósty, i w tym roku ostatni, nabór ogłoszany przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Poprzednie dotyczyły wsparcia infrastruktury usług społecznych, czyli tworzenia przez firmy miejsc dziennej i całodobowej opieki społecznej oraz tzw. mieszkań wspieranych np. dla osób starszych; wsparcia technologii informacyjno-komunikacyjnych w przedsiębiorstwach czy wprowadzania nowych produktów i usług dla mikro, małych i średnich firm działających na obszarach przygranicznych. W 2016 roku ogłoszone zostały także dwa nabory na innowacje w przedsiębiorstwach – jeden z nich już zakończono, w drugim nabór wniosków odbywać się będzie od 1 do 8 grudnia.

Łącznie podlegające samorządowi województw OCRG miało w tym roku do rozdysponowania we wszystkich naborach 260 ml zł. - To duża pula pieniędzy. Mamy nadzieję, że efektywnie wesprze ona opolskie firmy i przyczyni się do rozwoju gospodarki w naszym regionie – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

W ogłoszonym naborze dotyczącym efektywności energetycznej maksymalny przewidziany poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych dla mikro i małych firm to 65 proc., a dla firm średnich 55 proc. Minimalna kwota na dofinansowanie projektu może w tym naborze wynieść 100 tys. zł, a maksymalna – 2 mln zł. Okres realizacji projektu nie może być dłuższy niż dwa lata. Orientacyjny termin rozstrzygnięcia konkursu to czerwiec 2017.

– Ale tak jak w przypadku wszystkich poprzednich, rozstrzyganych przez nas w tym roku naborów będziemy starać się, by nabór ten również rozstrzygnąć wcześniej – zaznacza dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

W regulaminie naboru na efektywność energetyczną zaznaczono, że warunkiem wstępnym przyznania wsparcia jest przeprowadzenie audytu energetycznego, który ma być kompleksowym elementem projektu. Preferencje będą mieć te projekty, w efekcie których osiągnięta zostanie oszczędność energii na poziomie co najmniej 60 proc. Do dofinansowania nie będą natomiast zakwalifikowane przedsięwzięcia, które zakładać będą oszczędność energii poniżej 25 proc.

- Wspierane przedsięwzięcia będą musiały wykazać wyraźny, pozytywny wpływ na środowisko, przedstawiony w formie konkretnych celów: racjonalizacji zużycia, oszczędności energii czy wzrostu wykorzystania odnawialnych źródeł energii – dodaje Roland Wrzeciono.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Z tego na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano łącznie ponad 160 mln euro, a na innowacje w przedsiębiorstwach ok. 61,6 mln euro.