Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Będą żłobki i kluby malucha z unijnym wsparciem

Wydarzenie
21.11.2017

Ponad 200 miejsc opieki dla dzieci do lat 3 w żłobkach i w klubach dziecięcych przybędzie w woj. opolskim z unijnym dofinansowaniem. Utworzą je przedsiębiorcy, którzy sięgnęli po dotacje na tworzenie takich miejsc. W OCRG podpisano właśnie umowy z tymi firmami.

Części umów podpisano 21 listopada w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki podczas konferencji prasowej. Obecny na niej marszałek Andrzej Buła mówił, że od kilku lat w województwie opolskim omawiane są wyzwania związane z demografią i depopulacją. - Nie da się tego problemu rozwiązać w ciągu roku. To musi być  zaplanowany proces, w którym uczestniczą dobrzy partnerzy. Tacy właśnie, jak przedsiębiorcy, którzy zadecydowali się sięgnąć po dotacje na budowę czy doposażenie miejsc opieki dla maluchów czy seniorów – podkreślił.

Dodał, że realizacja projektów związanych z budową żłobków czy domów seniora to właściwie spełnienie jego marzeń i planów sprzed 4 lat. - Cztery lata temu w listopadzie zostałem marszałkiem. Jeździliśmy wtedy do Brukseli, do Komisji Europejskiej, negocjować fundusze na różne projekty, także na infrastrukturę społeczną. Dziś Państwo w praktyce wdrażacie nasze ówczesne założenia i dajecie przykład innym, że jest taka możliwość – mówił Andrzej Buła.

Wsparcie na tworzenie żłobków, klubów dziecięcych czy tzw. alternatywnych miejsc opieki dla dzieci do lat 6 opolscy przedsiębiorcy mogli dostać w ramach naboru na tzw. infrastrukturę usług społecznych, wpisującego się w program „Opolskie dla Rodziny”. W ramach tego samego poddziałania dostępna była też pula dotacji na tworzenie domów seniora. Marszałek Andrzej Buła zaznaczył, że również ten nabór cieszył się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców.

- Planowaliśmy wybudować w regionie 10 domów seniora z dofinansowaniem unijnym. W tej chwili wiemy, że realizowanych jest już 17 takich obiektów. Unijne wsparcie na ten cel wyniesie prawie 80 mln złotych, a łączny koszt tych inwestycji to prawie 155 mln złotych. Efektem będzie kilkaset dodatkowych miejsc opieki całodobowej, dziennej i miejsc w mieszkaniach wspieranych dla osób starszych – wyliczał. – Ta infrastruktura pozwoli w sposób systemowy zaopiekować się i małymi, i dorosłymi – podsumował.

Do chwili obecnej ogłoszono dwa nabory dotyczące budowy, rozbudowy i doposażenia żłobków. Jeden z nich już rozstrzygnięto. Zarząd województwa przyznał w nim dofinansowanie dla ośmiu z 15 złożonych projektów. W drugim z naborów od 6 do 13 listopada w podlegającym samorządowi województwa Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki można było ponownie składać wnioski o dofinansowanie takich inwestycji. Wpłynęło ich również 15. Inwestycje te mają nie tylko przyczynić się do tworzenia miejsc opieki dla najmłodszych mieszkańców naszego regionu, ale też służyć godzeniu życia zawodowego i prywatnego ich rodzicom.

Jeśli żłobka szukać będą za jakiś czas rodzice pracujący w opolskiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, to miejsca dla swoich dzieci mogą znaleźć w żłobku „Pod Gwiazdką”, w pobliżu znajdującego się przy obwodnicy Opola hotelu i salonu samochodowego. Tam właśnie ma powstać jedna z dofinansowanych z unijnych pieniędzy placówek. Patryk Weisser, członek zarządu spółki STC, która ów żłobek wybuduje, opowiadał na konferencji, że decyzję o takiej inwestycji jego firma podjęła, gdy wspólniczki szukały miejsca w żłobkach dla swoich pociech. – Okazało się to wtedy niekoniecznie możliwe. A przy okazji zorientowaliśmy się, że jest popyt na taką placówkę, a dla pracodawców byłaby ona uatrakcyjnieniem tworzonych w Strefie czy wokół niej miejsc pracy – relacjonował Weisser. Zaznaczył, że ze żłobka będą też mogli korzystać mieszkańcy terenów włączonych niedawno do Opola, a także osoby dojeżdżające do pracy np. od strony Niemodlina czy Namysłowa.

Aleksandra Skibińska chce przebudować i zaadoptować na żłobek dla 20 dzieci stary, zabytkowy spichlerz z 1900 roku w Strzelcach Opolskich. – Jeśli dałoby się naszą placówkę rozbudować i zwiększyć, to chętnie byśmy to zrobili, bo widzimy że zapotrzebowanie jest – mówiła pani Aleksandra. Na konferencji prasowej w OCRG relacjonowała, że w tym tygodniu jej firma sfinalizuje zakup budynku i jak najszybciej zechce uruchomić inwestycję. A uruchomić działalność być może uda się już we wrześniu przyszłego roku.

Od podstaw żłobek dla 64 dzieci wybuduje w Krapkowicach Teresa Gola-Nogaj. – Żłobek Kraina Skrzatów, obecnie dla 30 dzieci, prowadzimy już od 7 lat, więc mamy doświadczenie. Ale teraz lokal wynajmujemy, a chcielibyśmy być „na swoim” – mówiła. Stąd - dodała - pomysł na inwestycję, pod którą już udało się kupić działkę położoną zaledwie 200 metrów od dotychczasowej lokalizacji żłobka. - Czekałam na tę dotację dobrych kilka lat, bo wiedziałam że ma być. Śledziłam każdy nabór. Bez tego wsparcia nie byłoby możliwości zrealizowania pomysłu, który zrodził się już jakiś czas temu – opowiadała Teresa Gola – Nogaj.

Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono dodał, że pomocą dla firm zainteresowanych naborem na żłobki były wykonane wcześniej dwie analizy: dostępności miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w woj. opolskim i analiza w zakresie zapotrzebowania na miejsca opieki nad dziećmi w wieku od 3 do 6 lat. – Z pierwszej z nich wynikało, że w 2015 roku w 32 gminach naszego regionu były placówki świadczące opiekę nad małymi dziećmi, a w 39 gminach ich nie było. Z drugiej - że należy się spodziewać, iż ze względu na wejście w życie zmian w ustawie o systemie oświaty dotyczących m.in. zniesienia obowiązku edukacji szkolnej dla 6-latków i możliwości wyboru przez rodziców momentu rozpoczęcia edukacji szkolnej dzieci, liczba 6-latków uczęszczających do przedszkoli wzrośnie – wyjaśniał Roland Wrzeciono.

Dyrektor OCRG zaznaczył jednak, że ostatecznych analiz dotyczących potrzeby tworzenia żłobków dokonali sami przedsiębiorcy, co wykazali w biznesplanach. - Stąd zróżnicowanie jeśli chodzi o miejsca realizacji projektów dotyczących budowy czy rozbudowy żłobków, a także liczby dzieci, którymi nowe placówki tworzone z unijnym dofinansowaniem zamierzają się zaopiekować – podsumował.

Do 21 listopada podpisano łącznie sześć z ośmiu umów w ramach pierwszego, zakończonego już naboru. Kolejne dwie podpisane zostaną w najbliższym czasie. Z projektów, których dotyczą te umowy wynika, że miejsca opieki dla maluchów w wieku do 3 lat (w placówkach zupełnie nowych albo rozbudowywanych) powstaną m.in. w Opolu, Strzelcach Opolskich, Tułowicach, Kluczborku czy Krapkowicach.

Przedsiębiorcy, którzy dostali dofinansowanie na ich utworzenie, chcą wykorzystać unijne pieniądze m.in. na zakup wyposażenia i sprzętu, przebudowę i rozbudowę budynków na potrzeby żłobków czy klubów dziecięcych, a nawet na budowę nowych obiektów, które mają być miejscami opieki dla dzieci. Całkowita wartość tych ośmiu projektów to ponad 8,2 mln zł, a wartość przyznanego na nie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 dofinansowania to ponad 4,2 mln zł. Największe przyznane w tym naborze dofinansowanie dla jednej firmy wyniosło prawie 800 tys. zł, a najniższe – 115,2 tys. zł.

W puli na pierwszy nabór było nieco ponad 18 mln zł. - W związku z tym, że wykorzystano w nim mniej pieniędzy, niż zakładaliśmy, ogłosiliśmy kolejny nabór na ten sam cel. Tak jak w pierwszym, wpłynęło w nim 15 wniosków o dofinansowanie – mówi dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

W ramach obu naborów można było dostać dofinansowanie na inwestycje w infrastrukturę i wyposażenie miejsc, które przyczynią się do rozwoju usług opieki nad dziećmi do lat 3, czyli np. żłobków - w tym przyzakładowych, oddziałów żłobkowych czy klubów dziecięcych. Pieniądze można było też pozyskać na usługi opieki dla dzieci do lat 6 świadczone w ramach tzw. alternatywnych form opieki dziennej. O dofinansowanie mogły ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność na terenie woj. opolskiego.