Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

ALiF już udziela unijnych pożyczek

Informacja
11.10.2017
Obraz moerschy z Pixabay
Obraz moerschy z Pixabay

8 mln złotych to pula pieniędzy, którą na unijne pożyczki dla firm z województwa opolskiego ma Agencja Leasingu i Finansów S.A. Przedsiębiorcy mogą dostać w ALiF pożyczki nie przekraczające 150 tys. zł.

Chodzi o pożyczki, na które pieniądze zostały zarezerwowane w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. W sumie na ten cel przeznaczonych zostało ponad 336 mln zł. W ostatnich dniach września Bank Gospodarstwa Krajowego, któremu województwo opolskie przekazało tę pulę pieniędzy, podpisał umowy z instytucjami, które unijnych pożyczek będą udzielać. Jest wśród nich także Agencja Leasingu i Finansów z Wrocławia, która już uruchomiła możliwość pozyskiwania tych pieniędzy.

Zainteresowani nimi przedsiębiorcy z Opolszczyzny mogą kontaktować się z biurem ALiF telefonicznie (71 77 19 105) lub mailowo (opolskie@alif.pl) albo w placówce partnerskiej ALiF – City Finance w Opolu (ul. 1 Maja 111, Tomasz Szewczyk, tel.: 602 756 007, e-mail: tomasz.szewczyk@alif.pl). Na jakich warunkach przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z pożyczek? Firmy korzystające z nich w ramach pomocy de minimis mogą liczyć na warunki korzystniejsze, niż rynkowe – oprocentowanie w wysokości 1,83 proc. Dla pozostałych firm ALiF proponować będzie warunki rynkowe (1.83 proc plus marża). - Wnioski od firm zainteresowanych pożyczkami już są przyjmowane. Zabezpieczenia są ustalane indywidualnie. Generalną zasadą jest zabezpieczenie na finansowanym środku trwałym, takie jak przewłaszczenie czy zastaw rejestrowy. Jeżeli nie jest to możliwe, inna forma zabezpieczenia jest dostosowywana do możliwości przedsiębiorcy – tłumaczy Ewa Górska, koordynator projektu w Funduszu Pożyczkowym ALiF.

Zapewnia też, że okres od złożenia kompletnego wniosku do zawarcia umowy z przedsiębiorcą nie powinien być dłuższy, niż 14 dni kalendarzowych.

Standardowy okres spłaty małych pożyczek to 5 lat. Będzie jednak możliwość wydłużenia go do 7 lat jeśli firmy korzystające z takiej pożyczki będą działać w obszarze którejś z opolskich inteligentnych specjalizacji regionalnych (technologie chemiczne, technologie budownictwa i drewna, przemysł maszynowy i metalowy, technologie przemysłu energetycznego, w tym te związane z odnawialnymi źródłami energii oraz poprawą efektywności energetycznej, a także technologie rolno-spożywcze oraz procesy i produkty ochrony zdrowia i środowiska).

Z preferencyjnego czasu spłaty pożyczki będą mogły również skorzystać przedsiębiorstwa ekologiczne albo realizujące inwestycje ekologiczne. Preferencję dotyczącą karencji w spłacie – standardowo wynieść ma ona 6 miesięcy, a przy preferencyjnym potraktowaniu przedsiębiorcy 24 miesiące. Wkładu własnego nie będą musiały wnosić start-upy działające na rynku w momencie zawarcia umowy nie dłużej niż 24 miesiące. Pozostałe firmy będą musiały wnieść minimum 5 proc. wartości brutto inwestycji, którą zechcą sfinansować unijną pożyczką. Wypłata przyznanej puli ma następować maksymalnie do 3 miesięcy od zawarcia umowy, a rozliczenia wydatków maksymalnie do 90 dni od wypłaty. Natomiast dla inwestycji dotyczących budowy czy rozbudowy, po złożeniu stosownego wniosku w tej sprawie jeszcze przed podpisaniem umowy – czas na rozliczenie może wynieść do 180 dni od wypłaty.

Pożyczki udzielane przez Agencję Leasingu i Finansów przeznaczone są dla mikro, małych i średnich firm z naszego regionu. Zarezerwowane zostały w poddziałaniu 2.1.1 Nowe produkty i usługi. Przedsiębiorcy z sektora MSP będą mogli przeznaczyć pożyczki m.in. na inwestycje dotyczące wdrażania innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych, inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia czy sprzęt produkcyjny, który ma pomóc wprowadzać na rynek nowe albo ulepszone produkty lub usługi, a także na inwestycje w rozwój przedsiębiorstw.

Pozostali pośrednicy finansowi, którzy udzielać będą w woj. opolskim podobnych pożyczek to:

- Fundacja Rozwoju Śląska (24 mln zł)

- konsorcjum Fundacji Rozwoju Śląska i Centrum Rozwoju Biznesu Sp. z o.o. (22 mln zł),

- Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych S.A. (10 mln zł)

- konsorcjum ECDF S.A. i MEGA SONIC S.A. (14 mln zł)