Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Pracodawcy podnoszą pensje

Informacja
12.04.2018

Pracodawcy z woj. opolskiego, którzy jeszcze w ubiegłym roku płacili swoim pracownikom średnio kilka procent mniej, niż firmy z innych regionów, podnoszą pensje – wynika z kolejnego już raportu płacowego przygotowanego dla firm z Opolszczyzny.

Raport przeprowadzono już trzeci rok z rzędu w ramach zrzeszającego opolskich przedsiębiorców Klubu 150, powołanego przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Mogły w nim jednak wziąć udział nie tylko firmy należące do Klubu 150. - Zainteresowanie tym badaniem z roku na rok wzrasta. Przed dwoma laty udział w nim wzięło 21 firm z Opolszczyzny, rok temu 28, a w tym roku 29 – podaje Magdalena Możdżeń, zastępca kierownika Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działającego przy OCRG.

Tak, jak w poprzednich latach, raport płacowy dla firm z woj. opolskiego przygotowała firma doradcza Korn Ferry Hay Group. Uwzględnia on w tym roku dane dotyczące wynagrodzeń prawie 15 tys. pracowników firm produkcyjnych z regionu z kilkunastu specjalizacji. To m.in. stanowiska produkcyjne, utrzymania ruchu, badania jakości, logistyki, finansów czy HR. Agnieszka Białkowska z Korn Ferry Hay Group wyjaśnia, że konkretne stanowiska pracownicze w raporcie nie są porównywane tylko na podstawie ich nazw. – W zależności od organizacji pod jedną nazwą stanowiska mogą kryć się zupełnie różne funkcje. Dlatego każda firma, która przystępuje do prowadzonych przez nas badań płacowych, przechodzi proces mapowania stanowisk pracy – zaznacza.

W procesie tym uwzględniane są m.in. umiejętności i wiedza pracownika, jego doświadczenie, wpływ na wynik firmy, swoboda działania czy wymagania obowiązujące na danym stanowisku.

Co wynika z tegorocznego raportu? – Między innymi to, że pracodawcy z Opolszczyzny, którzy jeszcze  w ubiegłym roku wynagradzali swoich pracowników kilka procent poniżej poziomu płac rynku ogólnopolskiego, w tym roku podwyższają pensje, doganiając tym samym ogólnopolski ich poziom – informuje Agnieszka Białkowska.

Poza tym ponad 80 proc. ankietowanych w ramach raportu firm zadeklarowało niedobór kandydatów spełniających kreślone kwalifikacje. – Z deklaracji uczestników raportu wynika, że zawody najtrudniejsze do pozyskania to stanowiska produkcyjne, inżynieryjne i te, które dotyczą kwestii zapewnienia jakości – wylicza Agnieszka Białkowska.

Podnoszenie wynagrodzeń i braki pracowników na rynku pracy na Opolszczyźnie wpisują się w trend ogólnopolski, jak wynika z badań ponad 800 firm prowadzonych przez Korn Ferry Hay Group. Badane firmy nie zamierzają też zwalniać pracowników - jedynie 7 proc. ankietowanych zadeklarowało spadek zatrudnienia). - Co ciekawe, tegoroczne badanie wskazało na rekordową rotację jeśli chodzi o zatrudnienie, na poziomie 19 proc. Z tego 14 proc. stanowiły dobrowolne odejścia pracowników – podaje przedstawicielka Korn Ferry Hay Group. W badaniu ubiegłorocznym rotacja w firmach z Opolszczyzny wyniosła 14 proc., a dobrowolne odejścia 9 proc.

Po raz drugi w raporcie wzięła udział produkująca okna i drzwi firma Filplast. – To dobrze merytorycznie przygotowany dokument, który pomaga w świadomym i odpowiedzialnym kształtowaniu siatki płac – mówi Wojciech Kowalczyk, HR manager w Filplast.

Drugi raz w raporcie wzięła też udział firma Intersilesia McBride Polska Sp. z o.o. produkująca chemię gospodarczą i kosmetyki. Dyrektor personalna firmy Aleksandra Głowacka podkreśla, że rynek pracy i płac jest obecnie bardzo dynamiczny: więcej na nim ofert pracy, zwłaszcza dla fachowców; większy wybór możliwości dla pracownika, a co za tym idzie - rosną wynagrodzenia. – W takiej sytuacji trzeba mieć bieżący ogląd sytuacji, by właściwie kreować politykę wynagrodzeń i dostosować je do zmian na rynku. Dzięki temu badaniu mamy szansę mieć wiedzę i porównanie – podkreśla Aleksandra Głowacka.

Prowadzony dla Klubu 150 przez Korn Ferry Hay Group raport płacowy jest badaniem zamkniętym. Ogólne wyniki są dostępne jedynie dla firm uczestniczących i przekazujących dane do tego raportu. Natomiast szczegółowe wyniki raportu są odpłatne, ich cena zależy od rodzaju pakietu.

Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono wyjaśnia, że z inicjatywą stworzenia raportu płacowego dla woj. opolskiego w minionych latach wystąpiły same firmy. – Do tej pory brakowało tego typu spójnego opracowania, które dotyczyłoby płac w naszym regionie. W raportach innych firm uwzględniane są duże ośrodki w Polsce, takie jak Wrocław, Warszawa czy Katowice. Stąd nasza inicjatywa, by taki raport pomóc organizować. Sądząc po zainteresowaniu będzie on powtarzany także w przyszłym roku – mówi Roland Wrzeciono.