Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

46 wniosków firm w naborze na infrastrukturę usług społecznych

Nabór
22.07.2016

46 wniosków złożyli do Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki przedsiębiorcy z regionu zainteresowani inwestycjami w tzw. infrastrukturę usług społecznych. W puli unijnego wsparcia na ten cel jest 75 mln zł. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na grudzień.

Firmy, które chcą realizować inwestycje związane z tzw. infrastrukturą usług społecznych, mogły składać wnioski o ich dofinansowanie do 18 lipca. Zastępca dyrektora OCRG ds. Wyboru Projektów, Informacji i Promocji Małgorzata Adamska podała, że wpłynęło ich łącznie 46. „Rozpoczynamy ich weryfikację formalną” – powiedziała. 

Pieniądze dostępne w ramach tego naboru pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. opolskiego na lata 2014-2020. Nabór skierowany był do mikro, małych i średnich firm z Opolszczyzny. Pieniądze można było w nim pozyskać na adaptację, remont lub przebudowę lokalu czy budynku, a także na budowę, rozbudowę lub nadbudowę budynku.

Inwestycje te – zarówno w infrastrukturę, jak i wyposażenie lokali i budynków - mają dawać możliwość świadczenia usług na rzecz tzw. osób niesamodzielnych, np. niepełnosprawnych czy starszych. Mogą dotyczyć dziennych lub całodobowych domów opieki, a także tzw. mieszkań wspieranych (np. dla osób starszych) czy mieszkań treningowych (np. dla osób opuszczających domy dziecka).

„W ramach takiego projektu można też - jako element uzupełniający – realizować usługi opiekuńcze czy asystenckie świadczone w miejscu zamieszkania osoby niesamodzielnej” – tłumaczy Małgorzata Adamska.

Zainteresowane naborem firmy, w zależności od typu przedsiębiorstwa, mogą uzyskać od 45 do 70 proc. dofinansowania. Minimalna kwota dofinansowania w ramach tego naboru to 500 tys. zł, maksymalna – 7,5 mln zł.

Pula 75 mln zł, dostępna w ramach tego naboru, podzielona została terytorialnie pomiędzy subregiony (brzeski - 7 539 590 zł; kędzierzyńsko-kozielski 12 705 969 zł; północny - 14 111 539 zł; południowy – 17 683 695 zł oraz Aglomeracja Opolska) 22 959 205 zł).

Przypomnijmy, że jest to już kolejny realizowany nabór dla firm, jaki ogłosiło OCRG w ramach RPO woj. opolskiego na lata 2014-2020. W kwietniu podpisano pierwsze umowy z firmami w ramach naboru dot. współpracy gospodarczej i promocji. Do dofinansowania zatwierdzono w nim 50 projektów firm. Dostaną one łącznie 14,65 mln zł dofinansowania. Pieniądze te są już wypłacane.

Także w kwietniu OCRG zakończyło nabór na innowacje w przedsiębiorstwach. Założona w nim kwota pieniędzy przeznaczonych na dofinansowanie projektów wynosi 95 mln zł. W sumie w ramach tego naboru wpłynęły 54 wnioski na łączną sumę dofinansowania ok. 180 mln zł. Trwa ocena merytoryczna projektów.

Kolejne nabory przed nami! Łącznie w puli do rozdysponowania na ten rok przez OCRG było 260 mln zł.