Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

44 firmy dostaną dofinansowanie na rozwiązania teleinformatyczne

Nabór
30.03.2017
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

Mobilna platforma do szkoleń, system do obsługi targów czy platforma videolearningowa – takie nowoczesne rozwiązania chcą wdrożyć opolskie firmy z unijnym wsparciem. Zarząd województwa opolskiego wybrał do dofinansowania 44 projekty dotyczące rozwiązań teleinformatycznych.

Wśród wybranych do dofinansowania projektów są też takie, który zakładają np. wdrożenie specjalistycznego systemu sprzedaży internetowej; systemu informatycznego do automatyzacji procesów wewnętrznych i B2B czy innowacyjnego oprogramowania laboratoryjnego. Przyznane opolskim firmom w ramach rozstrzygniętego naboru wsparcie wyniesie w sumie prawie 12,7 mln zł, zaś całkowita wartość rozwiązań teleinformatycznych, które chcą wdrożyć lub stworzyć firmy z tym dofinansowaniem to prawie 26,5 mln zł.

Nabór na unijne wsparcie przeznaczone na wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych ogłoszony został przez podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki w lipcu ubiegłego roku. Cieszył się on największym ze wszystkich przeprowadzonych dotąd w latach 2014-2020 naborów. Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono poinformował, że łącznie w ramach tego naboru firmy z woj. opolskiego złożyły 127 wniosków. Całkowita kwota wnioskowanego w nich przez opolskich przedsiębiorców dofinansowania sięgała prawie 51,5 mln zł.

- To pokazuje, że zainteresowanie unijnym wsparciem wśród przedsiębiorców jest bardzo duże, co cieszy. Jest to również sygnał, że opolskie firmy chcą się rozwijać i udoskonalać – zaznacza marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Pieniądze w ramach tego naboru można było dostać na informatyczne systemy obsługi klientów działające w firmie, jak i między firmą a jej klientem, czy na systemy informatyczne i komunikacyjne usprawniające działalność firm. W regulaminie określono, że minimalna kwota dofinansowania projektu mogła wynieść 100 tys. zł, a maksymalna – milion złotych. W praktyce najniższa przyznana dotacja wyniosła niespełna 105 tys. zł, a najwyższa – 775,2 tys. zł.

Nabór skierowany był do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Pieniądze dostępne w ramach tego naboru pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Główne typy przedsięwzięć, które mogą być realizowane w ramach tego naboru, to np. wsparcie - w oparciu o nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne - rozwoju współpracy między przedsiębiorstwami; wsparcie informatyzacji wewnętrznej przedsiębiorstw; wykorzystanie najnowszych osiągnięć technologicznych i organizacyjnych dla unowocześnienia i usprawnienia bieżącej działalności firm czy wykorzystanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych w relacjach pomiędzy przedsiębiorcą a klientem.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w nim łącznie ponad 160 mln euro. Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ogłosiło dotychczas osiem naborów dla firm. Pięć z nich już rozstrzygnięto. Prócz naboru na wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych rozstrzygnięto też nabór na współpracę gospodarczą i promocję (np. udział w targach i misjach); innowacje w przedsiębiorstwach; infrastrukturę usług społecznych (czyli tworzenie np. całodobowych i dziennych domów seniora) oraz na wprowadzanie nowych usług i produktów w MSP na terenach przygranicznych.