Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

350 mln zł do wzięcia na inwestycje infrastrukturę B+R

Nabór
23.05.2018
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

To pieniądze, po które mogą sięgnąć przedsiębiorcy z całego kraju. Dostępne są w najnowszym naborze Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Mają pomóc firmom inwestować w infrastrukturę badawczo-rozwojową.

Jak wyjaśnia resort w ogłoszeniu o naborze - dofinansowanie udzielane w ramach tego konkursu dedykowane jest przedsiębiorcom i przeznaczone na tworzenie lub rozwój inwestycji takich, jak centra badawczo-rozwojowe.

Wsparcie można przeznaczyć np. na inwestycje w aparaturę, sprzęt, a także technologie i inną niezbędną infrastrukturę, która służyć będzie prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych. Te z kolei mają prowadzić do tworzenia innowacyjnych produktów i usług.

W regulaminie tego naboru wyjaśniono, że poprzez niezbędną infrastrukturę rozumie się wydatki potrzebne na działalność B+R, np. na zakup lub wytworzenie środka trwałego w postaci budowli i budynków (ale tylko pod warunkiem, że ich kupno ma bezpośredni związek z celami projektu objętego wsparciem).

Przedmiotem wsparcia mogą być nie tylko wydatki inwestycyjne, ale również koszty odpowiedniej wiedzy technicznej, koszty doradztwa czy innych równorzędnych usług wykorzystywanych na potrzeby projektu. Dofinansowane mogą być także koszty zakupu materiałów i produktów związanych bezpośrednio z realizacją projektu.

Ogólna pula pieniędzy w tym naborze to 350 mln zł. Z tego 60 mln zł ma zostać przeznaczonych na projekty realizowane w województwie mazowieckim, a 290 mln zł na projekty z pozostałych regionów. Zgodnie z regulaminem minimalna wartość kosztów kwalifikowanych musi w tym przypadku wynieść 2 mln zł, a maksymalna nie może przekroczyć 50 mln euro.

Pieniądze dostępne są w ramach naboru 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Ogłosił go Departament Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Wnioski o wsparcie firmy mogą składać od 28 maja do 6 lipca tego roku.

Więcej informacji o naborze można znaleźć tu: https://www.poir.gov.pl/nabory/1-23/