Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

34 wnioski o dofinansowanie innowacyjnych projektów firm

Nabór
28.12.2016
Na zdjęciu Agata Mrózek, przedstawiciel firmy NADIR, docelowo dyrektor powstającej w Zawadzkiem placówki oraz prezes firmy NADIR Tomasz Trepka podczas podpisania umowy o dofinansowanie w ramach naboru na infrastruktu
Na zdjęciu Agata Mrózek, przedstawiciel firmy NADIR, docelowo dyrektor powstającej w Zawadzkiem placówki oraz prezes firmy NADIR Tomasz Trepka podczas podpisania umowy o dofinansowanie w ramach naboru na infrastruktu

Kolejne 34 innowacyjne projekty chcą zrealizować firmy w woj. opolskim z unijnym wsparciem. Tyle wniosków o dofinansowanie nowatorskich pomysłów złożyli przedsiębiorcy w drugim już w tym roku naborze na innowacje ogłoszonym przez OCRG.

Wnioski o wsparcie w tym naborze podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) przyjmowało między 1 a 8 grudnia. Przedsiębiorcy, którzy je złożyli, zawnioskowali łącznie o ponad 90 mln zł unijnego wsparcia. Tymczasem ogólna wartość projektów, które chcą zrealizować, to niemal 165,3 mln zł.

- To oznacza, że nasze firmy chcą inwestować, a także że tkwi w nich ogromny potencjał badawczy i rozwojowy, który w najbliższych latach będzie z pewnością wpływał na rozwój gospodarczy regionu – podkreśla marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Był to już drugi w roku 2016 (i w perspektywie finansowej z lat 2014-2020) nabór na innowacje w przedsiębiorstwach ogłoszony przez OCRG. Tym razem na dofinansowanie zarezerwowano 40 mln zł. W poprzednim, rozstrzygniętym już w tym roku naborze, pula na wsparcie wyniosła prawie 90 mln zł, a do dofinansowania zarząd województwa opolskiego przyjął w nim 28 projektów firm. Wśród nich były takie, które dotyczyły m.in. opracowania innowacyjnych płytek betonowych; kompleksowej technologii wykorzystania odpadów z oczyszczalni ścieków do produkcji prądu, ciepła czy chłodu albo badań dotyczących możliwości zastąpienia antybiotyków w hodowli drobiu probiotykami oraz wyselekcjonowanymi ekstraktami ziołowymi.

O dofinansowanie w ramach obydwu naborów na innowacje mogły ubiegać się w szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność na terenie woj. opolskiego. Wsparcie dla dużych firm było możliwe tylko wtedy, gdy zapewnione zostanie rozpowszechnianie wyników badań i rozwoju w gospodarce regionalnej. W przypadku dużych przedsiębiorstw premiowane mogły być też projekty realizowane we współpracy z małymi i średnimi firmami czy z organizacjami pozarządowymi i instytucjami badawczymi.

Jak informuje dyrektor OCRG Roland Wrzeciono w ramach naboru na innowacje firmy mogą dostać wsparcie na budowę, rozbudowę czy zakup wyposażenia dla zaplecza badawczo-rozwojowego, które służyć będzie rozwojowi działalności innowacyjnej firm, a także na finansowanie procesu powstawania innowacji od pomysłu do rynku lub jego wybranych elementów, np. badań naukowych i przemysłowych, prac rozwojowych - w tym na etap prac demonstracyjnych, linii pilotażowych czy np. pierwszej produkcji. Minimalna kwota dofinansowania musi wynieść 500 tys. zł, maksymalna nie więcej niż 10 mln zł. Planowany termin rozstrzygnięcia naboru to czerwiec 2017 r.

– Będziemy się oczywiście starać, by tak jak poprzednie i ten nabór również został rozstrzygnięty wcześniej, niż przewiduje harmonogram – zapewnił dyrektor OCRG.

W ostatnich dniach 2016 roku w OCRG podpisywane są także umowy z przedsiębiorcami realizującymi projekty w ramach naboru na infrastrukturę usług społecznych. Zarząd województwa opolskiego przyjął do dofinansowania w sumie 14 projektów w ramach tego naboru. Po ich zrealizowaniu w regionie ma przybyć ponad osiemset miejsc opieki całodobowej, dziennej i miejsc w tzw. mieszkaniach wspieranych dla osób zależnych (np. starszych).

- Do dzisiaj (28 grudnia) podpisaliśmy już osiem umów z przedsiębiorcami w ramach naboru na infrastrukturę usług społecznych. Trzy kolejne podpiszemy do końca roku 2016, a pozostałe trzy na początku roku 2017 – informuje Roland Wrzeciono.

Jednym z beneficjentów, który już podpisał umowę i realizuje swój projekt, jest spółka NADIR. W Zawadzkiem, w budynku który wcześniej był biurowcem lokalnej firmy, tworzy obiekt przeznaczony dla 30 mieszkańców w ramach pobytu całodobowego oraz 15 osób w ramach opieki dziennej. - Nasza inwestycja polega przede wszystkim na dostosowaniu tego budynku do potrzeb nowotworzonego Domu Seniora, w szczególności na pozbyciu się wszelkiego rodzaju barier architektonicznych, wyposażeniu budynku w windę, podnośniki dla osób niepełnosprawnych, dostosowaniu ciągów komunikacyjnych wewnątrz budynku dla osób mających problem z poruszaniem się bądź poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz zakupie wyposażenia, w tym wyposażenia rehabilitacyjno-medycznego oraz zakupie samochodu specjalistycznego, dostosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych – wyjaśnia Agata Mrózek, przedstawiciel firmy NADIR, a docelowo dyrektor powstającej w Zawadzkiem placówki.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w RPO Woj. Opolskiego łącznie ponad 160 mln euro.