Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

27 firm dostanie pieniądze na realizację innowacyjnych pomysłów

News
09.08.2016
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

Opracowanie innowacyjnych płytek betonowych; systemu sterowania i silnika elektrycznego czy kompleksowej technologii wykorzystania odpadów z oczyszczalni ścieków do produkcji prądu, ciepła czy chłodu – takie pomysły zamierzają zrealizować firmy z Opolszczyzny, które wzięły udział w naborze na dofinansowanie innowacji.

Zarząd woj. opolskiego zatwierdził dziś listę projektów, które mają zostać wsparte z unijnych pieniędzy w ramach naboru na innowacje w przedsiębiorstwach, przeprowadzonego przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Na liście tej znalazło się 27 pomysłów opolskich firm. Całkowita wartość wszystkich przyjętych do dofinansowania projektów, które chcą zrealizować opolskie firmy, to prawie 187,3 mln zł. Wartość przyznanego dofinansowania to łącznie ponad 87,8 mln zł.

Nabór ten – zgodnie z zapisami regulaminu – miał być rozstrzygnięty w listopadzie br. Wychodząc jednak naprzeciw potrzebom przedsiębiorców przyspieszyliśmy oceny i jego wyniki podajemy już dzisiaj.

Innowacyjne płytki betonowe mają zostać opracowane w technologii bezklejowej i być znacznie łatwiejsze w montażu. Innowacyjny system sterowania silnika elektrycznego może być wykorzystywany w pojazdach elektrycznych i hybrydowych. Firma, która chce opracować ów system, zapisała we wniosku, iż po przeprowadzeniu analizy obecnie stosowanych układów elektrycznych i hybrydowych zauważyła, że w zaprogramowanym przez nią sterowniku silnika elektrycznego bardzo ważna jest funkcja odzysku energii z hamowania pojazdu. Wyliczyła, że energia odzyskana dzięki temu w ruchu miejskim powinna osiągnąć nawet do 30 proc. całkowitej energii zużytej w danym cyklu.

Z kolei przedsiębiorstwo, które zamierza opracować kompleksową technologię wykorzystania odpadów z oczyszczalni ścieków stwierdziło, że powstające w nich surowce są często uciążliwe do zagospodarowania, ale można je wykorzystać do produkcji energii elektrycznej, ciepła czy chłodu. Co ważne – projekt ten zakłada jednocześnie całkowitą utylizację odpadów.

Wśród zaakceptowanych do dofinansowania projektów opolskich firm znalazł się np. taki, który przewiduje badania dotyczące możliwości zastąpienia antybiotyków w hodowli drobiu probiotykami oraz wyselekcjonowanymi ekstraktami ziołowymi; czy taki, który zakłada stworzenie „żyroskopowo stabilizowanego systemu korygującego odchylenia hydraulicznej kolumny wysięgnika kamerowego będącego w ruchu z żyroskopową głowicą samopoziomującą” – czyli urządzenia umożliwiającego większy zakres ruchu kamery.

Łącznie w naborze dotyczącym innowacji w przedsiębiorstwach, który przeprowadzony został przez OCRG w kwietniu br., złożono 54 wnioski na łączną kwotę dofinansowania ok. 180 mln zł. Był to pierwszy nabór na innowacje w firmach ogłoszony w ramach perspektywy 2014-2020. Założona kwota pieniędzy przeznaczonych w nim na dofinansowanie projektów wyniosła 95 mln zł. Pieniądze te pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Kolejny nabór na innowacje dla firm ma zostać ogłoszony przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki w grudniu br. Przewidziana w nim pula pieniędzy to 40 mln zł.

Warto dodać, że w ramach zakończonego właśnie naboru odbył się też tzw. panel ekspertów, którzy najpierw oceniali wnioski i pomysły firm, a potem mieli okazję spotkać się z przedstawicielami przedsiębiorstw ubiegających się o dofinansowanie i dopytać o szczegóły.

Pieniądze z rozstrzygniętego właśnie naboru mają być przeznaczone przez firmy np. na budowę, rozbudowę czy zakup wyposażenia dla zaplecza badawczo-rozwojowego; finansowanie procesu powstawania innowacji od pomysłu do rynku lub jego wybranych elementów - np.: badań naukowych i przemysłowych; na prace rozwojowe, w tym na etap prac demonstracyjnych; na linie pilotażowe; działania w zakresie tzw. wczesnej walidacji produktów; zaawansowanych zdolności produkcyjnych czy pierwszej produkcji. Projekt musi być zrealizowany w najwyżej dwa lata.

Zgodnie z regulaminem dofinansowanie mogło wynieść od 500 tys. zł do 10 mln zł. W praktyce najniższa przyznana dotacja wyniosła nieco ponad 700 tys. zł, a najwyższa – blisko 10 mln zł. Całkowita wartość najmniej kosztownego z zaplanowanych projektów to nieco ponad 1,4 mln zł; a najdroższego – ponad 16,9 mln zł. To, w jakim stopniu dofinansowany został konkretny projekt, zależało od wielu czynników - m.in. wielkości firmy czy tego, w jakim wymiarze planuje ona np. przeprowadzać prace badawcze lub rozwojowe. Przyznane dotacje wyniosły między 35 a 75 proc. Większość projektów dofinansowano na poziomie ponad 55 proc.

Podpisanie pierwszych umów z firmami dotyczących wykorzystania przyznanych dotacji może mieć miejsce na przełomie sierpnia i września. Firmy mają teraz 45 dni na dostarczenie do OCRG m.in. dokumentów finansowych, takich jak np. promesy.

O dotacje mogły ubiegać się firmy, w szczególności mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, mające siedzibę na terenie woj. opolskiego. Duże przedsiębiorstwa mogły uzyskać wsparcie tylko wtedy, gdy zapewnione zostanie rozpowszechnianie wyników badań i rozwoju w gospodarce regionalnej. W przypadku dużych przedsiębiorstw premiowane były projekty realizowane we współpracy z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, organizacjami pozarządowymi czy instytucjami badawczymi.

*****************

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na innowacje w przedsiębiorstwa w tym okresie przeznaczonych ma być ok. 61,6 mln euro, a na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano łącznie ponad 160 mln euro. Zgodnie z założeniami innowacja ma powstawać w regionie, a nie np. być kupowana z zagranicy. Projekty realizowane z puli na innowacje muszą być projektami badawczymi.

W ramach unijnych dofinansowań przeznaczonych na innowacje będą mogły być realizowane jedynie projekty umożliwiające rozwój branż należących do tzw. inteligentnych specjalizacji Opolszczyzny wskazanych w Regionalnej Strategii Innowacji woj. opolskiego. Są wśród nich np. chemia, technologie budownictwa i drewna, przemysł maszynowy, metalowy i energetyczny oraz technologie rolno-spożywcze. Zapisano w niej też katalog tzw. kluczowych grup technologii, np. technologie z zakresu chemii organicznej i specjalistycznej; technologie cementu, wapna i betonu; technologie drewna.