Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

18,6 mln zł na specjalistyczne usługi dla firm

News
19.03.2018

Dostęp do płatnych baz danych, raportów czy analiz; doradztwo prawne, finansowo-księgowe czy wynajem urządzeń laboratoryjnych – z unijnego dofinansowania na tego typu specjalistyczne usługi będą mogli przez najbliższe 4 lata korzystać przedsiębiorcy z woj. opolskiego.

Dofinansowanie będzie przyznawane w formie dotacji (do 50 tys. złotych) oraz promes (do 150 tys. złotych). Każda z tych form wsparcia może stanowić do 70 proc. dofinansowania za konkretną usługę.

– Dotacje przyznawane będą w formie refundacji, czyli firma dostanie zwrot 70 procent kosztów zapłaconej wcześniej przez siebie usługi. Promesy natomiast to wsparcie niefinansowe. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca po skorzystaniu z konkretnej usługi zapłaci wykonawcy 30 procent, a pozostała część kosztu tej usługi pokrywana będzie przez nas z promesy – tłumaczy Roland Wrzeciono, dyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, które jest operatorem tego wsparcia.

Dotacje mogą być przeznaczone na: doradztwo dotyczące patentów czy własności intelektualnej; opracowanie strategii wejścia na rynki zagraniczne czy organizację procesu wejścia na te rynki, np. na współpracę z partnerem biznesowym, udział w giełdach kooperacyjnych czy targach branżowych; a także np. na usługi w zakresie wzornictwa przemysłowego czy designu albo dostarczanie usług proinnowacyjnych, np. na pośrednictwo we wdrażaniu technologii i innowacji). Natomiast promesy można będzie przeznaczyć choćby na: doradztwo prawne, finansowo-księgowe czy organizacyjne; doradztwo technologiczne; wynajem urządzeń laboratoryjnych; dostęp do płatnych baz danych, raportów i analiz; usługi dotyczące analizy rynku czy analizy strategicznej; udział w konferencjach, sympozjach, wystawach, wizytach studyjnych czy praktykach; opracowanie lub aktualizację strategii rozwoju przedsiębiorstwa; promocję i inkubację innowacyjnej przedsiębiorczości; szkolenia specjalistyczne; a także na audyt energetyczny; certyfikację i standaryzację usług i produktów oraz inne wysokospecjalistyczne usługi.

- Mamy nadzieję, że możliwość pozyskania pieniędzy na sfinansowanie takich usług sprawi, że sięgną po nie zwłaszcza mikro i małe firmy. A to z pewnością przyczyni się do rozwoju tych firm, na przykład do tego, że wyjdą ze swoimi produktami na zagraniczne rynki albo poszerzą swój asortyment – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Na tego typu wsparcie w unijnej puli województwa na 4 kolejne lata zarezerwowano 18,6 mln zł. Założenia projektu, w ramach którego przyznawane będą dotacje i promesy są takie, że usługi te świadczyć będą instytucje otoczenia biznesu. Mogą to być izby i stowarzyszenia gospodarcze, organizacje pracodawców, samorząd rzemieślniczy czy rolniczy, a także inkubatory przedsiębiorczości, parki naukowo-technologiczne, instytucje finansowe, agencje czy fundacje rozwoju lokalnego, a nawet szkoły wyższe, związki ekologiczne czy instytuty badawcze. – Dlatego w pierwszej kolejności czekamy na zgłoszenia tych instytucji. Mogą zapisywać się i zgłaszać do nas chęć świadczenia takich usług przez specjalną zakładkę na naszej stronie – tłumaczy Roland Wrzeciono.

Zakładki należy szukać na stronie www.ocrg.opolskie.pl, podstrona „Projekty” i dalej „Wsparcie dla firm”. – Liczymy, że takie instytucje zgłoszą się już w najbliższych tygodniach. Wtedy też o dotacje i promesy będą mogli starać się przedsiębiorcy – dodaje Wrzeciono.

Ważna informacja jest taka, że jedna firma będzie mogła skorzystać zarówno z dotacji, jak i promesy. W takim wypadku jednak ogólna pula wsparcia nie może przekroczyć 150 tys. złotych.

To kolejne takie działanie podejmowane przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, obok działania w ramach którego firmy pozyskują już dofinansowanie do szkoleń czy doradztwa, służące rozwojowi firm. W ramach wsparcia na szkolenia mikroprzedsiębiorcy mogą dostać do 12 tys. zł dofinansowania, firmy małe do 24 tys. zł, a firmy średnie do 48 tys. zł. Ogółem na ten cel samorząd województwa przeznaczył z kolei 26 mln zł na najbliższe 4 lata. – Zainteresowanie tym wsparciem jest bardzo duże. Wnioski można składać od drugiej połowy stycznia. Do dziś firmy złożyły ich do nas ponad pięćdziesiąt, a dofinansowanie przyznano już 35 przedsiębiorcom – wyjaśnia Michał Durzyński z OCRG, koordynator obydwu działań, w ramach których można dostać dofinansowanie.

Z obydwu rodzajów wsparcia - dotacji i promes oraz dofinansowania do szkoleń – mogą skorzystać firmy działające w branżach uznanych za tzw. regionalne specjalizacje inteligentne. Są to: branża budowlana (z przemysłem mineralnym i usługami budowlanymi); chemiczna; drzewno-papiernicza (w tym przemysł meblarski); maszynowa i elektromaszynowa; metalowa i metalurgiczna; paliwowo-energetyczna; rolno-spożywcza, a także transport i logistyka, usługi medyczne i rehabilitacyjne i usługi turystyczne.