Praktyczne prace dyplomowe
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki w Opolu ogłasza konkurs grantowy do projektu grantowego Opolskie Innnowacyjne w ramach zadania Praktyczne prace dyplomowe realizowanego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 oraz współfinasowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
|stripAttributes„Opolskie Innowacyjne” to projekt, którego głównym celem jest wzmacnianie konkurencyjności i innowacyjności województwa opolskiego poprzez stworzenie do roku 2030 efektywnego systemu wsparcia i współpracy w zakresie transferu wiedzy pozwalającego na rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych oraz wykorzystanie zaawansowanych technologii w regionie.
Wartość projektu: 5 831 779,51 zł
Termin konkursu grantowego: Nabór wniosków prowadzony będzie od 27 listopada 2024 r. do 20 grudnia 2024 r.
Konkurs grantowy dotyczy stworzenia praktycznej pracy dyplomowej przez studentów Uczelni Wyższych we współpracy z zatrudniającymi ich przedsiębiorcami, której efektem będzie opracowanie koncepcji wdrożeń technologicznych – (w szczególności w zakresie automatyzacji/cyfryzacji AI) w tych podmiotach.
Możliwe do realizacji będą praktyczne prace dyplomowe umożliwiające rozwój branż zidentyfikowanych jako inteligentne specjalizacje regionalne wskazane w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego 2030.
Poziom dofinansowania: Minimalna kwota dofinansowania na 1 praktyczną pracę dyplomową wynosi 50 000,00 zł, natomiast maksymalna 102 000,00 zł przy maksymalnym dofinansowaniu na poziomie 70% (30% wkładu własnego Grantobiorcy).
Okres kwalifikowalności wydatków:
1) zawarcie umowy (o pracę / umowy cywilnoprawnej) pomiędzy Grantobiorcą oraz studentem Uczelni Wyższej z określeniem jej celu naukowego, czasu trwania oraz planowanego efektu zgodnego z celami Grantu;
2) przygotowanie przez Grantobiorcę wraz ze studentem założeń o charakterze merytorycznym oraz technicznym (Plan praktycznej pracy dyplomowej) z uwzględnieniem planowanych do poniesienia kosztów oraz ram czasowych (Załącznik nr. 6 do Wniosku)
Dokument powinien zawierać:
· temat pracy dyplomowej;
· cel pracy;
· zakres merytoryczny oraz techniczny;
· określenie metod badawczych niezbędnych do osiągnięcia zakładanego celu.
3) wyrażenie przez promotora studenta zgody na opiekę merytoryczną nad pracą dyplomową wraz z dostarczeniem akceptacji Planu praktycznej pracy dyplomowej;
4) wskazanie przez Grantobiorcę spośród pracowników tego podmiotu opiekuna studenta, która przez cały okres realizacji Grantu będzie nadzorować zgodność z założeniami pracy oraz stanowić będzie wsparcie merytoryczne podczas prowadzonych badań. Opiekun studenta nie może pozostawać z nim w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia włącznie ani być związany z nim z tytułu przysposobienia, opieki albo kurateli.
Środki finansowe przyznane w ramach wniosku grantowego Grantobiorca przeznacza na:
1) koszty wynagrodzenia studenta – w wymiarze nie mniejszym niż ½ etatu (lub wymiarze zaangażowania czasowego równoważnego do ½ etatu w przypadku umów cywilno – prawnych) zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi;
2) koszty wynagrodzenia opiekuna studenta z ramienia Grantobiorcy (określone na podstawie danych historycznych wynagrodzenia danego pracownika w firmie);
3) koszty specjalistycznych usług doradczych;
4) koszty ubezpieczenia społecznego, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 7b ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 497), których finansowanie jest obowiązkiem Grantobiorcy ;
5) dofinansowanie kosztów wykorzystania własnej (w tym koszty materiałowe) oraz zewnętrznej infrastruktury badawczej mających bezpośredni wpływ na osiągnięcie celu badawczego (koszty bezpośrednie);
6) inne koszty wskazane w Katalogu kosztów kwalifikowalnych w załączniku nr 2 do Regulaminu – Kwalifikowalność wydatków.
Co jest kosztem niekwalifikowalnym?
Katalog wydatków niekwalifikowalnych określony został w dokumencie Wytyczne dotyczące kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 w podrozdziale 2.3 Wydatki niekwalifikowalne. Ponadto w ramach wniosku grantowego niekwalifikowalne są:
Grantobiorcami mogą być wyłącznie MSP prowadzące działalność na terenie województwa opolskiego rozumiane jako posiadanie siedziby firmy lub oddziału przedsiębiorstwa na terenie województwa opolskiego lub posiadanie na tym obszarze dodatkowego miejsca prowadzenia działalności potwierdzone prawem do dysponowania nieruchomością co najmniej na okres realizacji i trwałości grantu.
Efekty/rezultaty projektu:
Wypracowanie nowych rozwiązań technologicznych dla MŚP, które w długofalowym czasie przyczynią się do transferu wiedzy i nauki, w tym w szczególności do zwiększenia w przedsiębiorstwie automatyzacji i/lub cyfryzacji.
Gdzie znaleźć wniosek i regulamin?
Regulamin i wniosek grantowy oraz pozostałe dokumenty zamieszczone zostały poniżej.
Na co można dostać wsparcie?
Grantodawca dokonuje refundacji 70% kosztów kwalifikowalnych poniesionych w ramach wniosku grantowego na koszty poniesione przez Grantobiorcę zgodnie z zał. nr 2 do Regulaminu – Kwalifikowalność kosztów w ramach grantu
Kryteria wyboru grantów dotyczące zadania Praktyczne prace dyplomowe realizowane w ramach FEO 2021-2027 stanowią załącznik nr 1 do Regulaminu.
Jak sięgnąć po wsparcie?
1. Podstawą do rozpoczęcia procesu rekrutacji do udziału w konkursie grantowym dla Grantobiorców (MSP) jest zgłoszenie poprzez: „Wniosek grantowy”, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do Regulaminu. Grantobiorca może złożyć jeden wniosek grantowy w danym konkursie grantowym. Wraz z wnioskiem grantowym należy złożyć również Plan praktycznej pracy dyplomowej oraz wymagane Regulaminem załączniki.
2. Wniosek grantowy należy wypełnić we wszystkich wymaganych polach, a także podpisać za pomocą profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego i wysłać do Grantodawcy poprzez platformę ePUAP na udostępnionym przez Grantodawcę (OCRG) na platformie ePUAP formularzu.
3. Należy mieć na względzie, że Grantodawca dopiero na etapie oceny merytorycznej po przyznaniu każdemu ze złożonych wniosków grantowych punktacji (na podstawie kryteriów formalno – merytorycznych określonych w zał. nr 1 do Regulaminu przyznawania grantów), będzie weryfikował prawdziwość złożonych przez Grantobiorców (MŚP) oświadczeń we wniosku grantowym. W tym celu Grantobiorcy zostaną poproszeni o złożenie dokumentów, o których mowa w § 11 ust. 9 Regulaminu.
4. Tylko Grantobiorcy w przypadku, których weryfikacja przedłożonych dokumentów potwierdzi prawdziwość złożonych przez nich oświadczeń, mają możliwość uzyskania wsparcia w ramach naboru. Po etapie weryfikacji oświadczeń do wniosku grantowego dla projektów z najwyższą otrzymaną punktacją Grantodawca zatwierdzi listę projektów wybranych do otrzymania wsparcia grantowego w konkursie grantowym.
W jaki sposób się rozliczyć?
Rozliczenie grantu następuje jednorazowo na podstawie „Wniosku o rozliczenie wsparcia grantowego”, którego integralnym załącznikiem jest Praktyczna praca dyplomowa, będąca efektem realizacji przedmiotowego grantu (zgodnie z założeniami określonymi w Umowie o powierzenie grantu oraz Wniosku grantowym).
Link do platformy ePUAP, za pomocą którego można składać dokumenty do udziały w projekcie, będzie aktywny od 27 listopada 2024 r. :
KROK 1: zaloguj się do swojego ePUAP,
KROK 2: kliknij w link poniżej, który przekieruje Cię bezpośrednio do formularza zgłoszeniowego,
https://epuap.gov.pl/wps/myportal/aplikacje/skrzynka?formSubId=OCRG_EPUAP&serviceId=SC:311718&formName=Rm9ybXVsYXJ6IHpnxYJvc3plbmlvd3kgZG8gcHJvamVrdHUgIlByYWt0eWN6bmUgcHJhY2UgZHlwbG9tb3dlIiBJSSBuYWLDs3I=&kupName=Rm9ybXVsYXJ6IHpnxYJvc3plbmlvd3kgZG8gcHJvamVrdHUgIlByYWt0eWN6bmUgcHJhY2UgZHlwbG9tb3dlIg==
KROK 3: wypełnij formularz, dołącz niezbędne załączniki,
KROK 4: podpisz dokument Profilem zaufanym lub Podpisem kwalifikowanym,
KROK 5: Wyślij podpisany formularz.
Kontakt:
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUnijne