Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Znów jest wsparcie na nowinki teleinformatyczne

Nabór
14.08.2019

Od 50 tys. zł do 300 tys. zł mogą dostać firmy, które chcą wprowadzać nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne. Wsparcie to można zdobyć np. na informatyczne systemy obsługi klientów czy systemy informatyczne i komunikacyjne usprawniające działalność przedsiębiorstw.

Unijne dotacje na ten cel można pozyskać naborze w ogłoszonym właśnie przez podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). – To jedno z tych naszych działań dla przedsiębiorców, które cieszą się największa popularnością w ostatnich latach, i na które wpływa najwięcej wniosków. A to dowód na to, że opolskie firmy chcą się rozwijać – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

W sumie w puli naboru „Wsparcie TiK w przedsiębiorstwach” jest ponad 6 mln 355 tys. zł. Pieniądze te zarezerwowane są w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. W ramach naboru można pozyskać unijne dofinansowanie na wdrożenie nowinek teleinformatycznych w firmach, które dotyczyć będą rozwoju współpracy między przedsiębiorstwami. Poza tym także na wsparcie procesów informatyzacji wewnętrznej przedsiębiorstw, wprowadzanie procesów modernizacyjnych wspomagających bieżącą działalność firm czy wykorzystanie takich nowinek w relacjach między przedsiębiorcą, a klientem. O dotacje mogą się starać mikro, małe i średnie firmy z woj. opolskiego. Maksymalny poziom wsparcia to do 70 proc.

- Na wnioski firm czekać będziemy od 9 do 16 września. Trzeba je składać w wersji papierowej i elektronicznej. Nabór zostanie rozstrzygnięty najpóźniej do lutego przyszłego roku – tłumaczy dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Będzie to już trzeci nabór na „Wsparcie TiK w przedsiębiorstwach” przeprowadzany w ostatnich latach w naszym regionie. Wśród wybranych do dofinansowania w poprzednich naborach projektów były np. mobilna platforma do szkoleń; system do obsługi wirtualnych targów; platforma videolearningowa; wdrożenie specjalistycznego systemu sprzedaży internetowej; systemu informatycznego do automatyzacji procesów wewnętrznych czy innowacyjnego oprogramowania laboratoryjnego.

W sumie w ramach dwóch poprzednich takich naborów do OCRG złożone zostały 222 wnioski: 127 w naborze pierwszym w 2016 roku i 95 w naborze drugim w 2018 r. Zarząd województwa opolskiego wybrał do dofinansowania łącznie 98 projektów (po 49 w każdym z naborów). W pierwszym pula przyznanych dotacji wyniosła 16 mln zł, a ogólna wartość realizowanych projektów prawie 33 mln zł. W naborze drugim przyznane wsparcie to prawie 14,9 mln zł łącznie, a ogólna wartość realizowanych wniosków to prawie 30 mln zł.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na wsparcie firm i lokalnego biznesu w woj. opolskim zarezerwowano 160 mln euro. Dotychczas OCRG ogłosiło dwadzieścia dwa nabory; siedemnaście z nich rozstrzygnięto.