Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Zarząd województwa zwiększył pulę pieniędzy na granty

News
01.12.2020

Zarząd województwa opolskiego zwiększył właśnie o 8,1 mln zł pulę pieniędzy na granty na kapitał obrotowy dostępną w II naborze na ten cel. W sumie kwota wsparcia w tym naborze wyniesie prawie 18,5 mln zł. A to oznacza, że więcej firm dotkniętych skutkami pandemii dostanie pomoc.

Drugi nabór na granty na kapitał obrotowy, w którym bezzwrotne wsparcie mogą dostać firmy dotknięte gospodarczymi skutkami pandemii Covid-19, odbył się 7 października w godz. od 8.00 do 20.00. Wpłynęło w nim ponad 1200 wniosków. Pierwotnie do podziału w tym naborze było 10,3 mln zł. Dzięki decyzji zarządu województwa pulę tę zwiększono właśnie do prawie 18,5 mln zł.

– Po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej na dokonanie przesunięć w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, mogliśmy zwiększyć kwotę do podziału o 8 milionów 100 tysięcy złotych. To oznacza, że kolejne firmy mogą liczyć na wsparcie w tej trudnej sytuacji – podkreśla marszałek województwa Andrzej Buła.

Nabór na granty na kapitał obrotowy prowadzi podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). W pierwszej kolejności, z ponad 1200 złożonych przez firmy wniosków, ocenianych było 387 wniosków złożonych w pierwszej kolejności.

– Oceniliśmy już całą pierwszą listę wniosków, czyli 387. Ale zabrakło pieniędzy, by dofinansować wszystkie pozytywnie ocenione. Dzięki decyzji zarządu województwa będzie to możliwe. Z pewnością wystarczy też na choć część wniosków z drugiej listy – mówi Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.

Dlatego właśnie od 1 grudnia do stu pierwszych przedsiębiorców z II listy, czyli z listy tzw. wniosków oczekujących na ocenę, wysłana będzie poprzez ePUAP prośba o przesłanie załączników do sprawdzenia. – Będziemy też dzwonić do tych firm z prośbą o wysłanie załączników – zapowiada Michał Durzyński, kierownik Działu Wsparcia Kadr dla Gospodarki w OCRG, który odpowiada za przeprowadzenie naboru na granty. – Firmy te będą mieć na ich wysłanie trzy dni robocze od dnia otrzymania przez nas prośby o załączniki.

Ile pieniędzy już przekazano firmom w postaci granów w ramach II naboru? Do 30 listopada z 387 ocenionych wniosków z pierwszej listy pozytywne decyzje o wsparciu podjęte zostały w przypadku 243 wniosków; 77 wniosków po ocenie odrzucono, a pozostałe wymagają wyjaśnienia. Do 30 listopada na konta 181 firm przelano już 6 934 854,77 zł w formie grantów.

- Według naszych wyliczeń dostępna na początku naboru kwota 10,3 mln zł wystarczy na sfinansowanie łącznie około 250 pozytywnie ocenionych wniosków – wyjaśnia Michał Durzyński. – Z przekazanej właśnie przez zarząd puli dodatkowych 8 milionów złotych około 2,5 mln jest nam potrzebne, by dofinansować pozostałe, do dziś ocenione wnioski. A to oznacza, że pozostałe 5 milionów złotych będziemy mogli po ocenie przekazać kolejnym firmom, które znalazły się na drugiej liście, czyli liście wniosków oczekujących na ocenę.

Granty na kapitał obrotowy to bezzwrotne wsparcie dla firm, o które mogli starać się samozatrudnieni, mikro i małe firmy z woj. opolskiego. Wsparcie na 3 miesiące dla konkretnej firmy mogło wynieść od ponad 23,5 tys. zł do ponad 164,7 tys. zł, w zależności od liczby zatrudnionych. Wytyczne do naborów przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a pieniądze na ten cel zarząd woj. opolskiego przeznaczył z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Opolskiego na lata 2014-2020, czyli unijnych pieniędzy regionu.

Pierwszy nabór na granty na kapitał obrotowy odbył się w woj. opolskim 25 czerwca 2020 r. Wpłynęło w nim 1,5 tys. wniosków. Granty w ramach I naboru dostały 294 firmy z woj. opolskiego. Kwota przekazanego wsparcia wyniosła 14 284 763,00 zł.

W drugim naborze zmienione zostały niektóre zapisy regulaminu. O przyznaniu grantu decyduje m.in. trzymiesięczny spadek obrotów o minimum 30 procent, który powoduje nagły niedobór finansowy lub utratę płynności. Firma, mikroprzedsiębiorstwo lub firma mała, musi też działać minimum od 31 grudnia 2019 r. Dla porównania, w pierwszym naborze utrata płynności rozumiana była jako niedobór lub brak środków na pokrycie niezapłaconych zobowiązań i badana na koniec maja 2020 r., czyli ostatniego zamkniętego wówczas miesiąca „covidowego”. Wiele firm nie spełniło tego wymogu.

– W pierwszym naborze wprost trzymaliśmy się wytycznych Ministerstwa Funduszy, według których jako drugi region w kraju przeprowadziliśmy taki nabór – mówi dyrektor OCRG Roland Wrzeciono. – W drugim wzięliśmy pod uwagę zarówno sugestie przedsiębiorców, jak i reguły, według których takie wsparcie przyznawane było w pozostałych regionach Polski.