Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Z unijnym dofinansowaniem chcą podbić nowe rynki

Nabór
14.12.2018

Kolejnym 35 firmom zarząd województwa opolskiego przyznał właśnie unijne dofinansowanie na zdobywanie nowych rynków, głównie zagranicznych. Wsparcie mogło wynieść do 200 tys. zł. Starało się o nie 63 przedsiębiorców.

- To jeden z dwóch naborów dla firm, cieszących się największą popularnością – mówi marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła. – Ogłosiliśmy ten nabór po raz drugi w ostatnich latach. W pierwszej edycji o wsparcie w jego ramach starały się 104 firmy, a dostało je 50. Tym razem spośród 63 wniosków wybraliśmy do dofinansowania 35.

Dotacje na zdobywanie nowych rynków przyznane zostały w ramach naboru dotyczącego współpracy gospodarczej i promocji, sfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. W jego puli było ponad 11,2 mln zł. Łączna kwota dofinansowania przyznana na wsparcie wszystkich 35 projektów wyniosła niespełna 6,2 mln zł. Nabór wniosków trwał od 18 do 25 czerwca. Zgodnie z regulaminem przedsiębiorcy mogli dostać od 20 do 200 tys. zł. W praktyce najniższa przyznana dotacja wyniosła niespełna 115 tys. zł, a najwyższa niecałe 200 tys. zł.

- Wsparcie w ramach tego naboru przeznaczone było dla mikro, małych i średnich firm, które mają siedzibę lub oddział w woj. opolskim – tłumaczy Roland Wrzeciono, dyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, które nabór przeprowadzało. – Przedsiębiorcy mogli dostać w jego ramach pieniądze na przykład na opracowanie nowych albo aktualizację już istniejących modeli biznesowych, w tym strategii działań międzynarodowych czy na otwieranie nowych kanałów biznesowych.

Dotacje te mają też pomóc nawiązywać lub rozwijać firmom współpracę gospodarczą w kraju i za granicą. - Mogą również być przeznaczone m.in. na udział w wydarzeniach krajowych i międzynarodowych, takich jak targi czy pokazy technologii – dodaje Roland Wrzeciono.

Poprzedni nabór na współpracę gospodarczą i promocję został ogłoszony i rozstrzygnięty jeszcze w roku 2015. Ogólna pula przyznanego wtedy firmom dofinansowania wyniosła prawie 14,6 mln zł, a ogólna wartość projektów zrealizowanych z tym dofinansowaniem ponad 25 mln zł. - Istotna zmiana pomiędzy naborem poprzednim, a obecnie rozstrzygniętym jest taka, że zniesiono w nim limit pieniędzy, które można było wykorzystać na promocję poprzez udział w targach czy pokazach technologii. W poprzednim naborze na ten cel można było przeznaczyć co najwyżej 49 procent ogólnej puli kosztów. W rozstrzygniętym właśnie tego limitu nie było, ale targi nie mogły być jedyną dofinansowaną kwestią – wyjaśnia dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Warto dodać, że istniejące w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE) może bezpłatnie przygotować dla opolskich firm zainteresowanych eksportem dane z płatnej bazy Kompass o potencjalnych kontrahentach czy klientach z rynków zagranicznych. - Kompass to największa baza polskich i zagranicznych firm z różnych branż na świecie. Są w niej dane firm z ponad 60 krajów – wyjaśnia p.o. kierownika COIE Magdalena Możdżeń. I dodaje: - Dane te zawierają najważniejsze informacje o firmach, które mogą być wykorzystywane przez opolskich przedsiębiorców dla zwiększenia zasięgu działań marketingowych i sprzedaży.

Opolskie firmy, które chcą wyjść na zagraniczne rynki, mogą też skorzystać z unijnego dofinansowania w postaci dotacji czy promes dostępnych w ramach innego projektu: na usługi specjalistyczne. Można w nim dostać do 50 lub 150 tys. złotych na opracowanie strategii wejścia na rynki zewnętrzne, także zagraniczne czy np. na organizację procesu wejścia na te rynki, np. na kooperację z partnerem biznesowym, udział w giełdach kooperacyjnych czy targach branżowych.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w tym ponad 160 mln euro. Dotychczas OCRG ogłosiło siedemnaście naborów konkursowych. Czternaście z nich już rozstrzygnięto.