Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH KORONAWIRUSA - Gmina Prudnik

Informacja
07.04.2020

Podatki i opłaty, czynsze i dzierżawy, pomoc de minimis oraz rozwój - to cztery filary programu wsparcia Gminy Prudnik dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji z powodu zagrożenia koronawirusem. Czyli tych, którzy utracili płynność finansową i zmuszeni zostali do przestojów w produkcji czy świadczeniu usług z powodu pandemii.

Oferowana przez gminę Prudnik pomoc ma na celu m.in. wsparcie firm oraz utrzymanie miejsc pracy mieszkańców Prudnika. Z przekazanych na stronie gminy informacji wynika np., że umarzanie zaległości podatku od nieruchomości odbywać się będzie na wniosek podatnika w sytuacji, gdy nie zapłacił on podatku w wyznaczonym terminie. „Wniosek musi być uzasadniony i zawierać argumenty oraz dowody na ich poparcie wskazujące, że zapłata podatku była niemożliwa ze względu np. na sytuację finansową podatnika, jego ważny interes lub interes publiczny” – zaznacza Gmina.

Podobnie odraczanie terminu płatności podatku od nieruchomości – także będzie mieć miejsce na wniosek podatnika wtedy, gdy zapłata w ustawowym terminie będzie niemożliwa. W takim przypadku podanie trzeba złożyć przed upływem terminu płatności bądź po tym terminie płatności. Przedsiębiorcy z Prudnika mogą także wnioskować o:

- rozłożenie na raty należności z tytułu podatku od nieruchomości

- umarzanie zaległości podatku od środków transportowych

- odraczanie terminu płatności podatku od środków transportowych

- rozłożenie na raty należności z tyt. podatku od środków transportowych

 

Gmina Prudnik proponuje też przedsiębiorcom m.in.:

- odroczenia terminów zapłaty czynszu z tytułu dzierżawy lub najmu lokali użytkowych, które ma mieć miejsce na wniosek najemców i dzierżawców

- zwolnienia z czynszu przez okres trwania zagrożenie epidemicznego dla lokali zamykanych w związku z wprowadzonymi zakazami – w tym przypadku umorzenie może mieć miejsce na wniosek najemcy czy dzierżawcy nawet do 100% należnego czynszu.

- zwolnienia z czynszu przez okres trwania zagrożenie epidemicznego dla przedsiębiorców którzy utracili klientów w zależności od sytuacji (umorzeniu podlega na wniosek najemcy czy dzierżawcy do 80% należnego czynszu)

- dodatkowe zwolnienie na 1 miesiąc po ustaniu zagrożenia epidemicznego dla przedsiębiorców, którzy uzyskali zwolnienie z czynszu w związku  z zagrożeniem epidemicznym

- wprowadzenie dodatkowych zasad wynajmowania lokali użytkowych, według których wysokość stawki czynszu za 1m² wynajmowanych nieruchomości, w których mikro przedsiębiorca poniesie nakłady  konieczne na dostosowanie ich do prowadzenia działalności gospodarczej, będzie uzależniona  od wartości tych nakładów. Przy takim rozliczeniu stawka czynszu okresowo może stanowić do 15 proc. stawki bazowej za metr kwadratowy powierzchni wynajmowanej nieruchomości.

- przesunięcie terminu płatności opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntów – w grę wchodzi przesunięcie o 3 miesiące; potrzebny jest do tego wniosek podatnika, gdy zapłata będzie niemożliwa w terminie ustawowym. Wniosek ten trzeba złożyć przed upływem terminu płatności.

 

Kompleksowy pakiet wsparcia dla firm Gminy Prudnik Opisany został tu:

https://prudnik.pl/7159/1975/program-wsparcia-przedsiebiorcow.html

 

(Materiał przygotowany na podstawie informacji Gminy Prudnik)

 

PONIŻEJ, POD TEKSTEM, ZAMIESZCZAMY WSZYSTKIE MATERIAŁY O WSPARCIU DLA FIRM W CZASACH PANDEMII, OPUBLIKOWANE WCZEŚNIEJ NA STRONIE OCRG:

- informację o wsparciu dla firm Samorządu Województwa Opolskiego nt. pożyczek dla firm z korzystnym oprocentowaniem

- pytania pracodawców nt. prawa pracy w czasach pandemii wraz z odpowiedziami Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu

- informację o wnioskach o dofinansowanie do wynagrodzeń i opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne przyjmowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu

- informację nt. rządowej Tarczy Antykryzysowej wraz z odnośnikiem do strony, na której znajduje się pełna wersja informacji