Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH KORONAWIRUSA - Gmina Biała

Informacja
16.04.2020
Obraz PublicDomainPictures z Pixabay
Obraz PublicDomainPictures z Pixabay

Obniżenie stawki czynszu w lokalach gminnych, jego umorzenie w całości bądź części albo odroczenia terminu zapłaty– to wsparcie zaproponowane lokalnym firmom przez gminę Biała. Firmy z Białej mogą też wnioskować o odroczenie terminu zapłaty podatków od nieruchomości czy środków transportowych, odroczenie spłaty zaległości, rozłożenie na raty podatku lub zaległości albo umorzenie zaległości wraz z odsetkami.

Pakiet Pomocowy, o którym gmina informuje na swojej stronie internetowej, ma ograniczyć uciążliwości wynikające z sytuacji, w jakiej znaleźli się przedsiębiorcy w czasach pandemii. Jak zaznacza samorząd – udzielana firmom pomoc będzie zależna od stopnia utraty płynności finansowej w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

Jak konkretnie wygląda pakiet pomocowy w gm. Biała?

  1. Termin zapłaty czynszu w lokalach użytkowych zostanie przesunięty do 15-tego dnia następnego miesiąca, tj. opłata czynszu za miesiąc kwiecień br. przypada na 15 maja br - w drodze aneksu do umowy najmu. Stan ten wprowadzony zostanie na czas epidemii.
  2. O udzielenie wyżej wskazanej pomocy (obniżenie stawki, umorzenie lub odroczenie terminu zapłaty) wnioskować mogą najemcy, którzy udokumentują, że ich płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające te okoliczności.
  3. Wniosek o udzielenie pomocy z gminy należy złożyć najpóźniej do 10-tego dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym nastąpiła utrata płynności finansowej z powodu COVID-19, tj. w przypadku ubiegania się o pomoc za miesiąc kwiecień br. wniosek należy złożyć do 10-go maja br.
  4. Przedsiębiorcy, którzy z powodu epidemii koronawirusa mają problemy, by zapłacić podatek od nieruchomości czy podatek od środków transportowych, mają możliwość złożenia wniosku o odroczenie terminu zapłaty podatku, odroczenie zapłaty zaległości podatkowych, rozłożenie na raty podatku lub zaległości podatkowych, umorzenie zaległości podatkowych wraz z odsetkami, umorzenie odsetek od zaległości z uwagi na ważny interes podatnika lub interes publiczny.
  5. O częściowe lub całościowe ulgi w zakresie podatków od nieruchomości czy podatków od środków transportowych mogą wnioskować podatnicy, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

Wniosek wraz z wymaganymi dokumentami można przesłać w formie elektronicznej poprzez platformę  ePUAP lub wysłać pocztą bądź wrzucić do skrzynki podawczej umieszczonej na Urzędzie Miejskim w Białej. Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami i po wykazaniu, że nastąpiła utrata płynności finansowej.

Telefony do kontaktu:

Skarbnik Gminy Biała – 77 4388 532

W sprawie ulgi czynszowej: 77 4388 549

W sprawie podatku od nieruchomości: 77 4388 538
 

Kompleksowa informacja o wsparciu gm. Biała znajduje się tu:

https://biala.gmina.pl/6154/pakiet-pomocowy-dla-przedsiebiorcow.html

 

(Powyższy materiał został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonej na stronie Gminy Biała)

 

PONIŻEJ, POD TEKSTEM, ZAMIESZCZAMY NATOMIAST WSZYSTKIE MATERIAŁY O WSPARCIU DLA FIRM W CZASACH PANDEMII, OPUBLIKOWANE WCZEŚNIEJ NA STRONIE OCRG. ZNAJDZIECIE W NICH PAŃSTWO:

- informację o wsparciu dla firm Samorządu Województwa Opolskiego nt. pożyczek dla firm z korzystnym oprocentowaniem

- pytania pracodawców nt. prawa pracy w czasach pandemii wraz z odpowiedziami Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu

- informację o wnioskach o dofinansowanie do wynagrodzeń i opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne przyjmowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu

- informację nt. rządowej Tarczy Antykryzysowej wraz z odnośnikiem do strony, na której znajduje się pełna wersja informacji

- informację o wsparciu dla firm Gminy Prudnik

- informację o wsparciu dla firm Miasta Brzeg

- informację o wsparciu dla firm Miasta Kędzierzyn-Koźle

- informację o wsparciu dla firm Miasta Opole

- informację o wsparciu, o jakie można ubiegać się w ZUS

- pytania przedsiębiorców do ZUS i odpowiedzi przygotowane przez opolski oddział ZUS

- informacje o wsparciu, które firmy mogą uzyskać w powiatowych urzędach pracy