Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Wpływ pandemii na gospodarkę - konferencja WUP w Opolu

Wydarzenie
21.09.2020

Spadek popytu krajowego na towary i usługi, opóźnienia w płatnościach ze strony klientów czy kontrahentów, absencja pracowników korzystających z zasiłków opiekuńczych – to główne problemy, jakich przedsiębiorcom z woj. opolskiego przysporzyła pandemia Covid-19.

To także jedne z najważniejszych wniosków, jakie zostały wyciągnięte z badania pt. „Wpływ epidemii Covid-19 na rynek pracy w województwie opolskim”, przeprowadzonego w lipcu i sierpniu wśród 894 przedsiębiorców z woj. opolskiego przez Pracownię Badań Społecznych „Sondaż”. Wyniki tych badań zaprezentowane zostały 21 września na konferencji pt. „Nowe wyzwania - Rynek pracy w czasie zagrożenia epidemicznego” zorganizowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Opolu wspólnie z Wydziałem Zarządzania i Ekonomii Politechniki Opolskiej oraz Opolskim Oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

- Te badania podejmują bardzo ważne zagadnienia, które powinny służyć przede wszystkim wyciągnięciu wniosków – mówił podczas otwarcia konferencji wicemarszałek woj. opolskiego Roman Kolek. – Pandemia zapewne będzie jeszcze trochę trwała. Warto, korzystając z ich wyników, wiedzieć jak w takich warunkach działać dalej, jak wybierać najlepsze i najskuteczniejsze rozwiązania.

Gościem specjalnym konferencji, którą zorganizowano w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu, a transmitowano online, był prof. Witold Orłowski - ekonomista, wykładowca Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej i Akademii Vistula w Warszawie, główny doradca ekonomiczny PwC Polska, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. – Pandemia to problem poza kontrolą, z którym zetknęliśmy się wszyscy, cały świat. Zdaniem wielu to najcięższy kryzys światowej gospodarki od końca II wojny światowej – mówił prof. Orłowski. Jego zdaniem najbardziej zaskakujące jest bodaj to, że w wyniku tego kryzysu w stopniu mniejszym, niż się spodziewano, wzrosło bezrobocie. Dlaczego? – Bez wątpienia w dużej mierze dzięki masowej interwencji państwa i ogromnym wydatkom publicznym, jakie poniesiono na przeciwdziałanie skutkom gospodarczym tego zjawiska – uznał.

To, z jakiej pomocy publicznej mogli korzystać przedsiębiorcy, omawiali przedstawiciele urzędów i instytucji, które taką pomoc świadczyły: PUP, WUP, ZUS. Irena Lebiedzińska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) w Opolu podała, że największą popularnością wśród przedsiębiorców w PUP cieszyły się mikropożyczki. – Na ponad 17,5 tysiąca wniosków złożonych do nas w trzy miesiące prawie 14 tysięcy dotyczyło właśnie pożyczek – relacjonowała. Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono mówił z kolei o udzielanych przez jego jednostkę grantach na kapitał obrotowy, w ramach których wypłacono już prawie 13 mln zł wsparcia, czy prawie 360 bezpłatnych poradach prawnych dla firm dotkniętych skutkami Covid-19, z których skorzystali dzięki unijnemu wsparciu opolscy przedsiębiorcy.

Prawdziwym „hitem” – jak określili to niektórzy uczestnicy konferencji – w całej gamie pomocy „covidowej” dla firm była oferta ZUS. Jak wynika z omawianych na wydarzeniu badań ze zwolnienia ze składek ZUS skorzystało 47,4% badanych, a z możliwości odroczenia składek płatnych ZUS - 12,9%. P.o. dyrektora opolskiego Oddziału ZUS Beata Dyko podała, że do 2 września br. w opolskim oddziale zrealizowanych zostało prawie 100 tys. wniosków o zwolnienie ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r. dla osób prowadzących działalność, firm zgłaszających do ubezpieczeń społecznych mniej niż 50 osób oraz spółdzielni socjalnych i duchownych, na łączną kwotę ponad 260 mln zł; prawie 50 tys. wniosków o świadczenie postojowe dla osób, które wykonują umowy cywilnoprawne oraz o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą, na łączną kwotę prawie  95 mln. zł i ponad 4 tys. wniosków o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności.

Co jeszcze wynika z badań omówionych na konferencji zorganizowanej przez WUP w Opolu? Np. to, że w wyniku pandemii Covid-19 sytuacja ekonomiczna ponad połowy badanych firm (50,2%) uległa pogorszeniu. Z tego 12,8% respondentów oceniło, że ich sytuacja pogorszyła się znacznie. W większości, czyli w 72,3% firm, stan zatrudnienia nie uległ zmianie. Natomiast wśród 23,8% firm, które zredukowały kadrę w wyniku pandemii, były przede wszystkim przedsiębiorstwa z sekcji związanej z rozrywką, kulturą i rekreacją (12,5%). Warto podkreślić, że tam, gdzie redukowano zatrudnienie, rozwiązywano umowy przede wszystkim z cudzoziemcami (63,4%). W kwestii sytuacji finansowej - 63,0% ankietowanych podało, że inne podmioty nie mają zaległości wobec ich firmy. 87,5% firm stwierdziło też, że nie ma zaległości w bieżących zobowiązaniach wobec innych podmiotów. Poziom wynagrodzeń w 72,8 proc. ankietowanych firm nie uległ zmianie w porównaniu do sytuacji sprzed pandemii. Wynagrodzenia obniżyło jednak 20,9%, w tym znacząco 6,2% respondentów.

- Z omawianych dziś badań wynika jedno kluczowe stwierdzenie: ostrożny optymizm - mówił Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. – Ostrożny dlatego, że nie wiemy, co będzie się działo w kolejnych miesiącach, a może nawet latach. Optymizm, bo przedsiębiorcy patrzą z wiarą w przyszłość i liczą, że sytuacja będzie coraz lepsza.

Osobny panel konferencji dotyczył także pracy zdalnej. Z badań wynika, że przed pandemią z opcji pracy zdalnej korzystało 5,5% firm. W szczytowym okresie pandemii wprowadziło ją 45,0% firm, a obecnie taka możliwość istnieje w 12,4% firm. Co ważne – 95 % ankietowanych uznało, że jakość pracy zdalnej pozostała na tym samym poziomie, co tej tradycyjnej. – To może oznaczać, że praca zdalna na stałe zagości wśród opcji zatrudnienia. Choć wymaga to jeszcze zapewne doprecyzowania i dopracowania, choćby w zakresie przepisów prawa pracy czy BHP – uznali paneliści.

 

Zarejestrowaną debatę w całości można obejrzeć tu:

https://www.youtube.com/watch?v=Rhc6jFgrT5c&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0LrIuA8lNjCxtOJS55VlYVlbcw-QJRS373KAsTEmAA3cuCT7-F7xDRyS0