Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Szkolenia dla samorządów z obsługi inwestorów

Informacja
30.09.2019

Jak przygotować dobrą ofertę inwestycyjną i tak obsłużyć inwestora, by zdecydował się zbudować swój zakład w naszej gminie czy powiecie? Tego m.in. dowiedzą się pracownicy opolskich samorządów, którzy skorzystają ze szkoleń i doradztwa w ramach najnowszego projektu OCRG.

Projekt ten nazywa się „Standardy obsługi inwestora w samorządzie opolskim”, a jego celem jest podniesienie jakości obsługi inwestorów w samorządach. - Nowe firmy w regionie to dziś nie tylko kolejne miejsca pracy, ale też nowe technologie, rozwój badań, a przez to rozwój całej regionalnej gospodarki. Dlatego wciąż warto o to zabiegać – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. - A że mamy w OCRG najlepsze Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera w kraju, to mamy też kadrę, która swoją wiedzą i doświadczeniem może się w tym przedsięwzięciu podzielić z pracownikami innych opolskich samorządów – dodaje Andrzej Buła.

Przypomnijmy, że Centrum Obsługi Inwestora (COI) funkcjonujące w podległym samorządowi województwa Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki zostało najwyżej w kraju ocenione (ex aequo z COI z woj. zachodniopomorskiego) wśród regionalnych centrów obsługi inwestora przez komisję certyfikacyjną ówczesnej Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych – dziś Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu podczas ostatniej oceny PAIIZ.

- Projekt podobny do tego, który właśnie uruchamiamy, realizowaliśmy już kilka lat temu. Nazywał się „Gmina atrakcyjna dla inwestora” i cieszył dość dużym powodzeniem wśród samorządów – przypomina dyrektor OCRG Roland Wrzeciono. – Liczymy na to, że podobnie będzie i tym razem. Tym bardziej, że z jednej strony zmieniają się zasady obsługi inwestora, choćby w zakresie oferowanych ulg, potrzeby inwestorów, ale też pracownicy gmin odpowiedzialni za obsługę inwestorów.

Pieniądze na realizacje projektu „Standardy obsługi inwestora w samorządzie opolskim” – niespełna 1 mln zł – OCRG pozyskało z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Rekrutacja samorządów zainteresowanych przystąpieniem do projektu już ruszyła (25 września) i potrwa do 29 listopada albo do wyczerpania liczby miejsc, którymi dysponuje OCRG. - Zgodnie z założeniami w projekcie muszą wziąć udział przedstawiciele co najmniej 37 opolskich samorządów. W razie dużego zainteresowania możemy te liczbę zwiększyć do 40 – mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa.

Uczestnicy projektu mogą liczyć na szkolenia i doradztwo, także indywidualne, właśnie w zakresie obsługi inwestora. Wiedzą będą się dzielić zarówno pracownicy Centrum Obsługi Inwestora OCRG, jak również specjalistyczne firmy, które zajmują się kompleksową obsługą inwestorów, a które wyłoni w najbliższym czasie OCRG. - Chodzi o takie firmy, które pomagają inwestorom na każdym kolejnym etapie procesu inwestycyjnego: od wyszukania ofert, przez skompletowanie dokumentacji, zaprojektowanie inwestycji, wybór jej wykonawcy i oddanie do użytku – wyjaśnia Piotr Regeńczuk, zastępca kierownika COI w OCRG. – Cel jest taki, by uczestnicy naszych szkoleń dowiedzieli się jak najwięcej o potrzebach potencjalnych inwestorów, barierach na jakie napotykają i sposobach, w jakie można im pomóc. To często decyduje o sukcesie.

W ramach projektu mają zostać wdrożone lub zmodernizowane procedury współpracy z inwestorem funkcjonujące w samorządach, które wezmą w nim udział, a także wdrożone rozwiązania podnoszące atrakcyjność inwestycyjną samorządów. - Przede wszystkim zostaną zaktualizowane, przygotowane i upowszechnione informacje o ofercie inwestycyjnej danego samorządu. Planujemy też pomóc przygotować samorządom profesjonalne foldery, którymi będą mogły posługiwać się w relacjach z inwestorami – wylicza Magdalena Możdżeń, kierownik COI w OCRG.

Do udziału w projekcie „Standardy obsługi inwestora… ” mogą zgłaszać się samorządy, które mają ofertę inwestycyjną typu greenfield (nieruchomość niezabudowana) czy brownfield (nieruchomość zabudowana). Każdy samorząd może zgłosić jedną osobę z kadry kierowniczej i maksymalnie dwóch pracowników urzędu odpowiedzialnych w tym samorządzie za działania z zakresu obsługi inwestora. - Przesłanie zgłoszenia nie oznacza zakwalifikowania konkretnego samorządu do projektu – zastrzega Magdalena Możdżeń. – Punktowane podczas kwalifikacji będą między innymi oferta inwestycyjna samorządu czy znajomość języka angielskiego przez zgłoszonych do szkoleń pracowników.

Projekt potrwa do września 2021 r. W tym czasie kadra kierownicza zakwalifikowanych samorządów zostanie objęta 6-dniowym programem szkoleniowym (cztery dni szkoleń stacjonarnych oraz dwudniowa wizyta studyjna); a pracownicy urzędów – 9-dniowym programem szkoleniowym (szkolenia jednodniowe lub dwudniowe). Samorządy uczestniczące w projekcie, które wdrożą standardy obsługi inwestora w samorządzie, dostaną certyfikaty wystawione przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Więcej informacji o projekcie, jego regulamin i załączniki potrzebne do zgłoszenia udziału znajdują się na stronie internetowej OCRG w zakładce Projekty – „Standardy obsługi inwestora w samorządzie opolskim” lub w linku poniżej:

http://www.ocrg.opolskie.pl/pl/projekty/standardy-obslugi-inwestora-w-samorzadzie-opolskim-26.html

Jak wygląda zainteresowanie inwestorów naszym regionem? Działające w OCRG Centrum Obsługi Inwestora obsługiwało w 2019 r. do chwili obecnej 66 projektów inwestycyjnych. 47 z nich pojawiło się w tym roku, a 19 było kontynuowanych z lat poprzednich. Szczególnym zainteresowaniem nasz region cieszy się wśród firm sektora elektromobilności, chemii, branży metalowej, spożywczej, tworzyw sztucznych, motoryzacji i logistyki. Zainteresowani woj. opolskim inwestorzy pochodzą z Włoch, Korei, Niemiec, Portugalii, USA czy Chin. Do chwili obecnej „tak” w 2019 r. Opolszczyźnie powiedziało już 8 firm. Rekordowy pod względem wartości inwestycji, które zadeklarowali ponieść nowi inwestorzy w woj. opolskim, był 2018 r. W sumie „tak” Opolszczyźnie powiedziało w ub. roku 6 inwestorów (podobnie jak w roku 2017), a ich łączne nakłady mają sięgnąć 3 mld zł. Dzięki tym inwestycjom ma powstać w sumie 1600 miejsc pracy w regionie.