Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Ruszyła trzecia runda naboru w ramach Szybkiej Ścieżki

Nabór
02.12.2019
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

To nabór krajowy, realizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). W ramach kolejnej rundy tego naboru, która potrwa do 16 grudnia br., przedsiębiorcy mogą się starać o dotacje na badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe.

Trzecia runda tego naboru ruszyła 1 grudnia. Mogą w nim brać udział przedsiębiorstwa (mikro, małe, średnie i duże), konsorcja firm, a także konsorcja naukowo-przemysłowe składające się z maksymalnie z trzech podmiotów (w tym minimum 1 przedsiębiorstwa – lidera projektu i minimum 1 jednostki naukowej).

Efektem prowadzonych z takim dofinansowaniem badań przemysłowych czy eksperymentalnych prac rozwojowych musi być opracowanie innowacyjnego rozwiązania, które będzie możliwe do wdrożenia w działalności gospodarczej.

Warto starać się o takie dofinansowanie w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju – w puli naboru jest aż 1 ml d 100 mln złotych. Jedna firma, która w naborze wystartuje samodzielnie, może się starać o dofinansowanie w wysokości od 1 mln zł do 50 mln zł. Jeśli natomiast o dotacje starać się będzie konsorcjum firm albo firm i jednostek naukowych, to minimalny poziom dofinansowania może wynieść od 2 mln zł.

Jak informuje na swojej stronie NCBR projekt, który miałby zostać dofinansowany, musi obejmować eksperymentalne prace rozwojowe. Może też być realizowany wyłącznie w regionach słabiej rozwiniętych, czyli w każdym z województw poza województwem mazowieckim. Prace przedwdrożeniowe mogą obejmować maksymalnie 20 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu. Limit podwykonawstwa dla badań przemysłowych i prac rozwojowych w przypadku przedsiębiorstw to 50 proc. – 60 proc. kosztów kwalifikowalnych, a dla jednostki naukowej 10 proc. kosztów kwalifikowalnych. Co ciekawe – poziom dofinansowania na prace przedwdrożeniowe przyznawanego w ramach pomocy de minimis, może wynieść aż 90 proc.

Wnioski o dofinansowanie w ramach Szybkiej Ścieżki można składać wyłącznie elektronicznie. Co szczególnie ważne – termin oceny projektów zadeklarowany przez NCBR to 90 dni od dnia zamknięcia naboru wniosków.

Więcej informacji o naborze można znaleźć tu:

https://www.ncbr.gov.pl/programy/fundusze-europejskie/poir/konkursy/konkurs-6-1-1-1-2019/

Warto zwrócić uwagę, że w 2019 roku po raz pierwszy o dofinansowanie w ramach jednej procedury konkursowej, mogą starać się zarówno MŚP, jak i duzi przedsiębiorcy – informuje w swoich materiałach NCBR. Dodatkową nowością jest też właśnie możliwość udziału w konkursie nie tylko samych firm, ale także konsorcjów przedsiębiorców i jednostek naukowych. W praktyce – podaje NCRB na stronie internetowej – mikro, małe, średnie lub duże firmy mogą starać się o granty samodzielnie, w partnerstwie lub we współpracy z uczelniami czy instytutami naukowymi.

Więcej o pozostałych naborach NCBR można znaleźć tu:

https://www.ncbr.gov.pl/programy/fundusze-europejskie/poir/szybka-sciezka/