Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Ruszył kolejny cykl spotkań dla firm o lean management

Warsztaty
23.09.2019

Efektywna komunikacja będzie tematem pierwszego po wakacjach spotkania dla firm w ramach cyklu „Be Lean” poświęconego lean management. Cykl ten po raz kolejny organizuje OCRG. Zainteresowanie tematem wciąż jest tak duże, że na spotkaniach brakuje miejsc.

- Tematyka lean management od kilku lat budzi duże zainteresowanie wśród przedsiębiorców. Dlatego już po raz czwarty organizujemy cykl spotkań temu poświęconych. Cieszy, że znów znalazła się duża grupa chętnych, która chce brać w nim udział – mówi Roland Wrzeciono, dyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Pierwsze w ramach czwartego cyklu „Be Lean” spotkanie odbędzie się 23 września w Hotelu DeSilva Premium w Opolu. Jego tematem będzie: „Efektywna komunikacja”. – Udział w tym spotkaniu mogliśmy zaoferować 50 osobom i miejsca te rozeszły się bardzo szybko, jak przysłowiowe świeże bułeczki – mówi Magdalena Możdżeń, kierownik działającego w OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera.

Cykl ma potrwać do czerwca 2020 roku, a spotkania w jego ramach mają się odbywać średnio raz w miesiącu. – Na każde z tych spotkań zapisy będziemy prowadzić osobno, przed spotkaniami. O zakwalifikowaniu do udziału decydować będzie kolejność zgłoszeń. Jest więc szansa, by w kolejnych wzięli w nich udział ci, którzy nie zdążyli zapisać się na pierwsze spotkanie – wyjaśnia Marta Dudek z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera w OCRG.

Przedstawiciele opolskich firm, którzy chcą dostawać informacje o kolejnych planowanych spotkaniach, powinny zapisać do bazy mailingowej OCRG wysyłając zgłoszenie na adres: invest@ocrg.opolskie.pl

Zaproponowane przez OCRG tematy, które mają zostać podjęte w spotkaniach w ramach rozpoczynanego właśnie cyklu „Be Lean” to np. lean w logistyce, TWI, komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna w firmie, zarządzanie projektami, teoria ograniczeń, balansowanie linii, zintegrowany system zarządzania jakością, planowanie i harmonogram produkcji czy mapowanie procesów.

W spotkaniach w ramach „Be Lean” uczestniczyli już m.in. przedstawiciele spółek skupionych w Nestro Group ze Starego Olesna, którzy wprowadzają lean management. – Zdecydowanie widzimy efekty tych działań. Dzięki zastosowaniu metody SMED skróciliśmy czasy przezbrojenia wyważarki do wirników o około 50 procent, a krawędziarek do gięcia elementów o około 35 procent – mówił podczas jednego z ubiegłorocznych spotkań Radosław Gliński, dyrektor zarządzający grupy Nestro – Netecs-Elektromatik. – Stosując lean – kaizen w wielu miejscach procesu produkcji i w biurach wprowadziliśmy proste rozwiązania, dzięki którym już nikt niczego się nie domyśla, tylko widzi i wie. Efekt jest taki, że zespół pracuje ciężko, ale mądrze. I zdecydowanie mniej jest gaszenia pożarów, co zazwyczaj kosztuje najwięcej pieniędzy i energii.

Partnerem rozpoczynanego właśnie cyklu „Be Lean” jest Instytut Doskonalenia Produkcji Sp. z o.o. z Gliwic, firma z wieloletnim doświadczeniem w zakresie prowadzenia szkoleń dotyczących lean management. Instytut może pochwalić się współpracą z wieloma firmami, uczelniami oraz rozmaitymi publikacjami. „Nasi specjaliści są prekursorami Lean Management w Polsce i do dziś aktywnie tworzą kadry menedżerskie poprzez wykładanie na uczelniach wyższych, organizację konferencji i aktualizację wiedzy branżowej na łamach czasopism produkcyjnych. Przeprowadziliśmy tysiące szkoleń i zrealizowaliśmy setki projektów wdrożeniowych w firmach z niemal każdej branży” – informuje firma na swojej stronie internetowej.

- Cykl spotkań Be Lean adresowany jest do firm zainteresowanych lub już wdrażających poszczególne narzędzia lean. Ma na celu przybliżenie opolskim przedsiębiorcom tajników wielu stosowanych już na świecie narzędzi tej strategii – podkreśla dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.