Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Przedsiębiorcy z Chin szukali partnerów

Spotkanie
13.09.2019

Przedstawiciele firm i samorządu z prowincji Fuijan, regionu partnerskiego województwa opolskiego, gościli na Opolszczyźnie. Celem wizyty było m.in. poszukiwanie biznesowych partnerów wśród opolskich przedsiębiorców.

Fujian to region partnerski Opolszczyzny od września 2012 roku. Najbardziej wymiernym i spektakularnym efektem tego partnerstwa jest zrealizowana już w Opolu inwestycja chińskiej firmy Hongbo Clean Energy Europe. Kamień węgielny pod jej budowę wmurowano w 2017 r. Koszt tej inwestycji wyniósł 78 mln zł, a rocznie zakład ma produkować 20 mln sztuk oświetlenia LED. W kwietniu br. w Pekinie wicemarszałek woj. opolskiego Zbigniew Kubalańca i prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podpisali listy intencyjne w sprawie nowej inwestycji Hongbo o wartości przekraczającej 800 mln zł. Wizyta przedstawicieli prowincji Fujian i chińskich przedsiębiorców, która miała miejsce 13 września w Opolu, związana była właśnie z tą inwestycją.

- Dziś mijają dokładnie cztery lata od pierwszego spotkania z panią prezes firmy Hongbo. Od tego czasu wiele się wydarzyło w naszych wzajemnych relacjach. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom, jak to, będą się one pogłębiać i owocować także kolejnymi relacjami między polskimi i chińskimi firmami – mówił marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła podczas wizyty chińskiej delegacji w opolskim urzędzie marszałkowskim.

Chęć rozwijania wzajemnych relacji podkreślił też Wu Nanxiang z Departamentu Handlu Prowincji Fujian. – Jesteśmy bardzo zainteresowani pogłębianiem współpracy i inwestycji, bo Polska to ważny partner w programie Nowego Jedwabnego Szlaku – zaznaczył. Dodał, że obecnie Fujian współpracuje z 220 krajami, a łączna wartość inwestycji zagranicznych, jakie prowincja przyciągnęła w ostatnim czasie, przekroczyła już 1,3 mld dolarów.

Podczas spotkania chińskiej delegacji z władzami naszego regionu i przedsiębiorcami zaprezentowane zostały firma Hongbo, potencjał gospodarczy prowincji Fujian, a także potencjał miasta Opola oraz województwa opolskiego. O tym ostatnim opowiedział Roland Wrzeciono, dyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Mówił m.in. o bazie terenów inwestycyjnych; uczelniach funkcjonujących w regionie; położeniu województwa w Europie oraz ulgach, na jakie mogą liczyć inwestorzy, którzy zdecydują się wybudować swoje fabryki na Opolszczyźnie.

Do Opola w poszukiwaniu możliwości inwestowania lub nawiązania relacji biznesowych przyjechali reprezentanci siedmiu chińskich przedsiębiorstw. Byli wśród nich przedstawiciele firm budowlanych (producent plandek i materiałów tekstylnych używanych do produktów zewnętrznych oraz odzieży ochronnej), firma kamieniarska, deweloper, producent maszyn budowlanych (ładowarki kołowe, koparki gąsienicowe, sprzęt do robót ziemnych oraz części i podzespoły), a także producent produktów ogrodowych. Na spotkanie z nimi zgłosiło się kilkanaście firm z woj. opolskiego.

- Zgłosiliśmy się do udziału w tym spotkaniu ponieważ szukamy partnerów do współpracy – powiedział Michał Sikora z Zakładu Kamieniarskiego SATI. - Współpracujemy już z Indiami czy Chinami, ale szukamy kolejnych kontrahentów. Jesteśmy zainteresowani zakupem półproduktów kamiennych, które moglibyśmy od chińskich partnerów odkupować, przerabiać i sprzedawać dalej – wyjaśnił.

Prowincja Fujian położona jest w południowo-wschodnich Chinach nad Cieśniną Tajwańską. Mieszka w niej 36 mln osób. Fujian ma powierzchnię ponad 120 tys. km kwadratowych. Najsilniejsze jej branże gospodarcze to elektronika, przemysł maszynowy i chemiczny, handel, finanse, turystyka oraz nieruchomości.

- Jest zainteresowanie inwestorów z Chin województwem opolskim. Dwanaście spośród 124 prowadzonych w 2018 i 2019 roku projektów inwestycyjnych, czyli zapytań inwestorów, pochodziło właśnie z Chin. Większość z nich związana była z elektromobilnością i sektorem chemicznym – mówi Piotr Regeńczuk z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działającym w OCRG.