Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Otwarto Dom Seniora Pogodna Jesień w Opolu

Informacja
19.02.2020

W nowo otwartym domu seniora jest 29 miejsc opieki całodobowej, w tym 7 dla osób w bardzo złym stanie zdrowia i 30 jednoosobowych mieszkań wspomaganych – każde z balkonem, aneksem kuchennym i łazienką. Docelowo będzie tu również 30 miejsc w ramach opieki dziennej. Inwestycja powstała z unijnym dofinansowaniem.

 

Dom Seniora Pogodna Jesień otwarto uroczyście 19 lutego. Mieści się on w Opolu przy ul. Rozmarynowej (w pobliżu centrum handlowego Turawa Park). To duży kompleks, wybudowany w tym miejscu od podstaw. Prócz pokoi i tzw. mieszkań wspomaganych dla podopiecznych placówki są w niej m.in. duża, przeszklona stołówka, kuchnia, pokoje, w których mieszkańcy będą mogli spotykać się i mieć zajęcia aktywizacyjne, zaplecze rehabilitacyjne czy gabinet lekarski.

- To z pewnością miejsce, w którym w kapitalny sposób ulokowane zostały unijne pieniądze – mówi wicemarszałek woj. opolskiego Roman Kolek. – Bardzo duży, jasny obiekt, w którym mieszkańcy z pewnością będą mieć zapewnione dobre warunki. Przeszkodą mogą być koszty, bo są niebagatelne. Ale jakość kosztuje i z tym się trzeba liczyć – dodał Roman Kolek.

Dyrektor domu seniora Pogodna Jesień w Opolu Agata Mrózek podała, że placówka powstawała 3 lata i kosztowała w sumie ponad 14 mln. Wyjaśniła, że w ramach opieki całodobowej podopieczni Pogodnej Jesieni będą mieć zapewniony – oprócz pobytu w pokojach z łazienkami – pięć posiłków dziennie, w razie potrzeby komponowanych zgodnie z zalecaną dietą, a także pełen pakiet pomocy opiekuńczej obejmujący np. pomoc w kąpieli czy karmieniu, jeśli podopieczni będą tego wymagać. – W ramach pakietu oferujemy tez naszym mieszkańcom pełną gamę zabiegów rehabilitacyjnych oraz całą masę atrakcji i zajęć aktywizacyjnych - dodała.

Miesięczny koszt pobytu w ramach opieki całodobowej z pełnym pakietem to 4400 zł. Dyrekcja placówki poinformowała, że na chwilę obecną wszystkie 30 miejsc jest już zajęte, a nawet stworzono listę osób zapisanych dodatkowo.

Mieszkania wspomagane, których jest w Pogodnej Jesieni 30, składają się z pokoju z aneksem kuchennym, sypialni i łazienki przystosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Każde z mieszkań ma też swój balkon. Mieszkania nie są objęte 24-godzinną opieką, ale ich lokatorzy będą mieć przydzielonego tzw. asystenta mieszkaniowego, który ma im pomóc codziennych czynnościach. Miesięczny koszt pobytu w takim mieszkaniu to 3800 zł. - W skład pakietu mieszkań wspomaganych wchodzi także pełne wyżywienie, czyli pięć posiłków dziennie, a także indywidualne zajęcia rehabilitacyjne oraz bogaty pakiet zajęć aktywizacyjnych – wyjaśnia Agata Mrózek.

Dom Seniora Pogodna Jesień powstał z unijnym dofinansowaniem, które zarząd województwa opolskiego przyznał w ramach naboru na infrastrukturę usług społecznych (10.1.2). Dotacja wyniosła prawie 7,5 mln zł.

Kolejny taki nabór – ale tylko dla subregionu brzeskiego, czyli dla gmin Brzeg, Lubsza, Skarbimierz, Olszanka – odbędzie się w maju br. W puli będzie 8 mln zł.

W sumie w całym województwie powstaje z unijnym dofinansowaniem 12 placówek opieki dla seniorów. Łącznie będzie w nich 150 miejsc opieki w ramach pobytu dziennego, 316 miejsc w ramach opieki całodobowej oraz 155 miejsc w ramach tzw. mieszkań wspomaganych. Wartość wszystkich tych realizowanych projektów to prawie 102,4 mln zł. Unijne dofinansowanie dla wszystkich tych inwestycji to w sumie 54,6 mln zł. Cztery z inwestycji już zakończono, pozostałe są w trakcie realizacji. Domy seniora z unijnym wsparciem powstają m.in. w Zawadzkiem, Gorzowie Śląskim, Jemielnicy czy Mosznej.