Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Ogłoszono dwa ostatnie w tym roku nabory dla firm

Nabór
18.10.2018
Projekt firmy MovieBIrd - jeden ze zrealizowanych już projektów z unijnym dofinansowaniem na innowacje.
Projekt firmy MovieBIrd - jeden ze zrealizowanych już projektów z unijnym dofinansowaniem na innowacje.

Ponad 15,3 mln zł na realizację innowacyjnych pomysłów firm oraz 5 mln zł na tworzenie czy doposażanie żłobków i miejsc opieki dla dzieci do 3 roku życia mogą wykorzystać w dwóch ostatnich naborach w tym roku przedsiębiorcy z województwa opolskiego.

Nabory te, ostatnie w tym roku, ogłosiło właśnie podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Obydwa były już ogłaszane wcześniej i cieszyły się dużym zainteresowaniem firm.

- To bez wątpienia działania, których realizacja bardzo zmienia naszą rzeczywistość społeczną i gospodarczą – mówi marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła. – Powstające dzięki unijnym dofinansowaniom żłobki oznaczają setki nowych miejsc opieki dla najmłodszych mieszkańców naszego regionu, a dla ich rodziców możliwość godzenia życia rodzinnego i zawodowego. Z kolei pomysły realizowane w ramach naborów na innowacje z pewnością będą gospodarczymi perełkami Opolszczyzny teraz i w przyszłości.

W naborze na innowacje do wykorzystania na nowatorskie pomysły jest 15 mln 350 tys. zł. Wnioski o dofinansowanie można składać do OCRG od 22 do 29 listopada. Minimalna kwota dotacji, o którą może się starać firma, to 300 tys. zł; maksymalna – 1,5 mln zł. Wsparcie to będzie można wykorzystać na budowę, rozbudowę czy zakup wyposażenia dla zaplecza badawczo-rozwojowego firmy; finansowanie procesu powstawania innowacji (od pomysłu do rynku) lub jego wybranych elementów, takich jak badania naukowe i przemysłowe; prace rozwojowe, w tym etap prac demonstracyjnych; linie pilotażowe, a nawet pierwszą produkcję. Dotacje mogą też być wykorzystane przez małe i średnie firmy na wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych wynikających z realizacji projektu.

W puli ogłoszonego właśnie naboru na infrastrukturę usług społecznych, w tym przypadku budowę czy doposażanie żłobków, jest 5 mln zł. Wnioski o dofinansowanie, także do OCRG, składać można od 13 do 20 listopada. Jeden przedsiębiorca może dostać dofinansowanie w wysokości od 100 tys. zł do 1,5 mln zł. Mogą z niego skorzystać mikro, małe i średnie firmy z opolskiego. Pieniądze mogą być wykorzystane np. na budowę, rozbudowę, przebudowę czy wyposażenie obiektów, które posłużą opiece nad dziećmi do lat 3, czyli np. na powstawanie oddziałów żłobkowych, żłobków (w tym przyzakładowych), klubów dziecięcych czy miejsc tzw. alternatywnej opieki nad dziećmi do lat 6.

- Nabór na innowacje planujemy rozstrzygnąć najpóźniej do maja przyszłego roku, a na infrastrukturę usług społecznych, czyli tworzenie czy doposażanie żłobków, do kwietnia 2019. Ale oczywiście będziemy się starać, by wnioski te ocenić szybciej – zapowiada dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Firmy zainteresowane skorzystaniem z tych obu naborów mogą dowiedzieć się więcej o warunkach skorzystania z dotacji podczas spotkań informacyjnych, które ruszają właśnie w całym regionie. Spotkania poświęcone naborowi na budowę czy doposażenia żłobków odbędą się w Strzelcach Opolskich (22.10.2018), Kędzierzynie-Koźlu (23.10.2018), Głubczycach (24.10.2018), Prudniku (24.10.2018) i Nysie (26.10.2018). Spotkania dotyczące naboru na innowacje zaplanowano w tych samych miastach, ale w innych terminach – w Nysie 19.10.; w Prudniku 22.10.; w Kędzierzynie-Koźlu 29.10.; w Głubczycach 7.11., a w Strzelcach Opolskich 13.11.2018 r.

W ramach poprzednich naborów na innowacje do dofinansowania wybranych zostało 57 projektów. Kwota wsparcia wszystkich tych projektów przyznana przez zarząd województwa opolskiego to prawie 170 mln zł. W ramach realizowanych za te pieniądze projektów powstały lub powstają np. nowatorski w skali świata wysięgnik do kamer przeznaczony do stabilizowania obrazu podczas kręcenia scen pościgu; projekt badawczy, który ma służyć  wyeliminowaniu konieczności stosowania antybiotyków w hodowli drobiu i zastąpieniu ich przebadanymi i wyselekcjonowanymi ekstraktami ziołowymi czy projekty, które służą zmniejszeniu wagi samochodów, np. dzięki zastosowaniu do produkcji poszczególnych ich elementów lżejszych, ale równie wytrzymałych, stopów metali.

Prawie 10 mln zł unijnego wsparcia zarząd województwa opolskiego przyznał już z kolei firmom w poprzednich dwóch naborach na tworzenie i doposażanie żłobków i klubów malucha. Dostanie je kilkunastu przedsiębiorców. Kiedy zrealizują swoje inwestycje w woj. opolskim przybędzie ponad 470 miejsc w niepublicznych żłobkach i 25 miejsc opieki dla dzieci w wieku do 6 lat m.in. w Opolu, Strzelcach Opolskich, Tułowicach, Kluczborku czy Krapkowicach.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w tym ponad 160 mln euro. Dotychczas OCRG ogłosiło siedemnaście naborów konkursowych. Dwanaście z nich już rozstrzygnięto.