Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Ogłaszamy i rozstrzygamy kolejne unijne nabory

Nabór
27.03.2020
Obraz martaposemuckel z Pixabay
Obraz martaposemuckel z Pixabay

O 11 do 18 maja opolscy przedsiębiorcy będą się mogli starać o unijne dotacje w dwóch naborach. Do wzięcia będą pieniądze na wprowadzanie nowych usług i produktów na obszarach przygranicznych, a także na budowę czy doposażenie domów opieki w subregionie brzeskim.

- Subregion brzeski to gminy Brzeg, Lubsza, Olszanka i Skarbimierz – tłumaczy Roland Wrzeciono, dyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). - W poprzednich naborach na infrastrukturę usług społecznych, czyli właśnie na budowę, rozbudowę czy doposażenie placówek opieki, takich jak na przykład domy seniora, na tym terenie nie powstała żadna placówka. Stąd decyzja zarządu województwa, by właśnie na ten subregion przeznaczyć niewykorzystane jeszcze w tym działaniu pieniądze.

W puli tego naboru (Działanie 10.1.2 Infrastruktura usług społecznych) jest 8 mln zł. Minimalna kwota, o jaką może starać się w nim jedna firma, to 500 tys. zł; a maksymalna – 7,5 mln zł. Zakładany termin rozstrzygnięcia to lipiec 2020 r.

Drugi, ogłoszony właśnie nabór – na nowe usługi i produkty na obszarach przygranicznych (Działanie 2.1.3) – skierowany jest do mikro, małych i średnich firm z powiatów nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego. - Dotacje można wykorzystać na wdrażanie innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych, na inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz sprzęt produkcyjny, które pozwolą wprowadzać na rynek nowe lub ulepszone produkty czy usługi – tłumaczy Małgorzata Adamska, z-ca dyrektora OCRG ds. wyboru projektów. - Wsparcie można też przeznaczyć na inwestycje w rozwój firm zwiększające skalę ich działalności oraz wzrost zasięgu oferty - dodaje.

Dofinansowanie w tym naborze może wynosić od 100 tys. zł do 1 mln zł. Ogólna pula dostępnych w nim pieniędzy to 6,5 mln zł.

W przypadku obydwu naborów wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 11 do 18 maja. Trzeba je będzie przesłać w wersji elektronicznej, wypełniając formularz na stronie Panelu Wnioskodawcy (dostępnego poprzez stronę rpo.opolskie.pl) oraz w wersji papierowej. – W związku z obostrzeniami związanymi z rozprzestrzenianiem się koronawirusa bardzo prosimy o terminowe wysyłanie papierowej wersji wniosków – apeluje dyrektor OCRG.

Projekty realizowane w ramach jednego i drugiego naboru będą musiały być zrealizowane w maksymalnie 2 lata od podpisania umowy, nie później niż do 30 czerwca 2023 r.

W ostatnich dniach rozstrzygnięty został też nabór na infrastruktura usług społecznych, w ramach którego można było dostać dotację na budowę, rozbudowę, remont czy doposażenie żłobków. Nabór ogłoszony był w ubiegłym roku, a przyjmowanie wniosków trwało od 4 do 12 listopada. W jego ramach wpłynęły cztery wnioski, a wybrane do dofinansowania zostały dwa projekty. Ich całkowita wartość to ponad 5,6 mln zł, a łączne przyznane dofinansowanie na obie inwestycje to ponad 1,4 mln zł.

Pierwszy przyjęty do dofinansowania wniosek dotyczy budowy Centrum Rozwoju i Pasji w Lewinie Brzeskim, w którym świadczone mają być usługi opieki nad dziećmi do lat 3 oraz alternatywnej opieki nad dziećmi do lat 6. Całkowita wartość tego projektu to ponad 4,1 mln zł, a przyznane dofinansowanie to prawie 888 tys. zł. Drugi wybrany projekt dotyczy przebudowy biurowca przy ul. Opolskiej w Krapkowicach na żłobek. Całkowita wartość tego projektu to 1,5 mln zł, a przyznane dofinansowanie wyniesie 527 tys. zł.

- Mimo trudnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się w Polsce koronawirusa nasze jednostki pracują zgodnie z planem – mówi Andrzej Buła, marszałek woj. opolskiego. - Wszelkie wnioski o płatność ze strony przedsiębiorców korzystających z unijnych dotacji w tym czasie będą załatwiane priorytetowo. Zarówno w Urzędzie Marszałkowskim, jaki i Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki czy Wojewódzkim Urzędzie Pracy.

Marszałek informuje, że obecnie podpisanych jest ok. 700 umów z różnymi beneficjentami, którzy realizują te umowy. - Zdajemy sobie sprawę, że ci beneficjenci czekają na unijne pieniądze wypłacane w ramach refundacji poniesionych kosztów – podkreśla Andrzej Buła. - Przeznaczą je zapewne albo na pensje da pracowników, albo opłacą z nich koszty stałe, związane z prowadzoną działalnością. Nadal nieprzerwanie pracujemy też nad oceną kolejnych wniosków złożonych przez przedsiębiorców o dofinansowanie. Nie będziemy odwoływać niczego z tego, co mieliśmy w planach. Umowy pewnie będziemy podpisywać zdalnie, ale proszę, by nikt nie rezygnował ze swoich planów gospodarczych jeśli chodzi o współpracę z urzędem marszałkowskim. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w związku z zagrożeniem koronawirusem, nasze departamenty także nie pracują w pełnym składzie.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na wsparcie firm i lokalnego biznesu w woj. opolskim zarezerwowano 160 mln euro. Dotychczas OCRG ogłosiło dwadzieścia sześć naborów; dwadzieścia dwa z nich rozstrzygnięto.