Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

OCRG ogłosiło ostatni w tym roku nabór

Nabór
10.12.2019
W ramach jednego z poprzednich naborów firma MovieBird z Opola wykonała nowatorski wysięgnik do kamer, który umożliwia stabilizację obrazu podczas kręcenia scen pościgowych.
W ramach jednego z poprzednich naborów firma MovieBird z Opola wykonała nowatorski wysięgnik do kamer, który umożliwia stabilizację obrazu podczas kręcenia scen pościgowych.

Od 500 tys. do 1,5 mln zł unijnego dofinansowania mogą dostać przedsiębiorcy w ostatnim, ogłoszonym w tym roku naborze dla firm na realizację innowacyjnych pomysłów. W puli jest ponad 14,7 mln zł. Wnioski można składać od 30 grudnia br. do 13 stycznia 2020 r.

W naborze na innowacje, ogłoszonym właśnie przez zarząd województwa opolskiego, a prowadzonym przez podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), mogą brać udział mikro, małe, średnie i duże firmy.

- Poprzednie nabory na innowacje udowodniły, że opolskim firmom nie brakuje nowatorskich pomysłów, i że wiele firm takie projekty chce realizować – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. – Każdy taki zrealizowany pomysł to bardzo dobra wiadomość dla naszej gospodarki, bo to innowacje będą decydowały o jej rozwoju, kreowały kolejne rozwiązania i zacieśniały współpracę świata nauki i biznesu.

Z pieniędzy dostępnych w ramach ogłoszonego właśnie naboru przedsiębiorcy będą mogli sfinansować np. budowę, rozbudowę albo zakup wyposażenia do zaplecza badawczo-rozwojowego. Dotację będzie też można przeznaczyć na sfinansowanie procesu powstawania innowacji, od pomysłu do rynku, albo jego wybranych elementów, np. badań naukowych i przemysłowych, prac rozwojowych (w tym etap prac demonstracyjnych), linii pilotażowych, działań dotyczących walidacji produktów, a nawet pierwszej produkcji. Wsparcie może też być przeznaczone przez mikro, małe i średnie firmy na wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych, które powstaną podczas realizacji projekt.

W czterech poprzednich, przeprowadzonych przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki i rozstrzygniętych już naborach na innowacje, do dofinansowania wybrano łącznie 72 projekty. Wsparto je łącznie kwotą 184 mln zł. Pula pieniędzy zarezerwowana na pomoc dla firm w tym naborze pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, czyli unijnej puli pieniędzy, która trafiła na Opolszczyznę.

- W ramach tych projektów powstały już lub powstają na przykład centra naukowo-badawcze czy nowatorski w skali świata wysięgnik do kamer przeznaczony do stabilizowania obrazu podczas kręcenia scen pościgu – wylicza dyrektor OCRG Roland Wrzeciono. - Opracowywana jest też technologia produkcji folii, która chroni rośliny i glebę przed szkodliwym działaniem soli drogowej i prowadzone są badania nad lżejszą i wydajniejszą półosią do aut osobowych.

Poza tym realizowane są projekty, które służą zmniejszeniu wagi samochodów dzięki zastosowaniu do produkcji poszczególnych ich elementów lżejszych, ale równie wytrzymałych, stopów metali czy np. projekt, który zmierza do wyeliminowania stosowania antybiotyków w hodowli drobiu i zastąpienia ich probiotykami oraz mieszankami ziołowymi. Wśród wspartych dotacjami projektów jest także taki, w ramach którego jedna z firm chce opracować zintegrowany układ napędowy do elektrycznych minibusów, a inna będzie pracować nad nowatorską instalacją do uzdatniania biogazu dla biogazowni o małych mocach.

Zainteresowani naborem na innowacje mogą dowiedzieć się o nim więcej na stronie internetowej OCRG w zakładce „RPO – Fundusze Europejskie”, „Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków” albo np. na spotkaniach informacyjnych, które ruszają dzisiaj (10 grudnia) i potrwają do 20 grudnia br. 10 grudnia takie spotkanie odbędzie się w Strzelcach Opolskich, 11 grudnia w Kędzierzynie-Koźlu, 12 grudnia w Głubczycach, a 13 grudnia w Brzegu. W kolejnym tygodniu spotkania te odbędą się tez w Kluczborku, Nysie i Prudniku. Termin, godziny i adresy miejsc, w których spotkania zaplanowano, można znaleźć tu:

http://rpo.ocrg.opolskie.pl/wydarzenie-66-cykl_spotkan_informacyjnych_dotyczacych.html

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w tej puli ponad 160 mln euro. Dotychczas OCRG ogłosiło dwadzieścia cztery nabory; dwadzieścia z nich już rozstrzygnięto.