Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Kolejne spółdzielnie i stowarzyszenia dostaną dotacje

Nabór
29.11.2019
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

Budowa domu dziennego pobytu dla Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Autystów, remont i adaptacja budynku na przedszkole stowarzyszeniowe oraz zakup maszyn i urządzeń - takie inwestycje zrealizują z unijnym wsparciem trzy kolejne spółdzielnie i stowarzyszenia.

Będzie to możliwe dzięki rozstrzygniętemu właśnie naborowi dla tzw. podmiotów ekonomii społecznej. Są to np. spółdzielnie socjalne, stowarzyszenia czy fundacje prowadzących działalność gospodarczą. - O unijne wsparcie w tym naborze starało się sześć stowarzyszeń i spółdzielni. Zarząd województwa opolskiego zatwierdził takie dofinansowanie dla trzech z nich – informuje Roland Wrzeciono, dyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG).

Dom dziennego pobytu w Kędzierzynie-Koźlu zbuduje Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Autystów „Mały Książe”. Koszt całej inwestycji to ponad 1 mln 142 tys. zł, a przyznane dofinansowanie wyniesie niespełna 800 tys. zł. Istniejący budynek oraz stodołę w dzielnicy Opola – Malince - wyremontuje i zaadaptuje na przedszkole oraz przestrzeń warsztatową Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae. Koszt całego tego przedsięwzięciu ma wynieść 1,8 mln zł, a przyznane dofinansowanie wyniosło blisko 800 tys. zł. Z kolei Spółdzielnia Socjalna Strefa z Rosoch k. Praszki kupi maszyny i urządzenia, m.in. CNC czy frezarki. Będzie na nich nie tylko szkolić zainteresowanych, ale też rozpocznie produkcję.

- Od lat zabiegaliśmy w różnych miejscach o unijne wsparcie na tego typu inwestycję. Tym bardziej cieszymy się, że znaleźliśmy się w gronie dofinansowanych podmiotów – mówi Barbara Wawrzynowicz, prezes Stowarzyszenia „Mały Książe”. – Z budową dziennego domu pobytu w Sławięcicach chcemy ruszyć jak tylko będziemy mieć podpisaną umowę. Taki dom już funkcjonuje i ma podopiecznych, ale chcemy im zapewnić lepsze warunki. Te, w których funkcjonują obecnie, można nazwać bardzo skromnymi – wyjaśnia przedstawicielka Stowarzyszenia.

- Ten nabór pozwala na realizację społecznie ważnych projektów. Dlatego każdy kolejny dofinansowany wniosek to wartość dodana dla naszego regionu – podkreśla marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Nabór dla podmiotów ekonomii społecznej ogłoszono i rozstrzygnięto już po raz trzeci. Wnioski w nim można było składać w lipcu br. O dotacje mogły się w nim starać spółdzielnie socjalne, stowarzyszenia czy fundacje, koniecznie prowadzące działalność gospodarczą. Dotacje mogły być przeznaczone np. na zakup nowoczesnych maszyn i sprz­­­ętu do produkcji, które posłużą wprowadzeniu na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług, ale też na wdrażanie innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych albo na inwestycje w rozwój, zwiększające skalę czy zasięg działalności.

- W tym naborze dofinansowane mogły być projekty podmiotów, które działają dla osiągnięcia między innymi celu społecznego, a wypracowany zysk przekazują na swoją działalność, a nie dzielą między wspólników czy udziałowców. Maksymalne wsparcie mogło wynieść do 800 tysięcy złotych – tłumaczy Roland Wrzeciono.

W pierwszych dwóch, ogłaszanych i rozstrzyganych w latach 2017-2018 takich właśnie naborach, do dofinansowania wybrano ogółem siedem projektów. Pula przyznanego w nich dofinansowania wyniosła łącznie 4,7 mln zł (1,8 mln zł w naborze pierwszym i 2,9 mln zł w naborze drugim). Ogólna wartość projektów realizowanych w tych naborach to prawie 7,3 mln zł (ponad 3 mln zł w pierwszym naborze i prawie 4,3 mln zł w naborze drugim).

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma ogółem blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w tej puli ponad 160 mln euro. Dotychczas OCRG ogłosiło dwadzieścia trzy nabory; dwadzieścia z nich już rozstrzygnięto.