Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Kolejne firmy mają pomysły na innowacje

Nabór
03.02.2020
Jedną z firm, które w poprzednich naborach skorzystały z dofinansowania na innowacje, była Narzędziownia Pszenica.
Jedną z firm, które w poprzednich naborach skorzystały z dofinansowania na innowacje, była Narzędziownia Pszenica.

24 firmy złożyły wnioski o dofinansowanie w zakończonym niedawno, kolejnym już naborze, w którym można dostać dofinansowanie na realizację innowacyjnych projektów. O wsparcie starają się firmy m.in. z branży chemicznej, medycznej, motoryzacyjnej czy budowlanej.

Przypomnijmy: nabór ten został ogłoszony przez podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) w ubiegłym roku. Wnioski można było składać od 30 grudnia do 13 stycznia. Firmy, które wzięły w nim udział, mogą dostać od 500 tys. zł do 1,5 mln zł unijnego dofinansowania. W puli jest ponad 14,7 mln zł.

- Poprzednie nabory na innowacje udowodniły, że opolskim firmom nie brakuje nowatorskich pomysłów, i że wiele firm takie projekty chce realizować. Potwierdza to także ten nabór. Znów zapotrzebowanie na dotacje jest prawie dwukrotnie wyższe, niż pula dostępnych pieniędzy – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. I dodaje: – Każdy taki zrealizowany pomysł to bardzo dobra wiadomość dla naszej gospodarki. To innowacje będą decydowały o jej rozwoju, kreowały kolejne rozwiązania i zacieśniały współpracę świata nauki i biznesu.

W naborze tym mogły brać udział mikro, małe, średnie, ale i duże firmy. Z dotacji przedsiębiorcy będą mogli sfinansować np. budowę, rozbudowę albo zakup wyposażenia do swojego zaplecza badawczo-rozwojowego. - Dotację będzie też można przeznaczyć na sfinansowanie procesu powstawania innowacji od pomysłu do rynku, albo jego wybranych elementów, na przykład badań naukowych i przemysłowych czy prac rozwojowych, w tym na etap prac demonstracyjnych, linii pilotażowych, działań dotyczących walidacji produktów, a nawet pierwszej produkcji – wylicza dyrektor OCRG Roland Wrzeciono. - Wsparcie może być również przeznaczone na wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych, które powstaną podczas realizacji projektu - dodaje.

Łączna wartość dofinansowania, o którą ubiegają się we wszystkich 24 złożonych wnioskach przedsiębiorcy, to ponad 27 mln zł. Ogólna wartość wszystkich projektów, które mogłyby zostać zrealizowane z takim dofinansowaniem, to prawie 44,4 mln zł. Najniższe wnioskowane dofinansowanie to nieco ponad 550 tys. zł, a najwyższe – niespełna 1,5 mln zł. Najdroższy projekt, który może zostać w ramach tego naboru zrealizowany, ma kosztować ponad 3 mln zł, a ten o najniższej ogólnej wartości to projekt, który miałby kosztować ponad 826 tys. zł

W czterech poprzednich, rozstrzygniętych już naborach na innowacje, przeprowadzonych przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, do dofinansowania wybrano łącznie 72 projekty. Wsparto je łącznie kwotą 184 mln zł. Pieniądze te pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Opolskiego na lata 2014-2020, czyli unijnej puli pieniędzy, która trafiła na Opolszczyznę.

- W ramach tych projektów powstały już lub powstają na przykład centra naukowo-badawcze czy nowatorski w skali świata wysięgnik do kamer przeznaczony do stabilizowania obrazu podczas kręcenia scen pościgu – mówi Roland Wrzeciono. - Opracowywana jest też technologia produkcji folii, która chroni rośliny i glebę przed szkodliwym działaniem soli drogowej i prowadzone są badania nad lżejszą i wydajniejszą półosią do aut osobowych.

Poza tym realizowane są projekty, które służą zmniejszeniu wagi samochodów dzięki zastosowaniu do produkcji poszczególnych ich elementów lżejszych, ale równie wytrzymałych, stopów metali czy np. projekt, który zmierza do wyeliminowania stosowania antybiotyków w hodowli drobiu i zastąpienia ich probiotykami oraz mieszankami ziołowymi.

W styczniu OCRG ogłosiło też inny nabór – na infrastrukturę usług społecznych. Nabór wniosków odbędzie się od 11 do 18 maja br. W jego puli jest 8 mln zł. Pieniądze te można przeznaczyć na sfinansowanie inwestycji w infrastrukturę i wyposażenie obiektów umożliwiających świadczenie usług na rzecz osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Chodzi o inwestycje dotyczące budowy czy doposażenia dziennych domów opieki, placówek opieki całodobowej czy inwestycji, które mają służyć prowadzeniu usług opiekuńczych lub asystenckich świadczonych w miejscu zamieszkania osób potrzebujących wsparcia (może to być element uzupełniający kompleksowego projektu).

– Pula pieniędzy na to działanie jest niewielka, dlatego dostępna będzie tylko dla jednego subregionu: brzeskiego, czyli gmin Brzeg, Lubsza, Olszanka i Skarbimierz. Z analizy wynika, że jest tam mało miejsc opieki i potrzeba takich placówek – wyjaśnia Roland Wrzeciono. - Minimalne wsparcie, o jakie będzie mogła ubiegać się w tym naborze firma, to 500 tysięcy złotych, a maksymalne to 7,5 miliona złotych.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w tej puli ponad 160 mln euro. Dotychczas OCRG ogłosiło dwadzieścia pięć naborów; dwadzieścia z nich już rozstrzygnięto.