Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Kolejne dotacje na nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne

Nabór
25.10.2018

Ponad 14,3 mln złotych – tyle pieniędzy trafi do 47 firm z regionu, które zamierzają wdrożyć nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne. Rozwiązania te mają pomóc przedsiębiorcom usprawnić ich pracę, relacje z klientami czy partnerami biznesowymi.

Wśród 47 projektów, które zarząd województwa opolskiego przyjął do dofinansowania, znalazł się np. projekt w ramach którego powstanie mikroprocesorowy system zarządzania produkcją i monitoringu linii odlewniczej, platforma sprzedażowa czy system informatyczny wspomagający działalność firmy rekrutacyjnej.

– To już drugi nabór w naszym regionie, w ramach którego wspieramy nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne. Duże zainteresowanie jednym i drugim naborem oraz wybrane ostatecznie do dofinansowania projekty są dowodem na to, że nasi przedsiębiorcy chcą unowocześniać swoje firmy, wprowadzać nowinki i mają duży potencjał – podkreśla marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.

W rozstrzygniętym właśnie naborze przedsiębiorcy złożyli w sumie aż 95 wniosków o wsparcie. To jeden z tych nabór, na które wpłynęło ich najwięcej. Jedna firma mogła dostać od 100 tys. zł do 500 tys. zł na realizację projektu teleinformatycznego. - Dotacje w ramach tego naboru można było pozyskać na informatyczne systemy obsługi klientów czy systemy informatyczne i komunikacyjne usprawniające działalność przedsiębiorstw – wyjaśnia Roland Wrzeciono, dyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), które ogłaszało nabór.

Wartość wszystkich 47 przyjętych w tym naborze do dofinansowania zadań to prawie 29 mln zł; wartość przyznanego dofinansowania – ponad 14,3 mln zł. – To o ponad 4 miliony więcej, niż pierwotnie zakładaliśmy. Uznaliśmy jednak, po ocenie projektów i biorąc pod uwagę zapotrzebowanie firm, że warto tę pulę zwiększyć – dodaje marszałek Andrzej Buła.

Wnioski w tym naborze można było składać w marcu. Najniższe przyznane dofinansowanie wyniosło nieco ponad 105 tys. zł, najwyższe niespełna pół miliona złotych. Wartość najmniejszego realizowanego projektu to nieco ponad 184 tys. zł, a najdroższego ponad 1,2 mln zł.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się również pierwszy nabór dotyczący wsparcia dla nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych, ogłoszony w połowie 2016 roku, a rozstrzygnięty w marcu 2017 roku.  - Przedsiębiorcy złożyli w nim aż 127 wniosków o dofinansowanie, najwięcej ze wszystkich dotychczasowych naborów – podaje Roland Wrzeciono.

Wśród wybranych do dofinansowania w pierwszym naborze 49 projektów były np. mobilna platforma do szkoleń; system do obsługi targów wirtualnych; platforma videolearningowa; wdrożenie specjalistycznego systemu sprzedaży internetowej; systemu informatycznego do automatyzacji procesów wewnętrznych czy innowacyjnego oprogramowania laboratoryjnego. Przyznane wówczas wsparcie wyniosło prawie 16 mln zł, a całkowita wartość rozwiązań teleinformatycznych, które tworzą firmy z tym dofinansowaniem - prawie 33 mln zł.

Pieniądze dostępne w ramach naboru na rozwiązania teleinformatyczne pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego (RPO WO) na lata 2014-2020. Ogółem w ramach RPO WO na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w nim łącznie ponad 160 mln euro. Dotychczas OCRG ogłosiło siedemnaście naborów konkursowych. Trzynaście z nich już rozstrzygnięto.