Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

IV edycja Programu Mentoringu za nami

Przedsiębiorcy
19.11.2020

Ośmiu kolejnych młodych przedsiębiorców skorzystało w tym roku z podpowiedzi i porad znanych, doświadczonych ludzi biznesu. Wszystko to w ramach IV już edycji Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego. Podsumowaliśmy ją online.

W zakończonej właśnie edycji wzięło udział ośmiu mentorów, którzy pod swoje skrzydła wzięli właścicieli lub współwłaścicieli młodych, bo działających nie dłużej, niż 5 lat firm. Wśród mentee byli m.in. właścicielka firmy świadczącej usługi porządkowe, właścicielka firmy zajmującej się rekrutacją i delegowaniem opiekunów osób starszych w Niemczech, producent drewnianych paneli ściennych 3D czy twórca marketu online.

- Nie miałam dotąd okazji, by szczerze z kimś porozmawiać o swoim biznes, póki nie wzięłam udziału w tym programie – mówiła Magdalena Kurowska, właścicielka firmy bang! done zajmującej się realizacjami wideo, produkcją wydarzeń, transmisjami internetowymi, techniką sceniczną. – I już dlatego uważam, że warto było.

Mentorem pani Magdy był Andrzej Drosik, dyrektor przemysłowy na Europę Centralną Zakładów Produkcyjnych Nutricia. Właścicielka firmy bang! done dodała, że do programu trafiła w momencie, kiedy jej „plan dwuletni się wyczerpał” i brakowało jej pomysłu na to, co dalej. – Angażowały mnie bieżące sprawy, a nie było dalszego horyzontu – wspominała. - Dziś mam poczucie, że wiem, gdzie dalej płynąć statkiem z moją załogą. Wspólnie wypracowaliśmy nowy kierunek. Pojawiły się też nowe kontakty. Mój mentor odblokował też moją niechęć do Excela, a ja dzięki temu poczułam się spokojniejsza, bo myśli i plany przyjęły realne formy zamknięte w cyfrach i zestawieniach.

Kolejną uczestniczką Programu była Justyna Sulikowska, właścicielka firmy JustArch, która zajmuje się projektowaniem architektonicznym wnętrz oraz usługami finansowymi. Jej mentorem była Katarzyna Rudzińska, dyrektor ds. personalnych Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA. Pani Justyna mówiła, że gdy rok temu w październiku otworzyła firmę, wiele spraw prowadziła intuicyjnie. - Przeszkadzały mi też bariery w mojej głowie, wynikające z obaw - wspominała. - Dzięki współpracy z moją mentor nauczyłam się myślenia o tym, co chce klientom przekazać, po co prowadzę ten biznes, co oni we mnie widzą. Mam też bufor bezpieczeństwa, bo choć program się kończy to wiem, że jak będę miała problem, to mogę do niej i porozmawiać.

Mentorzy, podsumowując współpracę z młodymi przedsiębiorcami, podkreślali ich zaangażowanie i entuzjazm. – Ta edycja była też z pewnością szczególna i wyjątkowa, bo naznaczona pandemią – stwierdził - Lesław Adamczyk, właściciel Butiku Inwestycyjnego LEAD i członek Rady Głównej BCC. – Z jednej strony dlatego, że w jakiejś mierze oparta na relacji zdalnej. Z drugiej - bo widzimy, że w tych okolicznościach nasi mentee stoją przed bardzo dużymi wyzwaniami. Takim, które mogą być dla nich wielką szansą albo wyzwaniem.

Głównym celem Programu Mentoringu jest transfer wiedzy i doświadczenia opolskich przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces, do małych i średnich firm o dużym potencjale wzrostu. Jego pomysłodawcą była Loża Opolska BCC, a wsparły go Opolska Izba Gospodarcza, Izba Rzemieślnicza i Izba Gospodarcza „Śląsk”. Organizacyjnie natomiast za prowadzenie tego projektu odpowiada podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki.

- Bardzo nas cieszy, że kolejny raz z rzędu, mimo okoliczności, ten program udało się zrealizować – mówił dyrektor OCRG Roland Wrzeciono. – Póki co warunki na to nie pozwalają, ale mamy w planach spotkanie networkingowe dla mentee ze wszystkich edycji. Poza tym w grudniu planujemy badanie wszystkich słuchaczy ze wszystkich edycji dotyczące tego, jak dalej toczą się ich działalności.

- Inicjatywa dotycząca realizacji tego Programu wyszła ze strony Loży Opolskiej BCC, za co bardzo dziękujemy - mówił członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza. - Może nie ma on wymiaru masowego, jak inne działania województwa opolskiego czy OCRG, o których mówimy opisując je milionami czy miliardami złotych. Natomiast jest bardzo cenna ze względu na kontynuację wielowiekowego modelu kształcenia opierającego się na relacji mistrz - uczeń.

Podczas podsumowania IV edycji okazało się, że pomysł w Loży Opolskiej BCC dotyczący Programu narodził się… w pociągu. Jechali nim do Warszawy dyrektor Loży Opolskiej Marek Wołyński i Andrzej Drosik. – To było wtedy, kiedy zawiązywała się formalna współpraca instytucji otoczenia biznesu pod egidą OCRG – wspominał Andrzej Drosik. - Dla mnie od długiego już czasu rzeczą oczywista było to, że doświadczeni biznesmeni powinni dzielić się swoją wiedzą z mniej doświadczonymi. Uznałem, że taka współpraca instytucji, izb i OCRG może być po temu dobrą okazją – relacjonował. I dodał: - To, co jest dla mnie bardzo ważne, i czego będę bardzo konsekwentnie oczekiwał, to aby te nasze działania zawsze, jak do tej pory, były pro publico bono, czyli by nie wiązały się z gratyfikacją. Gratyfikacją jest tu uznanie środowiska czy mentee. Ja odczuwam olbrzymią osobistą satysfakcję z udziału w tym Progreamie i póki będę zapraszany, póty będę w nim uczestniczył.

- Myślę, że ten program poszedł nawet dalej, niż zakładały nasze plany i pomysły, które narodziły się w owej podróży – dodał Marek Wołyński. – Trzeba przy tym podkreślić, że jego ramy konstrukcyjne i formułę zawdzięczamy OCRG, które podjęło się organizacji tego przedsięwzięcia. Cieszę się, że odbyła się już czwarta jego edycja. Mam nadzieje, że piąta będzie w normalnych czasach.

I edycja Programu Mentoringu Biznesowego Woj. Opolskiego odbyła się w 2017 roku. Wzięło w niej udział 6 mentorów i 11 ich podopiecznych. W II edycji w 2018 r. było ośmiu mentorów i 9 mentee. III edycja trwała od marca do listopada 2019 r. Wzięło w niej udział 10 mentorów i 10 mentee.

KK

 

MENTORZY IV EDYCJI PROGRAMU MENTORINGU

- Agata DULINIEC, prezes Gniotpol Trailers

- Katarzyna RUDZIŃSKA, dyrektor ds. personalnych Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA

- Lesław ADAMCZYK, właściciel Butiku Inwestycyjnego LEAD i członek Rady Głównej BCC

- Ryszard BŁASZKÓW, były wieloletni dyrektor zakładu Lesaffre Polska

- Andrzej DROSIK, dyrektor przemysłowy na Europę Centralną Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA;

- Roland KRAUSE, prezes zarządu firmy MM Systemy

- Andrzej LEPICH, prezes firmy ALU PRO, kanclerz Loży Opolskiej BCC

- Wojciech PARUZEL, dyrektor operacyjny i członek zarządu firmy Diehl Controls Polska Sp. z o.o.

 

Jest też z nami pan Marek WOŁYŃSKI, dyrektor Loży Opolskiej BCC

 

MENTEE IV EDYCJI PROGRAMU MENTORINGU

- Daria KOCOT (Firma usługowa Brilla, świadczy usługi porządkowe wewnątrz i na zewnątrz budynków)

- MAGDALENA KUROWSKA (bang! done – realizacje wideo, produkcja wydarzeń, transmisje internetowe, technika sceniczna)

- Lidia PIETRUKANIEC (Sentium – rekrutacja i delegowanie opiekunów osób starszych w Niemczech)

- Justyna SULIKOWSKA (JustArch – projektowanie architektoniczne wnętrz z usługami finansowymi)

- Sebastian JURASZEK (S-tronik – inteligentne systemy dla domu, projektowanie i montaż zabezpieczeń, alarmy, monitoring)

- Jarosław ŚWIĘTEK i Paweł RULEWSKI (Firma Trofi-Part – autorzy projektu innowacyjnego, designerskiego wieszaka do ubrań)

- Rafał Galla (twórca marketu online Galliano z artykułami spożywczymi, chemią domową)

- Kamil Schynol (Firma Form at Wood – producent drewnianych paneli ściennych 3D)