Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Gospodarcze plany i podsumowania

Wydarzenie
24.01.2020

123,5 mln zł – tyle pieniędzy OCRG wypłaciło na unijne dotacje i pożyczki dla firm w 2019 roku. W tym roku mają być ogłoszone kolejne cztery nabory dla firm. Do wzięcia będzie w nich 27,4 mln zł. W planach także spotkania, warsztaty i projektu realizowane z instytucjami otoczenia biznesu.

- Choć unijny okres finansowania z lat 2014-2020 powoli dobiega końca, to wielka machina dotycząca wspierania firm działa na pełnych obrotach – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. - Kwoty i efekty projektów mówią same za siebie: przedsiębiorcy chętnie sięgają po unijną pomoc i realizują dzięki niej bardzo ciekawe projekty.

Okazją do opowiedzenia m.in. o ciekawych innowacyjnych projektach zrealizowanych z unijnym wsparciem przez opolskich przedsiębiorców była Gala Podsumowująca rok 2019 w opolskiej gospodarce. Odbyła się ona 24 stycznia. Zorganizowało ją podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Pięć firm, które na innowacyjne projekty dostały unijne dotacje, wyróżniono podczas tego wydarzenia nagrodami. Było to Centrum Badawczo - Produkcyjne "ALCOR" z Opola, które opracowuje folie ochronne do ochrony gleb i roślin przed szkodliwym działaniem soli drogowej czy Centrum Naukowo-Badawcze LADROB Łukasz Latała, które w swoim centrum badawczo-rozwojowym, zbudowanym z unijnym dofinansowaniem, pracuje nad probiotykami i ekstraktami ziołowymi, które zastąpiłyby antybiotyki stosowane w hodowli drobiu.

Wśród wyróżnionych za innowacje firm było też przedsiębiorstwo Mechatronika Rafał Matejuk. Pracuje ono nad mobilnym, wysokowydajnym urządzeniem do ładowania akumulatorów, które może być wykorzystane np. w trudnym terenie czy szpitalach polowych. Firma Hard Beans Coffee Roasters prowadzi z kolei prace nad urządzeniem do wielopłaszczyznowej kalibracji ziaren w młynkach, by poprawić jakość kawy, a także nad linią do produkcji kawy w puszkach. Natomiast efektem prac piątej z nagrodzonych firm – spółki Atmoterm – jest platforma, która umożliwia wykorzystywanie potencjału z danych środowiskowych m.in. do prezentowania informacji społeczeństwu na mapach i dedykowanych raportach, a decydentom do podejmowania bardziej efektywnych decyzji.

Podczas Gali Podsumowującej OCRG wyróżniono też firmy rodzinne. Nagrody w tej kategorii dostały przedsiębiorstwo Nagaba, które stworzyło buty skokowe dla kadry polskich skoczków narciarskich, Piekarnia Wodnicki, firma Marciniak Usługi Gastronomiczne, spółka Mateusz Karpiński „Gastronomia MM” – twórca marki lodów Sopelek oraz produkująca od 90 lat okna firma Kapica. – Opolszczyzna to region, w którym firmy rodzinne są dużą siłą gospodarczą. Chcemy je doceniać i pokazywać. Zwłaszcza te z ogromnymi tradycjami, które wpisały się w krajobraz opolskiej gospodarki albo te, które tworzą nowe, niezwykłe rzeczy – mówi Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.

Wydarzenie było też okazją do tego, by opowiedzieć o planach wsparcia samorządu województwa opolskiego dla firm. W 2020 OCRG ma ogłosić cztery nabory dla firm. Łącznie w puli wszystkich tych naborów będzie 27,4 mln zł. Będą to nabory na

- infrastrukturę usług społecznych - czyli budowę, doposażenie czy remont domów seniora w subregionie brzeskim (z analizy wynika, że jest tam mało miejsc opieki i potrzeba takich placówek)

– nabór dla podmiotów ekonomii społecznej (fundacji, spółdzielni prowadzących działalność) – na inwestycje, które będą służyć ich rozwojowi

– nabór na poprawę efektywności energetycznej firm

– nabór współpracę zagraniczną i promocję (np. udział w targach, także zagranicznych), który ma pomóc promować usługi i produkty opolskich przedsiębiorstw na nowych rynkach

- Mamy nadzieję, że te nabory pomogą naszym przedsiębiorcom rozwinąć skrzydła, a także korzystnie wpłyną na rozwój bazy miejsc opieki dla seniorów oraz na kondycję fundacji czy spółdzielni – podkreśla marszałek Andrzej Buła.

W planach jest też wiele inicjatyw, które OCRG od lat organizuje wraz z instytucjami otoczenia biznesu. Odbędzie się m.in. kolejna edycja Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego, w ramach którego doświadczeni menadżerowie i prezesi firm dzielą się swoją wiedzą z młodymi przedsiębiorcami; warsztaty dotyczące lean menagement; inicjatywa zakupów grupowych energii czy gazu; spotkania pracowników i dyrektorów działów HR; spotkania klubu eksportera czy konferencje tematyczne, takie jak choćby konferencja dotycząca Przemysłu 4.0.

- To są działania, które mają szereg pozytywnych skutków: pozwalają przedsiębiorcom oszczędzać, rozwijać się, być na bieżąco. Młodym biznesmenom – uczyć się od doświadczonych, a doświadczonym – wymieniać wiedzą – mówi członek zarządu woj. opolskiego Szymon Ogłaza.

Gala Podsumowująca rok 2019 w opolskiej gospodarce odbyła się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Jej partnerem strategicznym był Okręgowy Oddział Narodowego Banku Polskiego w Opolu, a partnerami merytorycznymi Loża Opolska BCC, Opolska Izba Gospodarcza, Izba Rzemieślnicza w Opolu i Izba Gospodarcza Śląsk.

Za pomoc w realizacji Gali dziękujemy też partnerom wspierającym: Punktowi Informacji Europejskiej Europe Direct – Opole, Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, Teatrowi im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej  w Oleśnie i Filharmonii Opolskiej.

ROK 2019 W LICZBACH

123,5 mln zł – to łączna pula pieniędzy wypłaconych w 2019 r. przez podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki na unijne dotacje i pożyczki dla firm

7 naborów ogłosiło w 2019 roku OCRG. W naborach tych firmy mogły się starać w sumie o prawie 66,8 mln zł. Były to nabory na nowe usługi i produkty w MSP na obszarach przygranicznych, współpracę gospodarczą i promocję (np. udział w targach), inwestycje dla podmiotów ekonomii społecznej (np. spółdzielni, stowarzyszeń, fundacji), efektywność energetyczną w MSP, wsparcie TiK w przedsiębiorstwach (czyli technologii teleinformatycznych), infrastrukturę usług społecznych (żłobki) oraz innowacje w przedsiębiorstwach

5 naborów rozstrzygnęło w mijającym roku OCRG. Były to nabory na infrastrukturę usług społecznych, innowacje w przedsiębiorstwach, współpracę gospodarczą i promocję, nowe produkty i usługi w MSP na obszarach przygranicznych oraz inwestycje dla podmiotów ekonomii społecznej. Łączna kwota przyznanego we wszystkich rozstrzygniętych w 2019 r. naborach dofinansowania to ponad 30,5 mln zł. W sumie do dofinansowania wybrano 58 projektów.

118 umów z firmami, które chcą realizować projekty z unijnym dofinansowaniem, podpisało w ub. roku OCRG. Łączna kwota dofinansowania, która została przyznana w ramach tych umów, to prawie 45,6 mln zł, a ogólna wartość projektów, które otrzymały to unijne wsparcie to ponad 80,7 mln zł.

8 firm zainwestowało w regionie w mijającym roku (były to firmy z Japonii, Niemiec, Korei Południowej, Portugalii, Polski, Chin, USA);  zadeklarowały one utworzenie 1330 miejsc pracy i przewidziały nakłady w wysokości 2 mld zł. Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera obsługiwało w sumie 82 projekty w ub. roku, z czego 10 z lat ubiegłych, a 72 nowe. Branże, które szczególnie interesowały się naszym regionem w 2019 r. to przemysł maszynowo-metalowy, chemia, motoryzacja, elektromobilność i branża spożywcza. Dla porównania w 2018 roku „tak” Opolszczyźnie powiedziało sześciu inwestorów (podobnie jak w roku 2017), a ich łączne nakłady mają sięgnąć 3 miliardów złotych. Dzięki tym inwestycjom ma powstać w sumie 1600 miejsc pracy w regionie. Działające w OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera w 2018 roku obsługiwało 101 projektów inwestycyjnych.