Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Firmy dostaną dotacje na nowinki teleinformatyczne

Nabór
01.04.2020
Obraz Kevin Schneider z Pixabay
Obraz Kevin Schneider z Pixabay

Kolejnych 38 przedsiębiorców z województwa opolskiego skorzysta z unijnych dotacji na wdrażanie nowinek teleinformatycznych. Przyznane przez zarząd województwa dotacje wynoszą od 80 tys. zł do 300 tys. zł. A łączna pula udzielonego wsparcia to ponad 7,9 mln zł.

Dotacje te zostały przyznane w ramach naboru o nazwie „Wsparcie TiK w przedsiębiorstwach” (Działanie 2.1.2). Został on ogłoszony w ubiegłym roku. Wnioski przyjmowane były od 9 do 16 września 2019 r.. Wpłynęło ich 97, z czego do dofinansowania wybranych zostało właśnie przez zarząd województwa opolskiego 38 projektów.

Jedno z takich dofinansowanych zadań będzie realizowała firma Gniotpol Trailers z Kurzni. - W ramach tego projektu kupimy i wdrożymy nowoczesne technologie informatyczne, które pozwolą zoptymalizować i zautomatyzować najważniejsze procesy biznesowe realizowane w firmie, takie jak marketing i sprzedaż, produkcja i gospodarka materiałowa, prawo, księgowość i finanse oraz zasoby ludzkie – tłumaczy Agata Duliniec, prezes zarządu Gniotpol Trailers.

W czym ma to pomóc firmie? M.in. w tym, by zoptymalizować czas na zbieranie oraz analizowanie wyników pracy. - Dodatkowo realizacja projektu umożliwi nam podejmowanie decyzji zarówno operacyjnych, jak i strategicznych, krótko i długoterminowych, na podstawie pewniejszych danych i w krótkim czasie – tłumaczy Agata Duliniec. - Każda z części nowego systemu wspomagać będzie funkcjonowanie określonych obszarów biznesowych. Między innymi relację z klientami, zarządzanie kadrami, księgowość, sprzedaż, gospodarkę magazynową, produkcję. Rozwiązania te wpłyną również na lepszą jakość obsługi klientów i codzienną pracę wszystkich korzystających z tego systemu.

Czy obecna sytuacja gospodarcza związana z pandemią koronawirusa nie będzie dla firmy przeszkodą w realizacji zadania? - Mimo obecnej sytuacji jesteśmy zdeterminowani do przeprowadzenia projektu – zapewnia prezes Gniotpol Trailers. - Widzimy, jak pozytywny skutek odnoszą w chwili obecnej inwestycje w infrastrukturę informatyczną, które sukcesywnie realizowaliśmy na przestrzeni ostatnich lat. Wierzymy, że również obecny projekt zaprocentuje, nie tylko w czasach prosperity. Ponadto mamy bardzo zmobilizowany zespół, który jest gwarancją powodzenia we wdrożeniu nowych rozwiązań.

Rozstrzygnięty właśnie nabór na wsparcie technologii informacyjno-komunikacyjnych ogłosiło i przeprowadziło podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Pieniądze na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnyego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość wszystkich 38 dofinansowanych w ramach tego naboru projektów to ponad 14,2 mln zł. Zaś przyznane przez zarząd województwa łącznie dofinansowanie to ponad 7,9 mln zł. „Najdroższy” z dofinansowanych projektów, które będą realizować firmy, ma kosztować w sumie ponad 745 tys. zł; a ten o najmniejszej wartości – nieco ponad 134 tys. zł. Największa przyznana dotacja to 298,6 tys. zł, a najniższa 80,7 tys. zł.

- Mimo obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, w których musimy funkcjonować i my, i firmy, nasze jednostki na bieżąco oceniają i rozstrzygają kolejne nabory – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - Unijne dotację to dodatkowe pieniądze, które mogą przedsiębiorców wzmocnić, pomóc rozbudować ich ofertę, usprawnić czy rozwinąć firmę. A zatem wyjść naprzeciw także trudnym czasom. Mamy świadomość, że obecnie biznes przeżywa ciężkie chwile. Ale też na tyle znamy naszych przedsiębiorców, że wiemy, iż wielu z nich patrzy na swoje firmy przez pryzmat przyszłości. A ta będzie tym lepsza, im bardziej firmy zainwestują w swój rozwój.

Przypomnijmy, że w rozstrzygniętym właśnie naborze na wsparcie technologii informacyjno-komunikacyjnych można było dostać od 50 tys. zł do 300 tys. zł. - W ramach naboru można było pozyskać unijne dofinansowanie na wdrożenie nowinek teleinformatycznych w firmach, które dotyczyć będą rozwoju współpracy między przedsiębiorstwami – tłumaczy Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG. Poza tym także na wsparcie procesów informatyzacji wewnętrznej przedsiębiorstw, wprowadzanie procesów modernizacyjnych wspomagających bieżącą działalność firm czy wykorzystanie takich nowinek w relacjach między przedsiębiorcą, a klientem. O dotacje mogły się starać mikro, małe i średnie firmy z woj. opolskiego. Maksymalny poziom wsparcia to do 70 proc. W puli było ponad 6 mln 355 tys. zł.

– To jedno z tych naszych działań, które cieszyły się w minionych latach największą popularnością, i na które wpływało najwięcej wniosków. Tym razem także było ich prawie sto. Ze względu na dużą liczbę pozytywnie ocenionych wniosków zdecydowaliśmy się zwiększyć ogólną pulę dofinansowania i przyznać dotacje większej liczbie firm – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Był to już trzeci nabór na „Wsparcie TiK w przedsiębiorstwach” przeprowadzany w naszym regionie w latach 2014-2020. Wśród wybranych do dofinansowania w poprzednich naborach projektów były np. mobilna platforma do szkoleń; system do obsługi wirtualnych targów; platforma videolearningowa; wdrożenie specjalistycznego systemu sprzedaży internetowej; systemu informatycznego do automatyzacji procesów wewnętrznych czy innowacyjnego oprogramowania laboratoryjnego.

W sumie w ramach dwóch poprzednich takich naborów do OCRG złożone zostały 222 wnioski: 127 w naborze pierwszym w 2016 r. i 95 w naborze drugim w 2018 r. Zarząd woj.opolskiego wybrał do dofinansowania łącznie 98 projektów (po 49 w każdym z naborów). W pierwszym pula przyznanych dotacji wyniosła 16 mln zł, a ogólna wartość realizowanych projektów 33 mln zł. W naborze drugim przyznane wsparcie to 14,9 mln zł łącznie, a ogólna wartość realizowanych wniosków to 30 mln zł.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na wsparcie firm i lokalnego biznesu w woj. opolskim zarezerwowano 160 mln euro. Dotychczas OCRG ogłosiło dwadzieścia sześć naborów; dwadzieścia trzy z nich rozstrzygnięto.