Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Eko-pomysł na biznes wygrał konkurs

Wydarzenie
24.10.2018

Firmę, która plastikowe kubeczki czy sztućce miałaby wymieniać na proekologiczne, np. papierowe, postanowili założyć uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr V z Opola. Tym pomysłem wygrali konkurs „Licencja na biznes – liczy się pomysł”.

Po burzliwej dyskusji grupa z V LO zdecydowała się na wykorzystanie trendu proekologicznego w swoim wymyślonym biznesie oraz do przeprowadzenia akcji „Tu pijesz bez słomki”. Ich koncepcja opierała się na wprowadzeniu na rynek ekologicznych i biodegradowalnych opakowań dla gastronomii, wytwarzanych z surowców wtórnych. Stworzona przez uczniów na użytek konkursu marka PAPER LEAF postawiła na działalność gospodarczą hołdującą zasadzie zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu.

„Licencja na biznes – liczy się pomysł!” to konkurs, w którym młodzi ludzie mogą sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej. Jego celem jest popularyzacja i promocja postaw przedsiębiorczych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych w woj. opolskim. Organizuje go od lat Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Opole działający przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, w ostatnich latach w partnerstwie z Wydziałem Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej.

- Chcemy poprzez to wydarzenie pokazać młodzieży praktyczny wymiar przedsiębiorczości, zachęcić do myślenia o założeniu własnego biznesu, podpowiadać od czego zacząć gdy jest pomysł i dać podstawy wiedzy – tłumaczy Maria Woźniak, kierownik Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Opole Maria Woźniak.

Tegoroczna, siódma już jego edycja konkursu, odbyła się 24 października w należącym do Politechniki Opolskiej kompleksie Centrum Nauka Biznes w Opolu. Wzięły w niej udział cztery dwudziestoosobowe zespoły wraz z opiekunami z czterech szkół z woj. opolskiego: ZSO II Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej w Opolu; Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” z Opola; Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie oraz Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr V mieszczącego się w Zespole Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego. To właśnie ten ostatni zespół podbił serca czteroosobowego jury, w którym zasiedli przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu.

Młodzież najpierw odbyła warsztaty prowadzone przez ekspertów – wykładowców Politechniki Opolskiej: dr Marzenę Szewczuk-Stępień, dr Małgorzatę Adamską, dra Łukasza Dymka oraz dra Piotra Bębenka. Podczas warsztatów uczniowie opracowywali koncepcję działania firm, a później prezentowali swój pomysł na biznes jury.

- Podczas tych warsztatów chcieliśmy przede wszystkim uświadomić ich młodym uczestnikom, w jaki sposób należy analizować rynek jeśli chce się na ten rynek skutecznie wejść z jakąś usługą czy produktem – tłumaczyła dr Marzena Szewczuk-Stępień, prodziekan ds. współpracy i rozwoju Wydziału Ekonomii i Zarządzania PO, a podczas konkursu jeden z trenerów. – Podpowiadaliśmy, na co muszą zwracać uwagę i jak powinni stworzyć system wartości dla klienta, by się wyróżnić, sprzedać, zarobić na tym i czuć satysfakcję – dodała.

O tym, że wiedza ta może się uczestnikom konkursu „Licencja na biznes…” przydać najlepiej świadczy fakt, że wielu z nich myśli właśnie o założeniu swojej firmy.

- Ja chciałbym mieć ich kilka, tak by zrealizować choć część moich pomysłów – mówił jeden z uczniów biorących udział w konkursie. – Wolałbym w przyszłości działać i kierować swoją pracą samodzielnie, a nie pracować dla kogoś.

- Moi rodzice od lat przekonują mnie do tego, by mieć własną firmę i pewnie właśnie tak zrobię – dodał inny.

- Ja też wolałbym pracować na siebie, a nie w ściśle określonych godzinach na etacie dla kogoś. Praca na swoim bardziej leży w moim charakterze – wtórował jeszcze inny uczestnik „Licencji…”.

Czy z warsztatów i konkursu wynieśli coś, co może im się przydać w biznesie? – Na pewno! Chociażby to, że ważna jest komunikacja w zespole, że decyzje często trzeba umieć podejmować szybko i że przy ich podejmowaniu dobrze jest opierać się na jakichś statystykach, bo wtedy jest łatwiej i pewniej – uznali uczniowie.

 

JURORZY

Bartosz Kasperski dzięki swojej pasji do gór i wody stał się założycielem firmy Progress Boards. Firma zajmuje się produkcją ręcznie robionych desek snowboardowych, wakeboardowych, nart, itp. Doświadczenie, upór i wytrwałość w dążeniu do celu to Jego recepta na przyszłość. Jest przykładem Kogoś, kto pasję zamienił w biznes.

dr Wojciech Rogala jest menadżerem o bogatym doświadczeniu w kreowaniu postaw przedsiębiorczych w regionie i kraju. Od lat inspiruje, konsultuje i doradza w efektywnym rozwoju. Jako prezes Opolskiego Centrum Zarządzania Projektami kieruje szeregiem przedsięwzięć społeczno-gospodarczych, które wspomagają przedsiębiorstwa i gminy w kraju.

Małgorzata Adamska - marketingowiec z zacięciem psychologicznym, instruktorka fitness, która totalnie oddaje się swoim zainteresowaniom. Współzałożycielka firmy Biotika – opolskiej manufaktury produkującej m.in. świece zapachowe oparte na ekologicznym wosku sojowym. Wierzy, że najlepsza droga do sukcesu odbywa się w towarzystwie pasji, konsekwencji i pozytywnych relacji.

Iwona Święch - Olender - od 11 lat zaangażowana w przedsięwzięcia wspierające opolski biznes. Inicjatorka szeregu flagowych działań samorządu województwa w obszarze sieciowania firm, podnoszenia kwalifikacji pracowników oraz wdrażania usprawnień organizacyjnych w firmach. Aktualnie właścicielka agencji eventowo - szkoleniowej, a prywatnie doktor nauk ekonomicznych i pasjonatka naturalnej kuchni.