Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach

Nabór
28.05.2020
Źródło: pixabay
Źródło: pixabay

Energooszczędne technologie produkcji, wykorzystanie ciepła odpadowego czy inwestycje dotyczące wykorzystania odnawialnych źródeł energii – na takie działania unijną dotację mogą dostać firmy z powiatów brzeskiego, namysłowskiego, nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego. W puli jest w sumie 5,5 mln zł. Nabór wniosków potrwa od 18 do 25 czerwca.

Unijne wsparcie na ten cel dostępne jest w ramach naboru ogłoszonego właśnie przez podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) na „Efektywność energetyczną w MSP” (Działanie 3.4).

- Te pieniądze mają pomóc firmom prowadzić działalność nie tylko w sposób bardziej ekologiczny, ale też dać im oszczędności – tłumaczy marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Na co jeszcze można dostać dotację? M.in. na zastosowanie technologii odzysku energii wraz z systemem wykorzystania energii ciepła odpadowego, wprowadzanie systemów zarządzania energią, modernizację energetyczną budynków firm, instalacje służące do wytwarzania, przetwarzania, magazynowania oraz przesyłu energii ze źródeł odnawialnych, a także na audyt energetyczny, ale tylko jeśli będzie on elementem kompleksowego projektu. Warto też dodać, że zastosowanie energooszczędnych technologii produkcji i użytkowania energii może dotyczyć zarówno energii elektrycznej, ciepła, chłodu, jak i wody.

W sumie cała pula unijnego wsparcia dostępna w tym naborze to 5,5 mln zł. Jedna firma może się natomiast starać o minimum 100 tys. zł, a maksimum o 800 tys. zł. Wsparcie w postaci dotacji, zgodnie z ustaleniami z Komisją Europejską, dostępne jest tylko dla firm z powiatów brzeskiego, namysłowskiego, nyskiego, prudnickiego oraz głubczyckiego. – Firmy z pozostałych powiatów naszego regionu mogą się natomiast starać o pożyczki na ten cel przyznawane przez kilka instytucji finansowych – mówi dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Wnioski o dotacje od mikro, małych i średnich firm OCRG będzie przyjmować od 18 do 25 czerwca. Trzeba je złożyć w wersji elektronicznej i papierowej. Nabór ma zostać rozstrzygnięty do grudnia br.

- Firmy składające wnioski o dofinansowanie muszą mieć wykonany audyt energetyczny albo założyć jego przeprowadzenie w ramach projektu – zastrzega Roland Wrzeciono. - Dodatkowo punktowane będą wnioski tych przedsiębiorstw, w których oszczędność energii po realizacji projektu ma wynieść powyżej 60 proc, a nie dostaną wsparcia te, w których ta oszczędność ma być niższa niż 25 proc. Trzeba też mieć na uwadze, że dofinansowane w ramach tego naboru przedsięwzięcia będą musiały wykazać wyraźny pozytywny wpływ na środowisko. Chodzi na przykład o racjonalizację zużycia czy oszczędności energii albo wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

To już trzeci w latach 2014-2020 nabór dla firm, które chcą inwestować w poprawę efektywności energetycznej. W pierwszym, ogłoszonym w grudniu 2016 r., do dofinansowania przyjęto 7 projektów. Wartość przyznanego wtedy firmom ogółem wsparcia wyniosła ponad 4,9 mln zł, a ogólna wartość realizowanych projektów – prawie 12,8 mln zł. W drugim takim naborze, ogłoszonym w połowie 2019 r., zarząd województwa opolskiego przyjął do dofinansowania 16 projektów. Ich łączna całkowita wartość to nieco ponad 17 mln zł; a przyznane łączne dofinansowanie to ponad 7,6 mln zł.

W ostatnim czasie przyjmowane były też wnioski od mikro, małych i średnich firm z terenów przygranicznych (czyli powiatów nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego) o unijne wsparcie w ramach naboru na nowe usługi i produkty w MSP. W ramach tego naboru do OCRG wpłynęło 26 wniosków. Przedsiębiorcy zawnioskowali w nich łącznie o ponad 11 mln zł dotacji. Pula dostępnego unijnego wsparcia na ten cel to 6,5 mln zł.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na wsparcie firm i lokalnego biznesu w woj. opolskim zarezerwowano 160 mln euro. Dotychczas OCRG ogłosiło dwadzieścia sześć naborów; dwadzieścia trzy z nich rozstrzygnięto.