Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Co wypracowała grupa doradcza GOSPODARKA?

Warsztaty
18.09.2019

Co jest potrzebne w regionie do bezpiecznego i komfortowego mieszkania, udanego wypoczynku, usług na najwyższym poziomie, dobrej edukacji, trafionych inwestycji i wdrażania innowacji? Odpowiedzi na te m.in. pytania sformułowali eksperci uczestniczący w pracach grupy doradczej GOSPODARKA stworzonej przez podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG).

Grupa ta została powołana we wrześniu 2019 r. Znaleźli się w niej prezesi opolskich firm (m.in. Centrum Badawczo-Produkcyjnego ALCOR sp. z o.o.; NUTRICII Zakładów Produkcyjnych sp. z o.o.; Nestro sp. z o.o.; Piomar sp. z o.o.; MULTISERWIS sp. z o.o.; „AB Coaching”; ZTW EXPLOMET Gałka, Szulc sp. j.; Gniotpol Trailers sp. z o.o.) oraz zarządzający opolskimi instytucjami otoczenia biznesu (Opolskiej Loży BCC, Opolskiej Izby Rzemieślniczej, Izby Gospodarczej „Śląsk” i Opolskiej Izby Gospodarczej). Do udziału w grupie przystąpili także dyrektorzy instytucji B+R (Sieci Badawczej Łukasiewicz ICSO „Blachownia” w Kędzierzynie – Koźlu oraz Parku Przemysłowego Metalchem).

Dotychczas uczestnicy grupy GOSDPODARKA dwukrotnie spotkali się, by z wykorzystaniem niekonwencjonalnych technik pracy (m.in. 635 i 66) popracować i podyskutować nad  propozycjami zadań, działań oraz  inicjatyw o znaczeniu regionalnym, które mogą stanowić odpowiedź na współczesne wyzwania rozwoju naszego regionu. - Prace te mają związek z tworzoną obecnie przez Zarząd Województwa Opolskiego Strategią Rozwoju Województwa Opolskiego do 2030 roku – wyjaśnia dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) Roland Wrzeciono.

W ramach prac menedżerowie opolskich firm i kadra zarządzającą OCRG współpracowali w przygotowaniu propozycji wspólnych rozwiązań. - W pierwszym etapie obecnym na spotkaniu uczestnikom przyświecała idea, że „najlepszym sposobem na dobry pomysł jest mieć mnóstwo pomysłów”. Na kolejnym skonkretyzowano propozycje zapisów i poddano je rangowaniu według kryterium waga razy ocena – relacjonuje Joanna Żurawska z Działu Innowacji OCRG, która organizuje prace grupy z ramienia OCRG.

Wyniki sesji kreatywnej mogą zaskakiwać. Okazuje się bowiem, że dla przedsiębiorców, zajętych na co dzień rzekomo tylko „zarabianiem pieniędzy”, bardzo duże znaczenie ma jakość i łatwy dostęp do infrastruktury oraz usług medycznych, świadczonych na wysokim poziomie, gdzie pacjent traktowany jest podobnie, jak „klient”. Ten postulat uzyskał najwyższą wartość w rankingu wyników.

- Przedstawiciele sektora przedsiębiorstw wykazują także dużą troskę o środowisko naturalne przy okazji realizacji inwestycji – mówi dyrektor OCRG Roland Wrzeciono. - Zwracają uwagę, iż należy m.in. przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych w celu spowolnienia i ograniczenia zjawiska stepowienia regionu oraz poprawić jakość powietrza poprzez systematyczne powiększanie zasobów zieleni, zwłaszcza na obszarach silnie zurbanizowanych. Ich zdaniem gospodarka o obiegu zamkniętym będzie miała wkrótce podstawowe znaczenie.

Ważną kwestią  dla przedsiębiorców okazało się także uporządkowanie przestrzeni, w której funkcjonują - w taki sposób, by strefy zamieszkania, prowadzenia działalności gospodarczej i rolniczej nie nachodziły na siebie, i by w ten sposób nie naruszano specyfiki tych przestrzeni. – W opinii naszych ekspertów powinno się to uwzględnić i precyzyjnie zdefiniować w planach zagospodarowania przestrzennego na wiele lat wcześniej, tak na poziomie lokalnym, jak i regionalnym – podkreśla Roland Wrzeciono.

W sferze wiedzy i nauki należy, zdaniem przedstawicieli biznesu, umożliwić i wzmacniać współpracę pomiędzy uczelniami, a przedsiębiorcami poprzez wspólne programy, projekty, inicjatywy – promowane i nagradzane, tak w przedsiębiorstwie, jak i na uczelniach. - Ten postulat wysuwa się na czoło kwestii najważniejszych dla przedsiębiorców – mówi Joanna Żurawska.

Niemniej istotna jest też potrzeba ukierunkowania kształcenia na potrzeby rynku i wzmożenie wysiłków w kierunku wspólnego projektowania kariery młodego człowieka przez szkołę i przedsiębiorcę (szkoła w opinii uczestników grupy „wypuszcza człowieka z papierem”, a  przedsiębiorca przygotowuje fachowca). – Uczestnicy grupy „Gospodarka” uznali również, że należy stale diagnozować potrzeby rynku i badać zapotrzebowanie na kadry pracownicze, by na poziomie szkół branżowych i wyższych odpowiednio projektować kształcenie – dodaje Joanna Żurawska.

W sferze innowacji przedsiębiorcy postulują wzmocnienie regionalnych specjalizacji, poprzez wspieranie i promowanie filarów gospodarki, ale także wyszukiwanie i wsparcie nisz rynkowych, czyli nowych przestrzeni i działalności, gdzie mniejsze firmy miałyby szanse funkcjonować i rozwijać się.

Przedsiębiorcy cenią sobie także dobre warunki życia i pracy. Ich zdaniem należy poprawić komfort i bezpieczeństwo zamieszkania w szerokim sensie (transport i komunikacja, sieć dróg i chodniki, dostęp do usług medycznych, szkół w okolicy, ochrona ludności i mienia, dostęp do nowoczesnych rozwiązań technicznych np. internet ) oraz inwestować w niesprawną i niewydajną infrastrukturę komunalną (kanalizacja, woda, prąd, ścieki itd.). Jak się okazuje, dużą rolę w działalności gospodarczej wciąż odgrywają też sieci transportowe o znaczeniu ponadregionalnym i międzynarodowym. Znaczenie ma również sieć dróg lokalnych i parkingów, których (zwłaszcza tych ostatnich) brak.