Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Bezpłatna pomoc prawna dla firm

News
08.05.2020

Z darmowej, w stu procentach dofinansowanej z unijnych funduszy pomocy prawnej, mogą korzystać firmy z woj. opolskiego dotknięte skutkami pandemii Covid-19. Wsparcie to można dostać za pośrednictwem podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG).

- Przedsiębiorcy w czasach obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa, które wręcz zatrzymały naszą gospodarkę, borykają się z całą masą wyzwań – mówi marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła. – Najważniejsze z nich to wyzwania finansowe i prawne. Dlatego samorząd województwa, poprzez swoje jednostki i dzięki funduszom unijnym, już uruchomił pożyczki pomocowe. W maju ruszą kolejne pożyczki – płynnościowe, na większe kwoty. Natomiast żeby pomóc firmom rozstrzygnąć dylematy prawne w tych trudnych czasach, uruchamiamy właśnie bezpłatną, także sfinansowaną z unijnych pieniędzy, pomoc prawną. Odpowiada za to Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Mamy nadzieję, że te nasze działania choć trochę pomogą firmom.

Bezpłatna pomoc prawna świadczona będzie w ramach unijnego projektu „Operator voucherów zwiększających konkurencyjność MSP działających w obszarze inteligentnych specjalizacji na trenie województwa opolskiego”, który OCRG realizuje od 2018 r. W jego ramach przyznawane są dotacje i promesy dla firm na usługi specjalistyczne. A na liście możliwych do dofinansowania usług specjalistycznych jest m.in. właśnie doradztwo prawne.

- W ostatnim czasie uprościliśmy dokumentację i warunki udzielania tego wsparcia, tak zwanego covidowego, tak by było ono jak najbardziej przyjazne dla przedsiębiorców. A przede wszystkim darmowe, czyli w stu procentach dofinansowane z pieniędzy unijnych – tłumaczy Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.

Zgodnie z projektem porady prawne będą udzielane za pośrednictwem instytucji otoczenia biznesu. Na chwilę obecną na liście takich instytucji, współpracujących z OCRG w ramach projektu, jest Fundacja Mediatio z Opola. – Porad prawnych, dofinansowanych z naszego projektu, będzie udzielać kilkudziesięciu prawników skupionych w tej Fundacji – wyjaśnia Roland Wrzeciono. – Oczywiście jeśli pojawi się jakaś inna instytucja otoczenia biznesu, działająca w zakresie usług prawnych, to grono to może się powiększyć.

Póki co pula pieniędzy zarezerwowana w projekcie OCRG na porady prawne, które mają pomóc przedsiębiorcom walczącym z negatywnymi skutkami gospodarczymi wywołanymi pandemią, to 400 tys. zł. Dyrektor OCRG zastrzega, że dofinansowane z unijnych funduszy w 100 proc. mogą być tylko te porady prawne, które będą dotyczyły sytuacji firm dotkniętych skutkami Covid-19. W pozostałych przypadkach dofinansowanie wynosi 70 proc. – Trzeba też mieć na uwadze, że firmy, które odprowadzają Vat, będą go musiały zapłacić – dodaje.

Jak skorzystać z bezpłatnych porad prawnych?

Należy zgłosić się do OCRG pisząc na mail: szkolenia@ocrg.opolskie.pl albo dzwoniąc na numer (77) 40 33 615. – Udzielimy wszelkich szczegółowych informacji o tym, jak takie wsparcie może dostać dana firma, ustalimy jego zakres, prześlemy dokumenty niezbędne do pozyskania dofinansowania i skontaktujemy z instytucją otoczenia biznesu, która taką pomoc oferuje – wyjaśnia Michał Durzyński, kierownik projektu, w ramach którego udzielane jest wsparcie. Firmy będą też mogły zgłaszać się z prośbą o taką pomoc do świadczących ją instytucji otoczenia biznesu.

O wszystkich rodzajach dostępnej dla firm pomocy – pożyczkach, ulgach, dofinansowaniach, itp. - można też dowiedzieć się więcej w ramach platformy wsparcia OCRG pisząc na e-mail: pomoc@ocrg.opolskie.pl lub dzwoniąc na numery 510 766 012 lub 081.

Różne formy pomocy dla firm w czasach Covid-19, dostępne w WUP, PUP, ZUS, Opolskim Regionalnym Funduszu Rozwoju, opisane zostały także na stronie www.ocrg.opolskie.pl w zakładce „Wsparcie dla firm w czasach Covid-19”.