Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

7 października kolejny nabór na granty

Nabór
30.09.2020

Raz jeszcze odbędzie się nabór na granty na kapitał obrotowy dla firm dotkniętych gospodarczymi skutkami pandemii. Wnioski będzie można składać 7 października w godz. od 8.00 do 20.00. Decydować będzie m.in. trzymiesięczny spadek obrotów o minimum 30 proc. i kolejność zgłoszeń.

W puli na to wsparcie w II naborze zostało nieco ponad 10,3 mln zł. Są to pieniądze pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Opolskiego na lata 2014-2020, czyli unijnych pieniędzy regionu. Jedna firma może dostać maksymalnie od 23,5 tys. zł do 164,7 tys. zł bezzwrotnej pomocy.

- Pierwszy nabór na granty odbył się 25 czerwca. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Do chwili jego zamknięcia wpłynęło do OCRG ponad 1,5 tysiąca wniosków. Wiele firm nie spełniło jednak w tamtym naborze kryterium utraty płynności lub nagłego niedoboru finansowego. W związku z tym nie została wykorzystana pełna pula pieniędzy. Dlatego ogłaszamy drugi nabór – tłumaczy Roland Wrzeciono, dyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG).

Ogółem na granty na kapitał obrotowy dla firm dotkniętych gospodarczymi skutkami pandemii Covid-19 zarząd województwa opolskiego przeznaczył 24 592 000,00 zł. Z tego 14 284 763,00 zł wykorzystane zostało już w ramach pierwszego naboru. Na pomoc w ramach drugiego naboru, zaplanowanego właśnie na 7 października, pozostało dokładnie 10 307 237,00 zł.

- Wsparcie w postaci grantów w ramach pierwszego naboru przyznane zostało łącznie 294 firmom, które odnotowały spadek obrotów i utraciły płynność finansową lub odnotowały na skutek pandemii nagły niedobór finansowy – informuje Szymon Ogłaza, członek zarządu woj. opolskiego. – Mamy nadzieję, że w tych trudnych czasach była to dla tych firm wymierna pomoc.

W drugim naborze częściowo zmieniono zasady przyznawania wsparcia. – W pierwszym naborze wprost trzymaliśmy się wytycznych Ministerstwa Funduszy, według których jako drugi region w kraju przeprowadziliśmy taki nabór – mówi dyrektor OCRG. – W drugim wzięliśmy pod uwagę zarówno sugestie przedsiębiorców, jak i reguły, według których takie wsparcie przyznawane było w pozostałych regionach Polski.

Dlatego też w drugim naborze np. przedsiębiorcy nie będą musieli mieć niezapłaconych zobowiązań i należności. Będą natomiast musieli wykazać co najmniej 30-procentowy, trwający przez minimum 3 kolejne miesiące, spadek obrotów spowodowany pandemią, który przyczynił się do niedoboru finansowego lub utraty płynności w ich firmach. – Mogą to być trzy następujące po sobie miesiące w przedziale od początku marca 2020 do końca sierpnia 2020 roku – wyjaśnia Michał Durzyński, kierownik Działu Wsparcia Kadr dla Gospodarki w OCRG, który odpowiada za przeprowadzenie naboru na granty. – Porównywać je trzeba albo do trzech analogicznych miesięcy roku ubiegłego, albo do stycznia lub lutego 2020 roku.

By ułatwić przedsiębiorcom składanie wniosków załączniki, na podstawie których oceniana będzie sytuacja finansowa i prawna firmy, trzeba będzie wysłać pocztą lub kurierem, a nie poprzez ePUAP.

– W dniu pierwszego naboru mieliśmy wiele uwag do tego sposobu składania załączników, choć i tak załączniki wysłało wtedy 85 procent wszystkich aplikujących o granty firm. Ale postanowiliśmy to ułatwić – mówi dyrektor OCRG.

W naborze zaplanowanym na 7 października załączniki najpierw będą musieli wysłać ci przedsiębiorcy, których wnioski znajdą się na tzw. liście wniosków rekomendowanych do oceny. – Na tej liście znajdą się wnioski, które wpłyną w pierwszej kolejności po uruchomieniu naboru, a w których ogólna wnioskowana kwota wsparcia nie przekroczy 150 procent dostępnej puli. Będą one oceniane jako pierwsze, zgodnie z kolejnością wysłania, aż do wyczerpania całej puli na granty – zaznacza Michał Durzyński. – Pozostałe wysłane do nas wnioski, czyli te złożone do godz. 20.00 w dniu 7 października, trafią na drugą listę - oczekujących na ocenę. Wnioski z drugiej listy będą oceniane tylko wtedy, gdy po ocenie listy pierwszej zostaną jeszcze pieniądze na granty.

Pełna informacja o II naborze na granty na kapitał obrotowy oraz dokumentacja do tego naboru znajduje się na stronie www.ocrg.opolskie.pl , zakładka „Wsparcie dla firm w czasach Covid-19” i dalej „Granty na kapitał obrotowy – II nabór”.

OCRG ponownie uruchamia też infolinię, przez którą udzielane będą informacje o naborze. Infolinia czynna będzie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 do 15.00. Dzwonić można  na numery: +48 510 766 012 lub końcówka 081 albo na numer +48 77 40 33 660. Pytać o grant można także mailem, pisząc na pomoc@ocrg.opolskie.pl.

Oprócz grantów na kapitał obrotowy OCRG oferuje też firmom dotkniętym skutkami pandemii bezpłatną pomoc prawną, także dofinansowaną z unijnych pieniędzy. Do połowy września dofinansowanych zostało w sumie 359 umów na taką pomoc na kwotę ponad 345,8 tys. zł.