Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

38 opolskich samorządów skorzysta ze szkoleń z obsługi inwestorów

Informacja
06.12.2019
Samorządy, które wezma udział w projekcie \
Samorządy, które wezma udział w projekcie \

Jak przygotować dobrą ofertę inwestycyjną i tak obsłużyć inwestora, by zdecydował się zbudować swój zakład w naszej gminie czy powiecie? Tego m.in. dowiedzą się pracownicy 38 opolskich samorządów, którzy skorzystają ze szkoleń i doradztwa w ramach najnowszego projektu OCRG.

- Nowe firmy w regionie to dziś nie tylko kolejne miejsca pracy, ale też nowe technologie, rozwój badań, a przez to rozwój całej regionalnej gospodarki. Dlatego wciąż warto o to zabiegać – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. - A że mamy w OCRG najlepsze Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera w kraju, to mamy też kadrę, która swoją wiedzą i doświadczeniem może się w tym przedsięwzięciu podzielić z pracownikami innych opolskich samorządów – dodaje Andrzej Buła.

Projekt, w ramach którego pracownicy opolskich samorządów – gmin i powiatów - będą mogli skorzystać ze szkoleń i doradztwa dotyczącego obsługi inwestora nazywa się „Standardy obsługi inwestora w samorządzie opolskim”. Jego celem jest podniesienie jakości obsługi inwestorów w samorządach. – Projekt ten jest podobny do tego, który realizowaliśmy kilka lat temu. Tamten nazywał się „Gmina atrakcyjna dla inwestora” i cieszył dość dużym powodzeniem wśród samorządów – przypomina dyrektor OCRG Roland Wrzeciono. – Liczymy na to, że podobnie będzie i tym razem. Tym bardziej, że z jednej strony zmieniają się zasady obsługi inwestora, choćby w zakresie oferowanych ulg, potrzeby inwestorów, ale też pracownicy gmin odpowiedzialni za obsługę inwestorów.

Pieniądze na realizacje projektu „Standardy obsługi inwestora w samorządzie opolskim” – niespełna 1 mln zł – OCRG pozyskało z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Uczestnicy projektu mogą liczyć na szkolenia i doradztwo, także indywidualne, właśnie w zakresie obsługi inwestora – mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa.

Wiedzą będą się dzielić zarówno pracownicy Centrum Obsługi Inwestora OCRG, jak również specjalistyczne firmy, które zajmują się kompleksową obsługą inwestorów, a które wyłoni w najbliższym czasie OCRG. - Chodzi o takie firmy, które pomagają inwestorom na każdym kolejnym etapie procesu inwestycyjnego: od wyszukania ofert, przez skompletowanie dokumentacji, zaprojektowanie inwestycji, wybór jej wykonawcy i oddanie do użytku – wyjaśnia Piotr Regeńczuk, zastępca kierownika COI w OCRG. – Cel jest taki, by uczestnicy naszych szkoleń dowiedzieli się jak najwięcej o potrzebach potencjalnych inwestorów, barierach na jakie napotykają i sposobach, w jakie można im pomóc. To często decyduje o sukcesie.

W ramach projektu mają zostać wdrożone lub zmodernizowane procedury współpracy z inwestorem funkcjonujące w samorządach, które wezmą w nim udział, a także wdrożone rozwiązania podnoszące atrakcyjność inwestycyjną samorządów. - Przede wszystkim zostaną zaktualizowane, przygotowane i upowszechnione informacje o ofercie inwestycyjnej danego samorządu. Planujemy też pomóc przygotować samorządom profesjonalne foldery, którymi będą mogły posługiwać się w relacjach z inwestorami – wylicza Magdalena Możdżeń, kierownik COI w OCRG.

Projekt potrwa do września 2021 r. W tym czasie kadra kierownicza zakwalifikowanych samorządów zostanie objęta 6-dniowym programem szkoleniowym (cztery dni szkoleń stacjonarnych oraz dwudniowa wizyta studyjna); a pracownicy urzędów – 9-dniowym programem szkoleniowym (szkolenia jednodniowe lub dwudniowe). Samorządy uczestniczące w projekcie, które wdrożą standardy obsługi inwestora w samorządzie, dostaną certyfikaty wystawione przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Więcej informacji o projekcie, jego regulamin i załączniki potrzebne do zgłoszenia udziału znajdują się na stronie internetowej OCRG w zakładce Projekty – „Standardy obsługi inwestora w samorządzie opolskim” lub w linku poniżej:

http://www.ocrg.opolskie.pl/pl/projekty/standardy-obslugi-inwestora-w-samorzadzie-opolskim-26.html