Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

10 kroków, by dostać wsparcie z Akademii Menadżera MSP

Informacja
18.06.2019

Ponad 27 tys. zł – po takie pieniądze może sięgnąć przedsiębiorca, który chce podnieść kompetencje swojej kadry kierowniczej. Wsparcie dostępne jest w ramach projektu Akademia Menadżera realizowanego przez podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG).

Projekt „Akademia Menadżera MŚP” w całym kraju prowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki jest jednym z pięciu operatorów tego projektu w kraju. W puli tego projektu dla firm z woj. opolskiego, łódzkiego i śląskiego OCRG ma blisko 8,8 mln zł.

ILE MOŻNA DOSTAĆ? ILE TRZEBA WŁOŻYĆ?

  • 33 994 zł - tyle wynosi maksymalna kwota wsparcia w ramach Akademii Menadżera MŚP dla jednej firmy (w tym jest co najmniej 20% wkładu własnego przedsiębiorcy)
  • 11 442 zł - takiej kwoty nie może przekroczyć wsparcie z Akademii Menadżera MŚP na jedną osobę (w tym jest co najmniej 20% wkładu własnego przedsiębiorcy)

NA CO MOŻNA DOSTAĆ WSPARCIE W RAMACH AKADEMII MENADŻERA?

  • Wsparcie w ramach projektu może być przeznaczone na opracowania diagnozy potrzeb rozwojowych oraz na same usługi rozwojowe, np. na szkolenia, kursy, studia czy doradztwo dla osób zajmujących stanowiska kierownicze.
  • Szkoleni z tym dofinansowaniem mogą być właściciele firm, ich pracownicy zatrudnieni na kierowniczych stanowiskach oraz pracownicy, których właściciele firm planują awansować na stanowiska kierownicze.

 

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki w ramach projektu Akademia Menadżera ma wesprzeć co najmniej 817 uczestników z 275 przedsiębiorstw, w tym 613 uczestników z mikro i małych przedsiębiorstw i 204 uczestników z firm średnich.

Projekt Akademia Menadżera realizowany przez PARP jest finansowany z unijnej puli Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Prócz OCRG, w innych rejonach kraju, operatorami w projekcie są: Stowarzyszenie „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka” (woj. kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie), HRP Group (woj. mazowieckie i lubelskie); Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego (woj. małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie) i MDDP Akademia Biznesu (woj. dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie).

 

10 KROKÓW, CZYLI JAK SIĘGNĄĆ PO WSPARCIE W RAMACH AKADEMII MENADŻERA?

KROK 1. Wejdź na stronę www.uslugirozwojowe.parp.gov.pl i załóż konto. Rejestracja wymaga podania podstawowych danych oraz numeru PESEL. Uwaga! Jest to krok, który muszą wykonać zarówno przedsiębiorcy, którzy chcą podnosić kompetencje swojej kadry kierowniczej z unijnym dofinansowaniem, jak i firmy, które chcą im oferować swoje usługi.

 

KROK 2. Wejdź na stronę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) (https://www.parp.gov.pl/component/site/site/akademia-menadzera-msp-formularz) i zgłoś przez „Formularz rejestracyjny” to, że chcesz skorzystać ze wsparcia w ramach projektu „Akademia Menadżera MSP”. W formularzu należy podać nazwę przedsiębiorstwa, NIP, wielkość przedsiębiorstwa, województwo siedziby głównej przedsiębiorstwa, imię i nazwisko raz zajmowane stanowisko osoby do kontaktu, numer telefonu do kontaktu, e-mail oraz wypełnić oświadczenie dot. przetwarzania danych osobowych.

KROK 3. PARP prześle Twoje zgłoszenie do Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), które jest operatorem projektu w woj. opolskim, śląskim i łódzkim.

KROK 4. OCRG zwróci się do firmy zainteresowanej wsparciem z prośbą o złożenie wszystkich niezbędnych do otrzymania dofinansowania dokumentów.

KROK 5. Firma ubiegająca się o wsparcie w ramach Akademii Menadżera musi mieć aktualną diagnozę potrzeb rozwojowych przedsiębiorstwa. Diagnoza, wykonana w ciągu ostatnich 3 lat, musi zawierać analizę strategiczną przedsiębiorstwa, w której opisane będą obszary wymagające interwencji oraz analizę kompetencji osób zajmujących kierownicze stanowiska w firmie. Powinna dawać odpowiedź na pytania, kto z kadry kierowniczej w firmie i w jakim zakresie ma ewentualne luki kompetencyjne tak, by można było określić potrzeby edukacyjne i zakres merytoryczny szkoleń.

KROK 6. Szkolenie, kurs czy studia, które mają podnieść kompetencje kadry kierowniczej, muszą się rozpocząć nie później niż 30 dni od dnia złożenia dokumentów do OCRG.

 

KROK 7. Decyzja o przyznaniu dofinansowania zostanie przez OCRG podjęta w ciągu 14 dni od dnia złożenia kompletu prawidłowo wypełnionych dokumentów. Przedsiębiorca w ramach jednej umowy wsparcia może skorzystać z więcej niż jednego kursu czy szkolenia.

KROK 8. Uczestnik projektu, od momentu zgłoszenia udziału w do dnia rozliczenia kosztów studiów, szkolenia czy kursu musi być pracownikiem firmy delegującej go do skorzystania z takiego wsparcia. Jeśli przestanie być pracownikiem tej firmy, traci możliwość korzystania ze wsparcia w ramach Akademii Menadżera.

KROK 9. Po zakończeniu kursu, studiów czy szkolenia firma lub jej pracownicy wypełniają ankietę oceniającą usługi. To warunek niezbędny, by dostać refundację kosztów.

KROK 10. Przedsiębiorca przekazuje OCRG dokumenty rozliczeniowe w ciągu 10 dni roboczych od zakończenia kursu, studiów czy szkolenia. Jeśli dokumenty są kompletne i prawidłowo wypełnione, OCRG ma 10 dni na rozliczenie usług.